Przebarwienia – niechciana „pamiątka” z wakacji

Nieestetyczne plamy na skórze to zazwyczaj najczęstsza konsekwencja nieodpowiedniej wakacyjnej pielęgnacji. Magdalena Krawczyk – konsultantka kosmetyczna z Apteki Medicover we Wrocławiu tłumaczy skąd się biorą przebarwienia, jak się ich pozbyć i jakie kuracje pielęgnacyjne przywrócą skórze nieskazitelny wygląd i blask.

Przebarwienia poowstają w wyniku długotrwałej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. Ciemne plamy, umiejscowione na twarzy, dłoniach czy innych, trudnych do ukrycia przed słońcem częściach ciała, nie wpływają pozytywnie na nasz wygląd i samopoczucie. Spowodowane są miejscową nadprodukcją melaniny – barwnika odpowiedzialnego za kolor skóry, włosów i oczu. Przyczyn nagromadzenia się melaniny w naskórku może być wiele: wiek, uwarunkowania genetyczne, stany zapalne skóry. Nawet niektóre leki (m.in. antybiotyki, antydepresanty, hormony) czy zioła (m.in. dziurawiec, rumianek, arcydzięgiel) zażywane podczas sezonu letniego niosą ryzyko powstawania plam pigmentacyjnych. Niebezpieczeństwo pojawia się również podczas aplikowania na skórę ulubionego zapachu bądź stosowania maści i kremów dermatologicznych, szczególnie tych, które zawierają nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy. Jesień to czas sprzyjający kuracjom rozjaśniającym.

Doskonały efekt rozjaśniający plamy pigmentacyjne przyniesie zastosowanie dermokosmetyków na bazie alfa- i beta-hydroksykwasów: kwasu mlekowego, jabłkowego, migdałowego, cytrynowego, glikolowego oraz salicylowego. Wyższe stężenia tych kwasów, dochodzące do 12-15%, mają działanie złuszczające, odsłaniają młodą, świeżą skórę o równomiernym kolorycie i blasku. Mówiąc o blasku, nie sposób pominąć witaminy C. Jest ona efektywnym antyoksydantem, doceniana przede wszystkim za efekt rozświetlający oraz poprawiający koloryt skóry. Silnie wpływa na syntezę kolagenu i elastyny. Jesienią koniecznie szukajmy jej w składzie kremu bądź serum. Do walki z przebarwieniami intensywnie przyczynia się też arbutyna – jedna ze skuteczniejszych substancji rozjaśniających skórę, stosowana w większości kosmetyków Azjatek. Dla japońskich kobiet synonimem idealnej skóry jest wręcz jej porcelanowy odcień. W Kraju Kwitnącej Wiśni składnik ten znajdziemy prawie we wszystkich kosmetykach. Równie dużą skuteczność w usuwaniu uporczywych przebarwień wykazują retinol i kwas kojowy. Niestety, w przypadku skóry wrażliwej substancje te mogą powodować podrażnienia.

Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. W trakcie kuracji depigmentacyjnej jest ona równie istotna, co inne zabiegi. Nawet teraz, jesienią, kiedy stosujemy produkty intensywnie odbarwiające skórę, faktor musi wynosić co najmniej 30 do 50 SPF. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie przyczynimy się do pogłębienia hiperpigmentacji. W aptekach znajdziemy wiele doskonałych produktów, które poza SPF zawierają również substancje zapobiegające powstawaniu przebarwień. Pamiętajmy, że najlepszą metodą walki z przebarwieniami jest właśnie prewencja i systematyczne stosowanie dermokosmetyków z filtrami SPF.

Kosmetyczne wsparcie:

OBAGI PROFESSIONAL-C SERUM 10%, 15% lub 20% (189 zł- 282 zł)

Serum Obagi Professional-C™ zwalcza przedwczesne oznaki starzenia się skóry, dzięki zawartości silnego antyoksydantu, jakim jest witamina C. Ogranicza pojawianie się drobnych linii i zmarszczek, a także redukuje te istniejące. Twoja skóra stanie się miększa, gładsza i bardziej promienna.

 White Caviar Spoit Treatment, La Prairie, 540 zł

White Caviar Spot Treatment to kuracja zawierająca najwyższe stężenie substancji o działaniu rozjaśniającym. Pomaga wyrównać koloryt skóry oraz usunąć uporczywe przebarwienia z okolic twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. Jednocześnie, chroni przed powstawaniem nowych plam pigmentacyjnych.

Oligo-Elite, 150 zł/30 kaps., www.oligo-elite.pl

Suplement diety Olig-Elite to prawdziwe źródło pollifenoli. To zasługa obecnego w preparacie wyciągu z owoców liczi i zielonej herbaty. Suplement ma udowodnione naukowo działanie na skórę – poprawia jej jędrność, wygładza ją, zmniejsza przebarwienia i niweluje szkody wywołane przez promieniowanie UVB.