Przewodnik Bezpiecznego Kierowcy

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, zbyt duża prędkość, niezapięte pasy, nieuwaga, ale przede wszystkim niesprawny samochód i nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa – to tylko niektóre przewinienia polskich kierowców. Eksperci Gothaer TU S.A. przygotowali specjalny Przewodnik Bezpiecznego Kierowcy. O czym warto pamiętać?

1. Przegląd to podstawa

Każdy samochód powinien być sprawny – to pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i niespodzianek. Przegląd samochodu powinien być wykonywany systematycznie. – Z danych Mondial Assistance wynika że jedną z najczęstszych awarii, do których wzywana jest pomoc drogowa to nierównomierna praca silnika, problemy z jego uruchomieniem, przebita opona i rozładowany akumulator – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A. W ramach profilaktyki powinieneś sprawdzać funkcjonowanie najważniejszych zespołów Twojego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, zawieszenia oraz amortyzatorów.

2. Najważniejsze elementy, które oceni diagnosta: Stan akumulatora i silnika, odpowiedni poziom płynów: hamulcowego, chłodniczego oraz stan oleju silnikowego, stan układu hamulcowego, pomiar siły hamowania, układ kierowniczy, układ zawieszenia, stan amortyzatorów, działanie oświetlenia: reflektory halogenowe, prawidłowe ustawienie świateł itd.

3. Uszkodzona szyba

Nie potrzeba stłuczki, by uszkodzić szybę w samochodzie – czasem wystarczy kamyk, lub kawałek żwiru. Najczęściej spotykane pęknięcia to tzw. „bycze oko”, czyli okrągłe uszkodzenie o średnicy ok 1 cm lub „gwiazdka” – promieniście odchodzące od centralnego punktu pęknięcia. Wymiana całej szyby to duży wydatek. – Warto pamiętać, że przed skutkami finansowymi, związanymi z koniecznością naprawy lub wymiany szyby chroni nas Ubezpieczenie Auto Szyba w Gothaer. Nie jest co prawda obowiązkowe, ale wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Często czynnikiem decydującym o zakupie ubezpieczenia jest to, że zgłoszenie wymiany lub naprawy szyby nie powoduje utraty zniżek na OC lub autocasco – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

4. Opony pod kontrolą

Stan bieżnika i ciśnienie opon ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale również na zużycie paliwa. Nie zapominajmy o kontroli ciśnienia w oponach. Jest to jedno z najczęstszych zaniedbań kierowców. Warto również pamiętać, że:  wprzypadku opon młodszych niż pięć lat musisz kontrolować ciśnienie raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą. Jeśli Twoje opony są starsze i zużyte, powinieneś robić to częściej. Sprawdzając ciśnienie, pamiętaj, że opony powinny być zimne. Poziom ciśnienia powinien być zgodny z zaleceniami producenta. Wytyczne dla każdego modelu samochodu znajdziesz w instrukcji pojazdu. Zbyt niskie ciśnienie może skrócić żywotność opony. Gdy jest nieprawidłowe – prowadzi do nierównomiernego ścierania i szybszego zużycia, a to prosta droga do utraty kontroli nad samochodem. Nie zapomnij również o sprawdzeniu koła zapasowego.

5. Jak samodzielnie i bezpiecznie wymienić oponę?

• Znajdź odpowiednie miejsce do postoju. Włącz światła awaryjne i rozstaw trójkąt ostrzegawczy zgodnie z przepisami (na terenie zabudowanym tuż za pojazdem lub na nim na wysokości nie większej niż 1 m, poza terenem zabudowanym w odległości 30-50 m, na drodze ekspresowej lub autostradzie w odległości 100 m).
• Jeśli wieziesz pasażerów, poproś ich o opuszczenie auta. Zawsze warto, aby wszyscy pasażerowie założyli kamizelki. W niektórych krajach oraz na autostradach istnieje obowiązek kamizelek.
• Wyjmij koło zapasowe, podnośnik i klucze, a następnie ustaw koła w kierunku „na wprost”. Zaciągnij hamulec ręczny, wrzuć bieg pierwszy lub wsteczny (w przypadku skrzyni automatycznej przestawiamy lewarek na P).
• Najpierw zdejmij kołpak (w przypadku felg stalowych). Za pomocą klucza poluzuj śruby, by po podniesieniu auta, można je było odkręcić.
• Użyj lewarka i podnieś auto do poziomu, w którym uszkodzona opona znajdzie się parę centymetrów nad podłożem. Odkręć śruby i energicznie – zaczynając od góry – ciągnij koło do siebie
• Nałóż koło zapasowe i dokręć śruby metodą krzyżową – tzn. po wkręceniu śruby po jednej stronie zacznij wkręcać tę z naprzeciwka. Na koniec sprawdź poziom ciśnienia w oponie.

