Projekt artystyczny „Most63” w rocznicę Powstania Warszawskiego

Fot. „Most63”

1 sierpnia br. w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera oddolnego, obywatelskiego projektu artystycznego „Most63”. Jest to dokument składający się z 63 miniatur filmowych, które dopełnienia wystawa plakatów.

 

Dokument opowiada o ludziach zamieszkujących Warszawę, o osobach, z których każda ukochała to miasto na swój sposób. Ma on formę 63 miniatur filmowych, w których wypowiedzi przedstawicieli młodego pokolenia są zestawione z wypowiedziami najstarszego żyjącego pokolenia warszawiaków – żołnierzy Armii Krajowej, uczestników Powstania Warszawskiego. Oddaliśmy głos nie tylko Polakom, ale także obcokrajowcom, którzy związali się z Warszawą. W filmach tych usłyszysz czym dla nich są takie pojęcia, jak chleb, woda, rodzina, przyjaciele, szczęście czy samotność – mówi Grzegorz Piwnicki, współautor projektu.

 

„Most 63” przybliża dwa pokolenia, pokazuje historię w nietypowy sposób. Jednocześnie zaprzecza opinii głoszącej, że aby czuć się prawdziwym warszawiakiem, trzeba się tu urodzić.

 

Projekt powstał także dlatego, że to może ostatnia chwila, by porozmawiać z uczestnikami czy też naocznymi świadkami Powstania na tematy, na które do tej pory Ci ludzie nie mieli okazji się wypowiadać.

 

Filmy zostaną zaprezentowane w języku polskim (dla osób głuchoniemych, dodatkowo tłumaczenia osób obcojęzycznych), wraz z tłumaczeniami na języki: niemiecki, angielski, rosyjski. Projekt będzie udostępniony na specjalnie przygotowanej stronie www.most63.pl.

 

Polska premiera wystawy plakatu „Mostu63” odbędzie się 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej.

 

Informacje o terminach i miejscach pokazów zagranicznych (Berlin i Moskwa) można będzie znaleźć na stronie: www.most63.pl

 

 

Czym jest “Most63′′. Definicje autorów.

 

Grzegorz Piwnicki

„Urodziłem się w stanie wojennym, można powiedzieć, że jestem jego dzieckiem. Moi Rodzice byli świadkami przemian jakie zachodziły w latach transformacji należąc do Solidarności. Dziadkowie przeżyli II Wojnę Światową, należeli do AK walcząc podczas Powstania Warszawskiego…

Takich historii rodzinnych w moim ukochanym mieście i nie tylko jest bardzo dużo… wręcz myślę, że nie jest to nic nadzwyczajnego.

Każdemu pokoleniu towarzyszyła walka o coś: o lepsze jutro, o wartości które wyznawali, o to w co wierzyli – każde miało swój cel. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w wolnej Polsce, w Europie którą pierwszy raz w historii od tak długiego czasu nie targają wichry wojny. Wszystko to właśnie dzięki naszym dziadkom i rodzicom.

Często nie doceniamy tego co od Nich dostaliśmy, wręcz tego nie szanujemy. Jakby to co mamy było oczywistością daną od zawsze. Nie zastanawiamy się nad tym przez co wszystko musieli przejść, aby było tak jak jest. Abyśmy mogli podróżować bez przeszkód po całym świecie, abyśmy wierzyli w to co chcemy, wypowiadali głośno to co nam siedzi w głowach.

Jeśli nawet nie zgadzamy się z Ich zdaniem, mamy odmienne zdanie w ocenie historii, w której uczestniczyli… szanujmy Ich. Nikt z nas przecież nie wie jak sam by się zachował w podobnej sytuacji, bo nigdy nie musieliśmy stanąć przed tak trudnym wyborem. Spróbujmy wysłuchać tego co mają nam do powiedzenia, może nie tak bardzo się różnimy jak nam się zdaje.

Podobno szacunek jest do zrozumienia kluczem. Na każdej płaszczyźnie. Dlatego wolimy łączyć, niż dzielić.

Dziś – jutro – pojutrze”.

 

Piotr Jasiński

„Przygotowując się do interpretacji hasła „most” zauważyłem, że to hasło zawiera się właśnie w każdym zaproponowanym do projektu. Most jest w miłości, przekraczanie tych mostów jest w granicy, most jest w pracy, w przyjaźni, która łączy i w której po prostu trzeba zaufać ludziom. Uczestnicy tego projektu, znajomi, nieznajomi, żołnierze Armii Krajowej, biorący udział w Powstaniu Warszawskim zostawili cząstkę siebie w bardzo szczery sposób rozmawiając przed kamerą. Widzę teraz, że poza walorem edukacyjnym i społecznym ten projekt stanie się rónież mostem pomiędzy kulturami i pokoleniami”.

 

   

 

Projekt stworzyła agencja kreatywna TRUEST.PL, której trzon tworzą Grzegorz Piwnicki „Forin” i Piotr Jasiński. TRUEST.PL zrealizował pro publico bono m.in. takie projekty społeczne jak: Projekt Wolność (www.projektwolnosc.pl), kampanię społeczną skierowaną do młodego pokolenia Polaków oraz kampanię edukacyjną, opartą o grę internetową dla Muzeum Powstania Warszawskiego pt. „63 dni z życia Warszawy” (www.pamieta-my.pl) opowiadającą o ludziach sztuki biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

 

Grzegorz Piwnicki – artysta grafik, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP;

Piotr Jasiński – producent, studiował reżyserię dźwięku w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych oraz reklamę.