Polacy wprowadzają na rynek pierwszą na świecie grę do nauki programowania dla najmłodszych

Scottie Go! – Polacy wprowadzają na rynek pierwszą na świecie grę do nauki programowania dla najmłodszych. Jako jedyna łączy kartonowe klocki do pisania kodu z darmową aplikacją na platformy mobilne.

Naucz się programować przez zabawę

Celem jest zachęcenie dzieci poprzez zabawę do rozpoczęcia swojej programistycznej przygody, jak również zaszczepienie w nich umiejętności logicznego myślenia, planowania, precyzyjnego prezentowania myśli – tak ważnych w wielu zawodach. Na głównego bohatera (robota Scottiego) czekają rozmaite misje. Zadaniem gracza jest pomóc kosmicie je ukończyć, co może zrobić sterując Scottiem przy pomocy ułożonych z klocków programów. Następnie za pomocą aplikacji gracz skanuje napisany przez siebie program, wykonując jego zdjęcie lub rejestrując wideo. Po zeskanowaniu programu Scottie wykona go w aplikacji mobilnej linijka po linijce, a gracz będzie mógł się przekonać, czy problem został prawidłowo rozwiązany. Gracz na bieżąco może weryfikować swoje pomysły i samemu zdecydować jak dojdzie do celu.

Do domu i do szkoły

Nowatorski produkt poznańskich naukowców może być wykorzystywany jako podstawowe narzędzie do wprowadzania i nauki programowania. W wersji edukacyjnej gra jest zgodna podstawą programową w polskich szkołach, zawiera 91 zadań, dodatkowe materiały dla nauczycieli oraz dostęp do specjalnego konta „Nauczyciel”.

Gra składa się z pudełka ze 179 kartonowymi klockami i darmowej aplikacji dla urządzeń mobilnych – smartfonów/tabletów (Android, iOS) oraz komputerów PC (Windows).

Polacy ruszają na podbój globalny

Scottie Go! przygotował zespół programistów i naukowców z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) blisko współpracujących z nauczycielami, praktykami pracującymi z dziećmi w wieku szkolnym. Komercjalizacją projektu i jego rozwojem globalnym zajmuje się inkubator technologiczny NeticTech. Aktualnie gra dostępna jest w polskiej, angielskiej i hiszpańskiej wersji językowej. Jej autorzy mają ambicje uczynić z niej produkt globalny.