6. Auto Assistance Opony

Co zrobić, gdy potrzebujesz pomocy przy wymianie opony? – Wśród wielu niespodziewanych zdarzeń, które mogą spotkać na drodze kierowców jest również sytuacja, w której opona ulega uszkodzeniu. Zdajemy sobie sprawę, że wymiana opony może być stresująca. W ramach ubezpieczenia Auto Assistance Opony Gothaer TU SA. zorganizujemy i pokryjemy koszty wymiany koła, holowania pojazdu do najbliższego warsztatu, jeżeli wymiana opony na miejscu nie jest możliwa lub wymaga naprawy uszkodzonego ogumienia – mówi Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU SA.

7. Fotelik dla dziecka

Zgodnie z nowelizacją przepisów, obowiązek przewożenia dziecka w foteliku zależy od jego wzrostu – do 150 cm dziecko musi podróżować w foteliku. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy i najdroższy fotelik nie zapewni dziecku bezpieczeństwa, jeśli nie jest dobrze zamontowany. O czym warto pamiętać?

Dobierz fotelik do wzrostu i wagi dziecka. Nigdy nie kupuj fotelika bez jego wcześniejszej przymiarki w samochodzie. Sprawdź długość pasów i stabilność mocowania w aucie. Najlepiej przewoź dzieci tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Gwarantuje to, że w chwili zderzenia czołowego, głowa dziecka będzie miała podparcie, a uderzenie będzie amortyzowane (przez co nie dojdzie do uszkodzenia szyi i kręgosłupa)

8. Dziecko podwójnie bezpieczne

Gothaer rozpoczął współpracę z wyłącznym dystrybutorem fotelików dziecięcych Axkid. Od lipca w cenie fotelika, rodzice mogą aktywować ubezpieczenie NNW dziecka oraz casco fotelika. – Zgodnie z zasadami fotelik, który był w samochodzie podczas kolizji lub wypadku może stracić swoje właściwości ochronne i powinien być wymieniony na koszt właściciela pojazdu. Nawet jeżeli dziecko nie ucierpiało, a fotelik nie został widocznie uszkodzony – zasada wymiany nadal obowiązuje. – Klient, który skorzystał z ubezpieczenia w Gothaer może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 90 proc. ceny fotelika. Dodatkowo, ubezpieczenie NNW dziecka zapewnia całodobową ochronę malucha, także poza pojazdem. Polisa jest ważna przez 12 miesięcy i działa w całej Europie – tłumaczy Anna Materny, Dyrektor Biura

9. Zwierzak w podróży

– Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zwierzę które ucierpiało podczas wypadku, jest ranne lub nieprzytomne, a było objęte ochroną ubezpieczyciela np. w ramach Auto Assistance Gothaer TU SA może liczyć na pomoc. W razie potrzeby, poszkodowanym w wypadku zwierzęciu, zapewnimy transport do lecznicy i odpowiednią pomoc weterynaryjną. A jeśli dojdzie do najgorszej sytuacji – czyli śmierci zwierzęcia w wyniku zaistniałego wypadku – pokryjemy również koszt utylizacji zwłok. W sytuacji kiedy to my doznaliśmy obrażeń w wyniku zaistniałego wypadku i nie możemy dalej sprawować opieki na zwierzęciem, w ramach posiadanego ubezpieczenia w Gothaer, zostaną zorganizowane i pokryte koszty przewiezienia zwierzęcia do wyznaczonego opiekuna, a w przypadku przewozu do hotelu czy schroniska również dodatkowo zostaną pokryte koszty jego pobytu – tłumaczy Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

10. Ubezpieczenie OC, AC oraz Assistance

Przed podróżą warto sprawdzić, w których państwach działa nasze ubezpieczenie OC. Polisa wystawiona przez polskiego ubezpieczyciela jest ważna w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach: Andory, Chorwacji, Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Serbii i Szwajcarii. Jeśli będziemy podróżować np. przez Albanię, Czarnogórę, Rosję, czy Ukrainę musimy pamiętać o zabraniu tzw. Zielonej Karty. – Przed wyjazdem sprawdźmy ważność naszych polis. Jeśli nie opłacimy ubezpieczenia w terminie możemy być narażeni na dodatkowe koszty, w tym pokrycie wyrządzonych przez nas szkód – podkreśla Marek Dmytryk z Gothaer TU SA. Autocasco nie jest obowiązkowe, ale warto rozważyć wykupienie polisy. Dobrze zweryfikować, czy nasze AC obejmuje swoim zakresem tylko obszar Polski , czy również Europy. – Nie każda osoba, która wykupuje AC korzysta z opcji dodatkowej ochrony w przypadku zaistnienia kradzieży. Warto sprawdzić przed wyjazdem jaki mamy zakres posiadanego ubezpieczenia auto casco. Jeśli jednak za granicą będziemy parkować samochód poza miejscami strzeżonymi, warto rozważyć tę ewentualność i zmodyfikować zakres posiadanej ochrony o dodatkowe opcje – mówi Marek Dmytryk. A dla kogo Assistance? Dla wszystkich osób, które chcą mieć dodatkową ochronę w przypadku sytuacji awaryjnych. Mowa oczywiście o pomocy mechanika, holowaniu pojazdu, samochodzie zastępczym etc.