Jak nie przepłacić za wakacje

Przed wyjazdem na wymarzony urlop, nieważne czy w kraju czy za granicą, warto sprawdzić co zrobić, aby nie narazić się na zbędne koszty. Eksperci z Banku Pekao S.A. radzą jak, dzięki trzem produktom bankowym: rachunkowi osobistemu z dostępem do bankowości elektronicznej i płatności mobilnych, wielowalutowej karcie debetowej i karcie kredytowej, mieć spokojne wakacje.

1. Sprawdźmy czy mamy dokumenty potrzebne za granicą.

Przed wyjazdem na zagraniczny urlop warto wyrobić dla siebie i całej rodziny Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) (karty wydawane obecnie są ważne aż przez 12 miesięcy), a także sprawdzić ważność dowodu osobistego (powinien być ważny jeszcze co najmniej przez 3 miesiące) lub złożyć wniosek o nowy. Jeśli podczas urlopu będziemy podróżować samochodem, warto sprawdzić ilość punktów karnych. Wszystko to można zrobić zdalnie, potwierdzając tożsamość Profilem Zaufanym założonym poprzez bankowość elektroniczną.

Klienci Banku Pekao S.A. mogą założyć Profil Zaufany poprzez bankowość elektroniczną Pekao24. Dzięki temu, załatwią szereg spraw urzędowych nie wychodząc z domu takich jak m.in. złożenie wniosku o kartę EKUZ, nowy dowód osobisty czy sprawdzenie ilości punktów karnych.

2. Dokonując rezerwacji hoteli czy lotów, warto skorzystać ze zniżek.

Rezerwując hotele, loty, kupując sprzęt sportowy czy wynajmując auto na miejscu, warto skorzystać z dostępnych zniżek.

Płacąc kartami Banku Pekao S.A. czy aplikacją płatności mobilnych PeoPay można uzyskać szereg zniżek m.in. na booking.com (4% zwrotu wydatków), fru.pl czy w Europcar, a także w sklepach ze sprzętem sportowym i kilkudziesięciu hotelach w całym kraju. Szczegóły można znaleźć na stronie Galerii Rabatów lub w bankowości elektronicznej Pekao24.

3. Ubezpieczenie turystyczne to podstawa.

Oprócz karty EKUZ, dobrze jest mieć ubezpieczenie turystyczne czy assistance samochodowy. Sprawdźmy czy do naszego rachunku bądź karty kredytowej jest już dołożone takie ubezpieczenie i jaki jest jego zakres.

W Banku Pekao S.A. klienci, którzy prowadzą przykładowo rachunek Eurokonto Aktywne Plus mogą liczyć na pomoc medyczną w kraju i na całym świecie oraz assistance samochodowy zapewniający usunięcie usterki na miejscu czy holowanie samochodu w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Ponadto, dzwoniąc na Infolinię Podróżną, sprawdzą jak najlepiej dotrzeć do wybranej destynacji.

4. Za granicą warto płacić kartą, a gotówkę przeznaczyć jedynie na drobne wydatki.

Na urlopie płaćmy kartami wszędzie, gdzie to możliwe: w hotelach, sklepach spożywczych, na autostradach czy w restauracjach. Weźmy ze sobą tylko niewielką ilość gotówki – przyda się na zrobienie zakupów na lokalnym targu czy kupienie hamburgera w ulicznej budce. Dzięki temu, po przyjeździe do kraju nie zostaniemy z obcą walutą w portfelu (a tym bardziej z niewymienialnym w kraju bilonem) i nie stracimy na jej ponownej wymianie. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie karty wielowalutowej podłączonej do rachunku w złotych i rachunków walutowych (rachunki walutowe zasilimy na bieżąco korzystając z wymiany walut w bankowości na smartfony). Kartą wielowalutową zapłacimy w walucie kraju, w którym się znajdujemy.

Bank Pekao oferuję wielowalutową kartę debetową, która automatycznie przełącza się pomiędzy rachunkami w PLN oraz w EUR, USD, CHF i GBP. Przykładowo, lecąc do Rzymu tą samą kartą zapłacimy za kawę jeszcze na lotnisku w Polsce (z rachunku w złotych), a następnie w Rzymie (z rachunku w euro). (Nie potrzebujemy dwóch kart!). Kartą zapłacimy dokładnie tyle ile widnieje na rachunku. Bank nie pobierze żadnych prowizji za przewalutowanie. Rachunek w euro i innych walutach USD, CHF czy GBP zasilimy na bieżąco, bankując na smartfonie, dzięki nowemu serwisowi na komórki m.pekao24.pl.

5. Karta kredytowa to obowiązkowe wyposażenie podróżnika. Przyda się na niespodziewane wydatki czy wynajęcie samochodu za granicą.

