Polacy sięgają po rozwiązania smart home, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego domu

Z roku na rok policja stwierdza coraz więcej przypadków włamania z kradzieżą do domów prywatnych. Większość sprawców tego typu przestępstw nigdy nie zostaje zidentyfikowana. Mimo to w co trzecim domu wybudowanym w 2019 roku nie zastosowano żadnych zabezpieczeń antywłamaniowych – wynika z badania Oferteo.pl. Inwestorzy, którzy decydują się na zainstalowanie dodatkowych zabezpieczeń, najczęściej wybierają alarmy.

Statystyki udostępniane przez Komendę Główną Policji pokazują, że w Polsce z roku na rok coraz częściej dochodzi do kradzieży z włamaniem. W 2019 roku takich incydentów zgłoszono aż 71 186, podczas gdy w roku 2017 było to 65 514 przypadków. Co niepokojące, w ubiegłym roku sprawców przestępstwa udało się wykryć tylko w 46% przypadków. Oznacza to, że większości spraw nie udaje się szczęśliwie rozwiązać, a przestępcy nie zostają odnalezieni.

Część Polaków świadomych zagrożenia decyduje się samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo rodziny. Badanie przeprowadzone przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług z ich dostawcami pokazuje, że w 2019 roku na zainstalowanie zabezpieczeń antywłamaniowych w swoim domu zdecydowało się 68% Polaków. Oznacza to jednak, że wciąż w co trzecim nowo wybudowanym domu nie wdrożono żadnych środków, które mogłyby zabezpieczyć go na wypadek włamania.

Polacy, w celu ochrony swojego dobytku, sięgają również po urządzenia smart home. Takie rozwiązania nie kojarzą się dziś już wyłącznie z wygodą i zwiększaniem komfortu, ale także z dbaniem o nasze bezpieczeństwo i spokój. Inteligentne urządzenia znalazły zastosowanie w aż 32% domów wybudowanych w ubiegłym roku. Co ciekawe, wśród rozwiązań smart home najczęściej wybierano właśnie alarmy (13% badanych). Dużą popularnością cieszyły się także kamery monitoringu oraz domofony i bramy garażowe.

Rozwiązania inteligentnego domu to nie tylko ciekawe gadżety ułatwiające życie. Są wśród nich również urządzenia zaprojektowane tak, by zapewnić bezpieczeństwo i pomóc w ochronie domów. Z roku na rok coraz więcej Polaków jest tego świadomych, co widać poprzez rosnące zainteresowanie takimi typami produktów jak inteligentne kamery czy alarmy. Użytkownicy wiedzą, że ze spokojem mogą opuścić swój dom, bo zainstalowane urządzenia będą go chronić przed intruzami. Możliwość zdalnego podglądu obrazu z kamery na żywo czy system inteligentnego rozpoznawania twarzy to przyszłość zabezpieczeń domu – mówi Fred Potter, założyciel firmy Netatmo – producenta urządzeń smart home.

Źródło: oferteo.pl