Premiera kamuflażu Andropolu  dla programu TYTAN

 

Nowe wzory kamuflaży, stworzone na potrzeby wojskowego programu TYTAN pokazał Andropol SA podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

Stałym elementem Salonu jest wystawa Sił Zbrojnych RP, które w tym roku pokazały uzbrojenie i wyposażenie polskich żołnierzy w ramach Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki kryptonim TYTAN, nazywanego też systemem żołnierza przyszłości. W jego skład wejdzie 27 elementów wyposażenia i uzbrojenie żołnierza zintegrowanych w jeden system. Do 2018 r. – prócz nowej generacji uzbrojenia, amunicji, przyrządów do obserwacji, systemu ochrony i przenoszenia – opracowane zostaną też nowe mundury i kamuflaże osobistego umundurowania polskiego żołnierza.

Na tegorocznym targach miała miejsce premiera nowego wzoru maskującego, zaprezentowanego przez spółkę Andropol w trzech wersjach. 

To efekt wspólnych prac tego producenta oraz Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej i Wojskowej Akademii Technicznej, a punktem wyjścia do nich były założenia, jakie sformułowano w projekcie TYTAN wobec nowej tkaniny i kamuflaży polskiego żołnierza przyszłości. Określają one efektywność maskowania w pełnym spektrum, czyli w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni. 

Efektem tych działań jest stworzenie tkaniny o nowej konstrukcji i niepalnych właściwościach, spełniającej normę EN 469, na której zostały naniesione nowe wzory maskujące różniące się udziałem poszczególnych kolorów w powierzchni zadruku. Jeden z tych wzorów przystosowany jest do scenerii krajobrazu wiosenno-letniego, drugi – do warunków jesiennych i na czas bezśnieżnej zimy, zaś trzeci wzór – opracowany przez WAT – przeznaczony jest na teren zurbanizowany.

Kamuflaże wzbudziły duże zainteresowanie nie tylko wojskowych. Stoisko Andropolu odwiedzili m.in. przedstawiciele Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a także prezydent RP – Andrzej Duda. 

– Obecnie trzy prototypowe warianty kamuflażu przechodzą testy sprawdzające ich efektywność w terenie, również przy obserwacji w noktowizji – wyjaśniał Romuald Klimiuk z Andropolu. – Rezultaty są bardzo obiecujące. Obok tych wzorów powstaną jeszcze inne: zimowy, czyli śnieżny i kamuflaż dedykowany dla ewentualnych innych terenów, na których może działać wojsko. 

W tym roku Andropol po raz pierwszy wystawiał się wspólnie z innym polskim firmami – jako Związek Polskich Producentów Przemysłu Tekstylnego.

– Jednoczymy siły nie tylko w walce z dalekowschodnią konkurencją, ale także podczas tego typu ważnych targowych imprez, podczas których wspólnie prezentujemy nasz potencjał – mówił Radosław Klinowski, dyrektor handlowy Andropolu. 

W tym roku polscy producenci prezentowali na targach zarówno mundury polowe, produkowane z tkanin Andropolu, jak również mundury wyjściowe i galowe, produkowane przez zakłady przemysłu wełnianego, a szyte również przez członków związku. 

W trzecim dniu targów – tzw. dniu służb podległych MSW – Andropol zaprezentował też swój tegoroczny hit – mundur strażacki z tkaniny PROTON, zawierającej niepalne włókno PBI oraz nowe umundurowanie polowe i służbowe straży granicznej.

Tkaniny dla wojska produkowane są w fabrykach spółki w Białymstoku i Andrychowie.