PROBLEMEM NIE MUSZĄ BYĆ SAMOCHODY

Współcześnie działania związane z wprowadzeniem mobilności zrównoważonej opierają się głównie na redukcji liczby prywatnych samochodów poruszających się po miejskich drogach – zamyka się wjazdy do centrum, ustala wysokie opłaty za parking czy wyznacza bus pasy, które mają zachęcić kierowców do przesiadania się na komunikację miejską. Tymczasem rozwiązań warto szukać także gdzie indziej. Przyszłością mogą być systemy transportowe oraz reorganizacja dróg, uwzględniająca innych uczestników ruchu – rowerzystów i pieszych.

Mobilność zrównoważona jest jedną z czterech kategorii w tegorocznej edycji Konkursu ECO-MIASTO, skierowanego do samorządów lokalnych.

Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

 

Inteligentne Systemy Transportowe (ITS)

 

Obecnie miasta mają przed sobą duże wyzwania w kwestii mobilności – zakorkowane centra, korki, hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wiele polskich miast, aby poradzić sobie z tymi problemami i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach planuje inwestycje w Inteligentne Systemy Transportowe (ITS). Umożliwiają one sterowanie ruchem, zarządzanie parkingami, a także przewidują stan natężenia ruchu oraz informują kierowców o alternatywnych trasach. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują już w dużych europejskich miastach, takich jak Londyn czy w Wiedeń. W Polsce, w ciągu kilku najbliższych lat, takie systemy planują wprowadzić 33 miasta i gminy, wydając na ten cel ponad miliard złotych. Wśród nich są między innymi Poznań, Łódź, Białystok, Kraków i Lublin*. Inteligentne Systemy Transportowe mogą pomóc rozwiązać problemy komunikacyjne w miastach – upłynnić ruch, zredukować poziom hałasu i poprawić jakość powietrza.

 

Reorganizacja dróg

 

Z miejskich dróg korzystają nie tylko kierowcy aut, ale także rowerzyści i piesi. Można jednak odnieść wrażenie, że obecnie kierowcy stają się monopolistami spośród wszystkich uczestników ruchu drogowego i to właśnie pod nich głównie dostosowywana jest infrastruktura. Tymczasem wprowadzenie zmian w kierunku reorganizacji dróg pod kątem zarówno kierowców, jak i rowerzystów oraz pieszych może usprawnić funkcjonowanie ruchu miejskich pojazdów. Lepsze wykorzystanie przestrzeni drogowej na przejścia dla pieszych oraz trasy rowerowe i atrakcyjne przystosowanie ich do oczekiwań mieszkańców mogą zachęcić kierowców do zmiany samochodu na miękkie środki transportu.

 

Konkurs ECO-MIASTO

 

Trwa konkurs ECO-MIASTO, który wyłoni dwóch zwycięzców w kategorii mobilność zrównoważona – jedno miasto poniżej 100 tys. mieszkańców, drugie powyżej 100 tys. mieszkańców. Pozostałe trzy kategorie konkursowe to efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie i przesłanie do 30 września br. kwestionariuszy konkursowych, dostępnych na stronie internetowej eco-miasto.pl.

 

W ramach projektu ECO-MIASTO odbywają się seminaria tematyczne, odpowiadające każdej z kategorii. Spotkanie dotyczące mobilności zrównoważonej, skupiające przedstawicieli polskich i francuskich samorządów, odbędzie się 22 września w Wrocławiu. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między miastami.

 

Więcej informacji o konkursie ECO-MIASTO i seminarium można znaleźć na stronie eco-miasto.pl.

 

 

*  euroinfrastructure.eu