Programiści i start-upowcy rozwiążą problemy społeczne polskich miast?

Ruszył konkurs BIHAPI, którego celem jest stworzenie innowacyjnych aplikacji dla mieszkańców Inteligentnych Miast. Jego efektem mogą być aplikacje służące zwiększeniu bezpieczeństwa lub dostępności, platformy przydatne w miejskiej rekreacji, czy informujące o wydarzeniach kulturalnych. Zbieranie zgłoszeń potrwa do 12 listopada.

BIHAPI (Business Intelligence Hackathon API) to konkurs na stworzenie nowych, innowacyjnych aplikacji, programów, czy platform przy wykorzystaniu miejskich danych. Konkurs łączy trzy niezależne obszary: otwarte dane udostępniane przez samorządy, Internet, oraz API (Aplikacyjne Interfejsy Programistyczne). Domeny te stanową unikalne, niewyczerpane źródła informacji, a połączenie ich na płaszczyźnie społecznej otwiera nowy rozdział w dziedzinie komunikacji. BIHAPI to konkurs cieszący się dużym zainteresowaniem programistów, start-upowców i wszystkich, dla których  rozwiązywanie społecznych problemów przy użyciu nowoczesnych technologii stanowi wyzwanie. Szybko zmieniający się sposób komunikowania się w społeczeństwie, rosnące zapotrzebowanie na usługi i sposoby dostarczania kompletnej, wiarygodnej informacji to wyzwania dla poszukiwaczy nowych rozwiązań mobilnych.

Do tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu BIHAPI obok Warszawy, Poznania i Gdańska, przystąpiło województwo małopolskie oraz Miasto Kraków. Sam pomysłodawca konkursu, Sebastian Grabowski, dyrektor Centrum Badawczego Orange Polska, głównego organizatora konkursu, nie ukrywa zaskoczenia z sukcesu inicjatywy i dodaje: – Nie byłem świadomy, że konkurs tak istotnie wpłynie na zmianę myślenia o dostępie do informacji publicznych. Inicjatywa BIHAPI wytworzyła trwałą zmianę społeczną w Polsce i  cieszę się,  że jestem częścią historii nurtu otwartych danych w naszym kraju.

Dane udostępnione przez województwo małopolskie, Warszawę, Kraków, Poznań i Gdańsk pozwolą stworzyć innowacyjne rozwiązania mobilne w postaci aplikacji bądź nowych usług. Na stronie www.bihapi.pl udostępnionych będzie ponad 400 zbiorów otwartych danych miejskich, możliwych do pobrania poprzez 120 API. Programiści znajdą również ponad 30 API usług telekomunikacyjnych udostępnionych przez Orange Labs.

Prace zostaną poddane ocenie jury, które wybierze najlepsze produkty pracy developerów. Autorzy najlepszych, zyskają możliwość wdrożenia swojego pomysłu na rynek. Wszystko dzięki Partnerom w postaci funduszy kapitałowych, które mogą zainwestować w jeden lub kilka projektów (łączna pula do 1 000 000 zł) w celu utworzenia spółki z wybranymi uczestnikami BIHAPI. Zasady takiej współpracy będą regulowane odrębnymi umowami.

Do udziału w konkursie organizator i partnerzy zapraszają programistów, studentów uczelni wyższych oraz zespoły tworzące innowacyjne aplikacje. Po zwycięstwo w konkursie mogą również sięgnąć małe i średnie przedsiębiorstwa, którym nie jest obca tematyka rozwiązań biznesowych opartych na zdobyczach nowych technologii.  Nagrody dla uczestników to m.in. główna nagroda pieniężna w wysokości 24 000 zł ufundowana przez Geecon, 3 nagrody pieniężne po 5000 zł ufundowane przez Orange Polska, praktyki studenckie w Orange Labs oraz nagrody pieniężne od miast.

Partnerami konkursu BIHAPI w tym roku są: Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Gdańsk, Miasto Poznań, Miasto Kraków, Województwo Małopolskie, IQ Partners, Black Pearls, SpeedUp Group, Innovation Nest, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Jagielloński, Oracle, Fundacja TechSoup, Fundacja Orange, geecon.org, Gdański Park Naukowo-Techniczny, Fundacja Ashoka, Stowarzyszenie Top 500 Innovators, SKM Sar, Krakowski Park Technologiczny,  Integreted Solutions