Jak przygotować auto do letniego wyjazdu?

Podczas wakacji Polacy, niezmiennie od lat, najchętniej podróżują własnym samochodem – taki środek transportu wybrało w ubiegłym roku 69% wyjeżdżających. Ważne, by do celu dojechać bezpiecznie i bezproblemowo. Dlatego warto skorzystać z rad eksperta, który podpowiada o czym należy pamiętać zanim wyruszymy w wakacyjną trasę.

Auto daje nam wolność – sami decydujemy o trasie przejazdu, postojach czy intensywności urlopu. No i można zabrać więcej bagażu niż do pociągu czy samolotu. Trzeba jednak pamiętać, że do wielogodzinnej jazdy należy się dobrze przygotować.

Zaglądamy pod maskę

,,Kluczową kwestią, o którą należy zadbać jeszcze przed podróżą, jest prawidłowy stan techniczny auta. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na elementy samochodu decydujące o naszym bezpieczeństwie. Należą do nich m.in. układ hamulcowy, w tym klocki hamulcowe i tarcze, układ kierowniczy czy zawieszenie. Należy także sprawdzić poziomy najważniejszych płynów eksploatacyjnych, czyli płynu hamulcowego, płynu do wspomagania, płynu chłodniczego i oleju silnikowego” – powiedział Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Trzymaj poziom

Kontrola poziomu oleju silnikowego to jedna z kluczowych czynności, o której wielu kierowców zapomina. By prawidłowo sprawdzić jego poziom trzeba ustawić samochód płaskiej, poziomej płaszczyźnie. Po kilku minutach od wyłączenia silnika należy wyjąć bagnet olejowy, przetrzeć szmatką lub chusteczką, a następnie włożyć z powrotem. Po ponownym wyjęciu olej powinien zostawić na bagnecie ślad wskazujący jego aktualny poziom. Jeśli oleju jest za mało, to trzeba go dolać. Jednak nie można wlać go za dużo. Kierowcy starszych aut muszą także sprawdzić, czy nie ma śladów wycieku oleju. Jeśli zauważymy wyciek, to jeszcze przed wyjazdem powinniśmy jak najszybciej odstawić samochód do warsztatu. Jeśli natomiast zauważymy, że poziom oleju zbliża się do dolnej granicy lub jest poniżej normy to należy go niezwłocznie uzupełnić. Przy doborze odpowiedniego oleju do silnika należy kierować się zaleceniami producenta. Jeśli mamy wybór miedzy olejem półsyntetycznym a syntetycznym to lepiej jest wybrać olej syntetyczny, który nie tylko pozwoli ograniczyć zużycie paliwa, ale także ograniczy dolewki. Warto też sięgnąć po olej najwyższej jakości.

Kontrola bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jazdy w dużej mierze zależy także od stanu opon. Dlatego przed wyruszeniem w drogę należy skontrolować ewentualne uszkodzenia oraz głębokość bieżnika. Zgodnie z przepisami bieżnik nie powinien być płytszy niż 1,6 mm. Przyjmuje się jednak, że wymiany opon letnich na nowe należy dokonać, kiedy wysokość bieżnika spada poniżej 3 mm, a także wtedy gdy guma jest na tyle stara, że zagraża prawidłowej przyczepności do podłoża. Równie istotne jest ciśnienie. Najlepiej skontrolować je na dwa tygodnie przed podróżą, a po tygodniu sprawdzić dla pewności jeszcze raz. Jeśli w ciągu tygodnia ciśnienie uległo zmianie, to znak, że należy udać się do wulkanizatora.

Przezorny zawsze wyposażony

Planując podróż samochodem nie można zapominać o standardowym i dodatkowym wyposażeniu samochodu. W bagażniku auta warto mieć dobrze wyposażoną apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą i gaśnicę oraz sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy. Na wypadek konieczności wymiany koła, dobrze mieć również podnośnik i klucze.

Z kolei kierowca powinien być wyposażony w niezbędne dokumenty. Powinien miećprzy sobie aktualną polisę OC, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem pojazdu, książkę serwisową, telefon do assistance i ubezpieczyciela. Przy wyjazdach zagranicznych warto wykupić specjalną polisę, która pozwoli nam bezpłatnie przetransportować uszkodzony pojazd do najbliższego serwisu.

Przed wyjazdem warto poświęcić kilka chwil lub udać się do autoryzowanego warsztatu na przegląd, by pieniądze wydawać wyłącznie na przyjemności, a z wakacji przywieźć tylko dobre wspomnienia.