Prawo Moore’a przestaje obowiązywać

Fot. ASUS

Prawo Moore’a, stworzone jeszcze w latach 60. przestaje obowiązywać, Amazon sprzedaje więcej e-booków niż książek drukowanych, niemal każdy mieszkaniec Ziemi ma już telefon komórkowy, a 40 proc. populacji dostęp do sieci. 2014 rok jest też przełomowy dla ASUSa, który wprowadza na rynek zupełnie nową linię smartfonów z rodziny ZenFone. 2014 rok jeszcze się nie zakończył, ale sensacyjne informacje, które napływają ze świata, wystarczyłyby na wiele lat.

 

Gordon Moore, jeden z założyciel firmy Intel, w połowie lat 60. zauważył pewną zależność: co 12 miesięcy liczba tranzystorów na procesorze podwajała się. Teoria była później korygowana i do niedawna przyjmowano, że liczba ta podwaja się co dwa lata. Koniec prawa Moore’a jest już jednak przesądzony. Po pierwsze, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań, niedługo krzem stanie się przestarzały. Po drugie, upchanie coraz większej liczby tranzystorów na kawałku krzemu staje się trudne do wykonania, nawet jeżeli firmy przerzucają się na nowszy proces technologiczny.

 

Po sukcesie Kindle’a, inni producenci poszli w ślady jego producenta i także wyprodukowali swoje czytniki e-booków. Spowodowało to wzrost sprzedaży elektronicznych książek. Amazon poinformował, że zamówienia na wersje drukowane zmalały, a obecnie prym wiodą ich elektroniczne kopie.

 

Na pewno na sprzedaż nie mogą narzekać też operatorzy sieci komórkowych. ONZ opublikował w tym roku interesujący raport w którym zbadał rynek telekomunikacji i dominujące na nim trendy. Wynika z niego, że liczba użytkowników telefonów komórkowych przekroczyła 6,5 mld i ciągle rośnie.  Autorzy publikacji prognozują, że do końca tego roku liczba ta wzrośnie do 7 mld.

 

ONZ zwraca również uwagę na wzrost liczby użytkowników Internetu. Do końca 2014 roku będzie ich już ponad 3 miliardy. Co więcej, 32% ruchu w sieci ma należeć do urządzeń mobilnych.

 

ASUS też na pewno przyczyni się do rozwoju sieci telefonicznej i cyfrowej wprowadzając na rynek swoją pierwszą linię smartfonów. Urządzenia o nazwie ZenFone to łącznie cztery modele wyposażone w szybkie, dwu- i czterordzeniowe procesory Intela i Qualcomma, od 1 do 2 GB RAM i  wielodotykowe, pojemnościowe ekrany o wysokiej rozdzielczości wykonany w technologii Corning Gorilla Glass 3. Całość zamknięta jest w stylowej obudowie i działa pod kontrolą systemu Android 4.4 (KitKat). Zaskoczeniem jest też cena – nowe smartfony ASUSa będzie można kupić wiele taniej niż porównywalne innych producentów.

 

Czy czeka nas era bez krzemu i papieru? To się okaże. Czekamy na kolejne przełomowe lata technologii!

 

Kalendarium wybranych, ważnych wydarzeń 2014 roku:     

ü      Prawo Moore’a przestaje obowiązywać

ü      Amazon sprzedaje więcej e-booków niż książek wersji drukowanych

ü      Jest już 6,5 mld. abonentów telefonów komórkowych

ü      Na całym świecie z internetu korzysta ponad 3 mld osób – to ponad 40% populacji!

ü      Na rynku pojawia się pierwszy ASUS ZenFone.