Producenci żywności podsumowują 2015 rok

Producenci artykułów spożywczych, podsumowują ubiegły rok – dzielą się opiniami dotyczącymi branży i planami na najbliższe miesiące. Choć wytwórcy różnią się ofertą, zasięgiem i sposobem funkcjonowania, ich opinie o roku 2015 są zbieżne – to był dobry rok, a perspektywy na 2016 są optymistyczne.

Do Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” przystępują firmy oferujące różnorodne artykuły spożywcze. Laureaci przedsięwzięcia nie są jednak statystycznymi producentami, gdyż na tle konkurencji wyróżniają się wysoką jakością wyrobów oraz zaangażowaniem w budowanie swojej marki i pozycji rynkowej.
Przedstawiciele nagrodzonych przedsiębiorstw dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi rynku i sytuacji w branży, opowiadają także w jaki sposób godło promocyjne „Doceń polskie” wpłynęło na ich działalność.

Konsumenci szukają tradycyjnych produktów

Z roku na rok odnotowujemy wzrost sprzedaży, gdyż odbiorcy szukają produktów opartych na naturalnych składnikach. Rok 2015 możemy zaliczyć do udanych, zarówno pod względem modernizacji parku maszynowego, jak również wzrostu sprzedaży naszych produktów – przyznaje Krzysztof Żakowicz, reprezentujący P.P.H.U. Zakład Mięsny „Żak” Sp. z o.o. Firma ze Świdnika oferuje m. in. Palcówkę nagrodzoną przez Lożę Ekspertów programu „Doceń polskie”. – Palcówka która zdobyła certyfikat ,,Doceń polskie” jest produkowana z wysokiej klasy mięsa z dodatkiem naturalnych przypraw, co daje jej tą wyjątkowość i niepowtarzalny smak. Przez cały okres jej wytwarzania, Palcówka cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Zależy nam na wyrobach jak najmniej przetworzonych o doskonałych walorach smakowych, bez konserwantów, których w chwili obecnej poszukują konsumenci – dodaje K. Żakowicz.

Także przedstawiciele firmy POLSKA RÓŻA Ernest Michalski Sp. z o.o. dostrzegają powrót konsumentów do naturalnych wyrobów. – Już dziś widać, że Polacy coraz chętniej sięgają po produkty naturalne, a takich nie brakuje w naszej ofercie. Wreszcie doceniana jest cudowna rola witaminy C, którą w formie naturalnej dostarczamy klientom w soku z owoców dzikiej róży – podkreśla Edyta Leśniak, Prezes Zarządu firmy POLSKA RÓŻA. W ofercie producenta znajdziemy m. in. Syrop malinowy oraz Sok 100% jabłko-dzika róża nagrodzone certyfikatami „Doceń polskie” i tytułami TOP PRODUKT. – W 2015 roku zaobserwowaliśmy znaczne odejście klientów od produktów słodzonych. Klienci coraz bardziej świadomie sięgają jednak po soki 100%; w 2015 roku nasza sprzedaż tych produktów wzrosła. Rok 2016 z pewnością będzie podążał tym nurtem, co widać już na początku pierwszego kwartału bieżącego roku – mówi E. Leśniak.

Zainteresowanie konsumentów nieprzetworzoną żywnością obserwuje również wytwórca makaronu. – Rynek makaronów rozwija się dynamicznie, makarony w codziennej diecie mają wszechstronne zastosowanie, szybkość przygotowania, jak i walory smakowe powodują coraz częstsze ich wykorzystanie. Klienci zmieniają nawyki żywieniowe, obecnie podążają w kierunku produktów nisko przetworzonych o wysokiej jakości. Trend ten wpisuje się idealnie w portfolio firmy – zauważa Robert Kula, Dyrektor Handlowy firmy Międzybrodzkie Makarony. – Do produkcji naszych makaronów poza wysokiej jakości mąką durum i kaszą makaronową, wykorzystujemy świeże jajko, które jest rozbijane ze skorup tuż przed zmieszaniem z mąką. Najchętniej klienci sięgają po tradycyjną krajankę, wstążki, świderki lub gniazda. Modna, a zarazem zdrowa, dieta śródziemnomorska spowodowała rozwój makaronów durum, w tej kategorii liderem jest Spaghetti. Klienci dbający o linię i zdrowy tryb życia często sięgają po makaron z pełnego ziarna, który zdobywa coraz większą popularność. Obserwując rozwijającą się kategorię i wzrost zainteresowania makaronem wysokiej jakości, postanowiliśmy wprowadzić na rynek nowości asortymentowe. Obecnie wprowadzamy nową markę makaronu Czym Chata Bogata – Krajanka wałkowana 6 jajeczna, jest to produkt kierowany do klientów ceniących sobie tradycyjne domowe smaki – informuje R. Kula. Jak dodaje, rok 2015 był dla Międzybrodzkich Makaronów udany; sprzedaż makaronu wzrosła, firma wprowadziła kilka nowych produktów, mocno zainwestowała także w cykl produkcji.

Pełna treść komunikatu w załączeniu.