Co Polacy trzymają w sejfach?

Kiedyś sejfy kojarzyły się z wielkimi i masywnymi urządzeniami, ukrytymi w domach największych bogaczy, gdzie trzymano spore ilości gotówki oraz sztabki złota. Obecnie, mimo tego, że mało kto przechowuje pieniądze w domu, sprzedaż sejfów w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Co zatem można znaleźć w sejfie przeciętnego Kowalskiego?

Statystyki pokazują, że niewielki odsetek właścicieli decyduje się na trzymanie w nim gotówki. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę, że obecnie aż 85% dorosłych mieszkańców Polski posiada konto bankowe, gdzie trzyma swoje pieniądze i częściej obracamy wyłącznie wirtualnymi środami. Jeśli zatem nie na gotówkę, to po co kupujemy sejfy?

Coraz więcej osób dostrzega nowe funkcjonalności sejfów. Nie postrzegają już ich wyłącznie w kategoriach zabezpieczenia mienia. Owszem urządzenie to ma chronić to co dla nas cenne przed dostępem niepowołanych osób, ale ma też inne korzyści. Sejf pomaga utrzymać porządek i ład w dokumentach, takich jak polisy, gwarancje lub paszporty, które odłożone na nie swoje miejsce łatwo zgubić – wyjaśnia Artur Apolinarski, Dyrektor Zakładu Produkcyjnego Konsmetal.

W hierarchii wartości cenionych przez Polaków od lat na czele plasuje się rodzina. Nie dziwi więc, że przywiązujemy wagę do rzeczy, takich jak rodzinne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie i fotografie, na których uwiecznione są ważne chwile. Coraz częściej to właśnie takie przedmioty lądują w sejfie. Nie mają one wartości dla osób postronnych, ale dla właściciela mają wartość sentymentalną.

Sejf to również miejsce na przedmioty kolekcjonerskie. Zbiory numizmatów, znaczków biżuterii lub wiecznych piór, które gromadzimy przez lata, chcemy odpowiednio zabezpieczyć, zwłaszcza że w wielu przypadkach mają wartość nominalną i byłyby nie lada gratką dla włamywaczy. Ale też często warto ochronić je przed domownikami. Przecież kolorowe znaczki byłyby idealną zabawką dla dzieci – dodaje Artur Apolinarski z Konsmetal.

W biurach, także tych domowych, głównym przeznaczeniem sejfu jest przechowywanie laptopów i różnego rodzaju nośników danych. Obecnie to właśnie na nich przechowywana jest większość firmowej dokumentacji i informacje o realizowanych projektach, zatem właściciele chcą je odpowiednio zabezpieczyć. W tym przypadku nie tylko przed kradzieżą, ale też np. zalaniem lub przypadkowym uszkodzeniem.

Klienci decydują się najczęściej na sejfy wolnostojące lub takie, które można zamontować w meblach. Największą popularnością cieszą się nowoczesne produkty linii SL, łączące nowoczesny, elegancki design z doskonałym zabezpieczeniem antywłamaniowym.

Z roku na rok coraz więcej osób w Polsce decyduje się też na zakup broni. Polskie prawo obliguje posiadaczy do trzymania jej w sposób uniemożliwiający dostęp osobom postronnym. W ofercie znajdują się dedykowane przechowywaniu broni modele, jednak obecnie odpowiednie certyfikaty pozwalają schować ją także w standardowych produktach – komentuje Artur Apolinarski.
Jak widać Polacy uznają posiadanie sejfu za wygodne i korzystne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć lub uporządkować to co cenne. Warto dodać, że coraz częściej do głosu dochodzą też kwestie wizualne, a sejf zaczyna pełnić dodatkową funkcję – elementu wystroju wnętrza, jak w przypadku wykończonych na wysoki połysk modeli SL Strong, ML, Strong lub SG.