Przezorny zawsze ubezpieczony

Sezon urlopowy to okres, w którym warto szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swojego mieszkania. Tylko w ubiegłym roku w Polsce odnotowano ponad 118 tys. kradzieży z włamaniem, a straż pożarna interweniowała 27,5 tys. razy przy pożarach nieruchomości[1]. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, co zrobić, aby uchronić się w takich sytuacjach przed dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Czujność i polisa nie zagwarantują bezpieczeństwa, ale zwiększą komfort i zapewnią środki na pokrycie strat.

 

Czujność to podstawa

Okres wakacyjny to czas wzmożonej aktywności przestępców. Tylko w zeszłym roku odnotowano w Polsce ponad 118 tys. kradzieży z włamaniem. Oznacza to, że codziennie średnio aż 324 mieszkań pada łupem złodziei. To jednak nie jedyne nieszczęście, jakie może przytrafić się pod naszą nieobecność. Zawsze istnieje pewne prawdopodobieństwo, że w czasie wyjazdu urlopowego w budynku, w którym znajduje się nasze mieszkanie, wybuchnie pożar albo sąsiadowi z góry przydarzy się awaria pralki, w wyniku której zostanie zalane nasze ukochane „M”.

 

Przed wyjazdem warto więc poprosić kogoś o opiekę nad lokalem. Regularne wizyty bliskich czy nawet „czujne oko sąsiada” mogą odstraszyć potencjalnych złodziei. – Dobrze jest także sprawdzić zawczasu szczelność naszych instalacji lub wręcz odciąć dostęp do mediów na czas urlopu. To nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa, ale także i korzyść finansowa. Praca urządzeń w trybie standby czy cieknące krany generują bowiem niepotrzebne, dodatkowe koszty – radzi Michał Krajkowski, Dom Kredytowy Notus, ZFDF.

Eksperci ZFDF przypominają:

Ubezpieczenie stanowi
ochronę przed finansowymi konsekwencjami
– nie przed zdarzeniami.

 

Minimalizacja ewentualnych strat

Czasami jednak ochrona we własnym zakresie może okazać się niewystarczająca. Nie mamy bowiem wpływu na zdarzenia losowe, takie jak pożar czy awaria wodociągowa. – Aby zminimalizować straty finansowe, warto skorzystać z ubezpieczenia majątkowego. Popularny wariant najczęściej dotyczy szkód wyrządzonych przez ogień czy wodę. Możliwe jest jednak wykupienie polisy obejmującej także straty poniesione w wyniku kradzieży z włamaniem i rozboju – wyjaśnia Krajkowski.

 

Cenne przedmioty gromadzimy i przechowujemy w różnych miejscach. Przy wyborze ubezpieczenia dobrze jest więc zwrócić uwagę, aby ochrona obejmowała także konkretne rzeczy oraz pomieszczenia przynależne do mieszkania. – Zawierając umowę powinniśmy dokładnie ustalić zakres polisy, tak aby obejmowała ona także np. piwnicę wraz z przechowywanym w niej rowerem. Co więcej, niektóre przedmioty, takie jak cenna kolekcja biżuterii czy dzieła sztuki, mogą wymagać dodatkowego ubezpieczenia lub wyraźnego wyszczególnienia w dokumentach – podkreśla Michał Piestrzyński, Expander Advisors, ZFDF.

 

Należy także pamiętać, aby dokładnie ustalić zakres zawieranej polisy. – Przed złożeniem podpisu warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Może się bowiem okazać, że odszkodowanie wypłacane jest tylko w określonych warunkach, np. jeśli drzwi posiadają atestowane zamki antywłamaniowe. Dobrze również sprawdzić czy polisa posiada franszyzę integralną, określającą minimalną wartość szkody, poniżej której świadczenie nie przysługuje. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z profesjonalnym doradcą finansowym, który bezpłatnie podpowie wariant odpowiadający naszym potrzebom oraz wskaże obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę – radzi Piestrzyński.

 

 

Bezpieczne mieszkanie – 5 podstawowych zasad:

1)     Nie informuj o wyjeździe nieznajomych

Informacje o wyjeździe, np. na portalach społecznościowych, mogą dotrzeć nie tylko do Twoich znajomych, lecz także do potencjalnych złodziei. Zachowaj powściągliwość w umieszczaniu zdjęć prosto z urlopu.

2)     Poinformuj rodzinę / zaufaną osobę

Poproś bliskich o opiekę nad mieszkaniem pod Twoją nieobecność. Regularne doglądanie zwierząt domowych lub roślin, np. przez członków rodziny, może odstraszyć włamywaczy.

3)     Wyłącz media i sprawdź stan techniczny

Zakręć zawór wody i gazu. Sprawdź stan zamków. Wyłącz sprzęt elektroniczny. Cieknący kran i urządzania działające w trybie standby generują niepotrzebne koszty. Co więcej, odcinając czasowo dopływ mediów zmniejszasz szansę na ewentualny pożar lub zalanie sąsiadów.

4)     Ubezpiecz mieszkanie

Każdą nieruchomość warto ubezpieczyć. Polisa może obejmować zarówno ochronę finansową przed skutkami pożaru czy zalania, jak i przed włamaniem czy kradzieżą cennych przedmiotów.

5)     Zainwestuj w zabezpieczenia

Drzwi i okna antywłamaniowe, alarm czy monitoring to drogie, ale skuteczne sposoby zwiększenia bezpieczeństwa Twojej nieruchomości.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


[1] Komenda Główna Policji, 2013; Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, 2013.