Karta kredytowa, tak jak okulary przeciwsłoneczne czy krem z filtrem, to obowiązkowe wyposażenie podróżnika. To taka poduszka bezpieczeństwa, która zadziała w razie gdybyśmy byli zmuszeni pokryć niespodziewane wydatki. Dzięki niej kupimy także wymarzone buty, torebkę czy sprzęt elektroniczny upolowany na zagranicznych wyprzedażach. Karta kredytowa przyda się, jeśli będziemy chcieli wynająć samochód na miejscu (w wielu krajach nie da się tego zrobić bez karty kredytowej lub w razie jej braku, trzeba dodatkowo zapłacić) czy zarezerwować nocleg w hotelu. Do kart kredytowych często dołączony jest pakiet ubezpieczeń turystycznych.

Bank Pekao S.A. oferuje całą gamę kart kredytowych, w tym pozwalających na spłatę zadłużenia w ratach (karta Elastyczna) czy oferujących bogaty pakiet ubezpieczeń (MasterCard Credit Gold). Ponadto, dzięki nowemu serwisowi m.pekao24.pl., bankując ze smartfona, klienci mogą pożyczyć pieniądze z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej. Pieniądze w ramach „Klik Gotówki” zostaną dostarczone na rachunek klienta nawet w 30 sekund.

6. Nie trzeba szukać bankomatu, żeby wypłacić gotówkę

Zdarza się, że podczas krajowego urlopu potrzebujemy wypłacać gotówkę. W tym celu, nie musimy szukać bankomatu, wystarczy, że wypłacimy pieniądze robiąc zakupy w osiedlowym sklepie czy na stacji benzynowej.

Klienci Banku Pekao S.A. mogą wypłacać pieniądze płacąc kartą w kasie za zakupy w ponad 150 000 punktów w całym kraju. Maksymalna kwota wypłaty w ramach usługi „Płać kartą i wypłacaj” to 500 złotych. Dodatkowo, klienci Banku Pekao mogą bezpłatnie korzystać z sieci ponad 1750 bankomatów na terenie całego kraju.

7. Sprawdzajmy ile wydajemy.

Podczas urlopu, warto od czasu do czasu sprawdzić stan rachunku, logując się do bankowości ze smartfona czy tabletu. Niektóre systemy bankowości mobilnej nie tylko pokazują stan rachunku, ale również kategoryzują wydatki. Od razu wiemy, ile wydaliśmy na artykuły spożywcze, podróż czy rozrywkę. Przy okazji przypominamy, żeby podczas logowania do bankowości internetowej, mobilnej oraz innych serwisów zawierających nasze dane, nie korzystać z niezabezpieczonych, przypadkowych sieci wi-fi np. w hotelach, na lotniskach etc.

Klienci Banku Pekao sprawdzą saldo rachunku i strukturę swoich wydatków na smartfonie bądź tablecie (korzystając z właśnie wprowadzonego serwisu mobilnego m.pekao24.pl czy aplikacji Pekao24 na tablety). Stan rachunku można również szybko sprawdzić płacąc aplikacją mobilną PeoPay (od razu po transakcji widać, ile mamy jeszcze na koncie).

8. Dla bezpieczeństwa: dwie karty bądź karta i smartfon.

Niestety może zdarzyć się, że na urlopie zapomnimy PIN-u do karty, lub bankomat z przyczyn niezależnych od nas ją zatrzyma. Dlatego na wszelki wypadek warto mieć ze sobą dwie karty debetowe, albo kartę debetową (np. wielowalutową) i smartfon z aplikacją płatności mobilnych (np. PeoPay). W końcu żaden bankomat nie zatrzyma smartfona!

Aplikacja płatności mobilnych PeoPay umożliwia płacenie we wszystkich terminalach zbliżeniowych na całym świecie, czyli w 485 tysiącach terminali w Polsce (to ponad 91% wszystkich terminali) i w blisko 6 milionach terminali za granicą. Płatności działają nawet jeśli nie mamy dostępu do internetu. Ponadto, aplikacja płatności mobilnych PeoPay umożliwia dokonywanie zakupów w sklepach internetowych w kraju oraz za granicą (wszędzie tam gdzie dostępna jest płatność z Bankiem Pekao lub Masterpass) i wypłacanie pieniędzy w ponad 1750 tysiącach bankomatów Banku Pekao w kraju.

9. Płacąc kartami, wybierajmy płatność w lokalnej walucie.

Kiedy płacimy kartami za granicą, na terminalu bądź bankomacie może pojawić się pytanie o to, czy chcemy zapłacić w walucie lokalnej czy w złotówkach. Żeby nie narazić się na niekorzystne kursy przewalutowania, zwykle warto płacić w lokalnej walucie, gdyż oferowane w bankomatach i terminalach kursy przewalutowań są zazwyczaj gorsze od tych które uzyskamy wybierając opcje „płać w walucie lokalnej”. Te opcje wybierajmy również, jeśli płacimy kartą wielowalutową Banku Pekao – to bardzo ważne.

10. Postawmy na dobrą zabawę!