Polska jednym z głównych kierunków turystyki medycznej

Jak wynika z danych szacunkowych, za granicą pracuje ponad 2 mln Polaków. Najwięcej z nich przebywa w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Mimo, iż żyją poza granicami Polski, wielu z nich nadal korzysta z prywatnych usług medycznych w rodzinnym kraju. Rośnie również systematycznie liczba cudzoziemców, dla których Polska jest preferowanym kierunkiem turystyki medycznej.

Sektor prywatnej opieki medycznej jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Unii Europejskiej. Polska z dobrą kadrą specjalistów i często z dużo niższymi stawkami na zabiegi i operacje niż w pozostałych krajach UE oraz USA jest atrakcyjnym kierunkiem turystyki medycznej. Cudzoziemcy przyjeżdżają do Polski przede wszystkim na zabiegi stomatologiczne, chirurgii plastycznej, kardiochirurgii i chirurgii oka. Również Polacy pracujący za granicą, głównie w krajach Europy Zachodniej, realizują chętnie odpłatne zabiegi medyczne w Polsce.

Jak wynika z danych Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, jednym z celów turystyki medycznej i powodów przyjazdu do Polski naszych rodaków są zabiegi laserowej korekcji wzroku, które pozwalają skutecznie uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych. Polegają one na modelowaniu rogówki oka za pomocą wiązki lasera, co prowadzi do jej spłaszczenia lub uwypuklenia, a w konsekwencji do zmiany mocy optycznej oka. Jest to nowoczesna i bardzo precyzyjna metoda mikrochirurgii oka korygująca krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Możliwość zrezygnowania na zawsze z okularów i soczewek w nadziei na lepszy komfort życia to główny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na laserową korekcję wzroku.

„Ważnym czynnikiem dla wielu naszych pacjentów jest na pewno cena zabiegu laserowej korekcji wzroku, która w Polsce w porównaniu do krajów Europy Zachodniej jest niższa często aż o 50%, a czasami nawet 70 – 80%. Możliwość realizacji zabiegu przez doświadczonego specjalistę, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu w dużo niższej cenie, nawet po odliczeniu kosztów podróży jest kusząca”. – komentuje przedstawiciel Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, placówki która od 11 lat realizuje zabiegi laserowej korekcji wzroku w Polsce.

Dla porównania cena realizacji zabiegu laserowej korekcji wzroku w Anglii to koszt na poziomie 5000 – 10 000 zł za oko, a w Niemczech na poziomie 4000 – 10 000 zł za oko w zależności od wybranej kliniki. W Polsce jest to poziom 2000- 4000 zł za oko. Systematycznie wrasta, więc liczba zabiegów realizowanych w polskich klinikach. Co ważne, specjaliści wykonujący zabiegi laserowej korekcji wzroku w Polsce często posiadają wiedzę zdobytą w najlepszych zagranicznych ośrodkach, a sprzęt stanowiący wyposażenie polskich klinik nie ustępuje w niczym renomowanych placówkom na Zachodzie.

„W naszym ośrodku zrealizowaliśmy już ponad 10 tys. zabiegów laserowej korekcji wzroku z zastosowaniem różnych metod. Co roku zwiększa się liczba pacjentów, którzy przyjeżdżają do nas na laserową korekcję wzroku z zagranicy. Krótki czas oczekiwania oraz kompleksowa opieka i jakość usług w dużo niższej cenie niż w Europie Zachodniej powoduje, iż systematycznie rośnie liczba zabiegów realizowanych u nas przez osoby mieszkające poza granicami kraju” – mówi przedstawiciel Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Według danych Izby Gospodarczej Turystyki Medycznej każdego roku Polskę odwiedza średnio ok. 300 tys. cudzoziemców zainteresowanych leczeniem. Liczba ta może wzrastać o 10-15% rocznie, co oznacza, iż polska turystyka medyczna ma duży potencjał. Zagranicznych pacjentów przyciąga do Polski oprócz atrakcyjnych cen zabiegów również jakość obsługi w nowoczesnych, dobrze wyposażonych klinikach oraz doskonale wykształcony personel.