Polacy organizują wakacje na własną rękę

Polacy coraz chętniej organizują weekendowe wyjazdy i wakacyjne podróże na własną rękę. Jak wynika z badania PBS, w tym roku aż 80% obywateli planuje swoje wakacje samodzielnie. Informacji na temat interesujących ich kierunków wyjazdów oraz atrakcji, jakie będą na nich czekały na miejscu wypoczynku, najczęściej poszukują w Internecie.

Jak wynika z badań PBS o prognozach wakacyjnych wyjazdów Polaków zdecydowana większość, bo aż 64%, spędzi w tym roku urlop w kraju. Potwierdzają to również statystyki wyszukiwarki lokalnej panoramafirm.pl, w których odnotowano aż 225% wzrost zapytań o noclegi i kwatery prywatne. Właściciele pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i hosteli również mogą mieć powody do zadowolenia. Zapytania w tej branży wzrosły przed wakacjami o 91% i tym samym znajdują się w czołówce zestawienia w wyszukiwarce panoramafirm.pl.

Samodzielna organizacja wakacji to bardzo wygodna forma planowania wolnego czasu. Sami możemy decydować, które miejsca chcemy zwiedzić oraz gdzie możemy się przemieścić np. w przypadku braku pogody.

Polacy są nie tylko zainteresowani ofertą noclegową w kurortach, ale także rozważają różne możliwości dotarcia na miejsce wypoczynku. Pomimo, iż większość osób na wakacyjne wojaże wybiera się samochodem,  panoramafirm.pl odnotowała również znaczny wzrost zapytań o rozkład jazdy PKP, a także o dworce i stacje kolejowe odpowiednio o 82% i 50%.

Samochód jest najwygodniejszą formą transportu, dlatego też jest najczęściej wybieranym środkiem komunikacji. Dojedziemy nim wszędzie oraz możemy spakować całą rodzinę nie obawiając się o brak miejsca i ciężar bagażu. Nie grozi nam również spóźnienie na pociąg czy też obawa, że nie będziemy mieli gdzie w nim usiąść.

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników, którym zależy na szybkim i skutecznym dotarciu do potrzebnych informacji, udostępniliśmy w maju br. bezpłatną nawigację. Dzięki tej aplikacji możemy łatwo wyznaczyć trasę dojazdu do naszego celu podróży, a także korzystać z niej już na miejscu np. wyznaczając trasy wycieczek. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy mieć przy sobie planu miasta, czy mapy okolicy, w której się znajdujemy. W zupełności wystarczy nam smartfon – mówi Bożena Chmielarczyk, Dyrektor Generalny Eniro Polska. Co ważne, po pobraniu aplikacji i zainstalowaniu jej na urządzeniu mobilnym Nawigacja Panorama Firm działa całkowicie za darmo i bez połączenia z Internetem” – dodaje Bożena Chmielarczyk.

Jak wynika z badania, na temat zwyczajów Polaków dotyczących korzystania ze smartfonów i tabletów, przeprowadzonego przez Instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Eniro Polska, właściciela Panoramy Firm, prawie 98% badanych deklaruje znajomość nowoczesnych trendów w poszukiwaniu informacji lokalnych. A aż 99,6% użytkowników najchętniej wybiera aplikacje bezpłatne. W odniesieniu do poszukiwania informacji lokalnych za pośrednictwem smartfona czy tabletu, jedne z kluczowych dla zwolenników urządzeń mobilnych są dane lokalizacyjne i trasa dojazdu, aż 34,7% ankietowanych poszukuje tego typu informacji.

Obecnie szukając informacji coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych, które ułatwiają nam życie i pozwalają zaoszczędzić czas. Dzięki nim szybko i łatwo możemy wyszukać potrzebnych informacji na wakacjach, takich jak cel podróży, restaurację czy stację paliw, a także wyznaczyć trasę dojazdu.