Polecaj swój bank i zarabiaj

Każdy chętnie poleca sprawdzoną usługę lub produkt swoim znajomym, niezależnie od tego, czy jest to fryzjer, klub fitness, czy też… bank. Nie każdy jednak wie, że dzięki przyjacielskiej rekomendacji usług finansowych można zarobić.

Co polecać, żeby zyskać jak najwięcej?

W programach rekomendacyjnych może wziąć udział każdy klient banku, a rejestracja w systemie nie jest szczególnie skomplikowana. Banki udostępniają specjalne platformy pozwalające na polecanie usług znajomym. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać na rekomendacjach.

Pieniądze za konto, pieniądze za kredyt

Pierwszym bankiem, który zaczął nagradzać aktywnych polecających, był Alior Bank. Obecnie premię można otrzymać za rekomendację praktycznie każdej usługi. Za polecenie kredytu hipotecznego zyskasz nawet 1000 zł. Jaki jest warunek? – Posiadanie aktywnej umowy na dowolny produkt banku na minimum 90 dni przed wysłaniem rekomendacji. Osoba, która ją otrzymała, ma 100 dni na podpisanie umowy z bankiem – tłumaczy Marta Ośko, ekspert Comperia.pl. W przypadku kredytu gotówkowego polecający otrzyma 0,8% wypłaconej kwoty pod warunkiem, że finalizacja nastąpi 40 dni od wystosowania wniosku. Zarobi również ten, kto przyczyni się do założenia nowego konta osobistego w ciągu 30 dni od momentu polecenia – jednorazowo 50 zł.

Aktywne korzystanie z jednego z kont osobistych – to warunek, który należy spełnić w mBanku, aby stać się członkiem Programu Poleceń. Co można rekomendować? Kredyty gotówkowe i odnawialne, karty kredytowe, a także konta. Wypłacenie bonusu zależy od tego, czy w wyznaczonym czasie nowy klient dokona odpowiednio wysokiej płatności kartą (w przypadku kont) lub dokona jakiejkolwiek transakcji bezgotówkowej (karty kredytowe). Skuteczna rekomendacja może dać polecającemu od 50 do 300 zł.

Korzyści pod warunkiem

W ramach programu „Przejdź do Meritum” bank wypłaca 70 zł za przekonanie do Prostego Konta Osobistego lub Konta Firmowego Meritum Bez Granic. Warunek? 60 dni na zapłacenie 300 zł przy pomocy karty przez nowego klienta. Co ciekawe, bank oferuje również nagrody rzeczowe dla najlepszych uczestników programu. Do wygrania jest Kindle 5 i iPad mini.

Jeszcze do końca października skorzystać można z programu „Masz znajomych. Masz nagrody”, który oferuje klientom Volkswagen Bank Polska. Rekomendacjami objęte mają zostać konta e-direct, a za każdą przekonaną osobę można otrzymać 50 zł. Nowy klient do końca listopada musi wpłacić na konto 300 zł. Aby premia została wypłacona, nie wolno mu również zamknąć rachunku do 16 grudnia b.r.

Druga strona medalu

A co z osobami, które zostały namówione na dany produkt? Bank Inteligo doszedł do wniosku, że je również należy nagrodzić. Przy spełnieniu warunku o aktywnym korzystaniu z nowego konta, rekomendujący może otrzymać 50 zł, a nowy klient nawet dwa razy więcej. Dla najbardziej aktywnych uczestników przygotowano nagrody pieniężne.

Rekomendacje dla firm

Produkt bankowe polecać można nie tylko klientom indywidualnym, ale również firmom. Taką opcję przygotowały Getin Bank i Bank BPH. W pierwszym przypadku każdy polecający ma szansę zarobić 100 zł (polecenie rachunku) lub zyskać procent prowizji (kredyty, leasingi). BPH wymaga posiadania rachunku firmowego, a nagrodą za rekomendację jest zwolnienie z opłat za prowadzenie konta firmowego przez okres 3 miesięcy.

Wnioski

Łatwo zyskać, jeśli znajomy okaże się aktywnym użytkownikiem konta i przystanie na ­­warunki zaproponowane przez dany bank. W większości przypadków chodzi o wpłacenie na nowy rachunek określonej sumy w konkretnym czasie od jego założenia lub wykonanie transakcji bezgotówkowej (kartą) na podaną przez bank kwotę. Zazwyczaj wyznaczone są również terminy, w których umowy muszą zostać podpisane, aby prowizja nie przepadła. Znajomego skusić można dobrą jakością usług, ale również premią dla nowego klienta, którą proponuje kilka banków.

Źródło: Raport „Zarabiaj na polecaniu”: http://www.comperia.pl/zarabiaj-na-polecaniu.html