Polacy najwięcej pieniędzy wydają na buty i ubrania jesienią

Według deklaracji respondentów badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium, jesień jest porą roku, w której Polacy najwięcej wydają na zakupy odzieżowe lub obuwnicze, niezależnie od poziomu dochodów. Wskazania te korespondują z danymi dotyczącymi sprzedaży detalicznej, które opracowuje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Co ciekawe, to nie wrzesień, a październik jest miesiącem wzmożonych wydatków. W październiku ubiegłego roku odnotowano niemal 20-procentowy wzrost sprzedaży (miesiąc do miesiąca) w dziale „Tekstylia, odzież, obuwie”. Oznacza to, że nie początek roku szkolnego, a przygotowania do zimy wpływają na wzrost wydatków w tym obszarze – wyjaśnia Iwona Jarzębska, Dyrektor ds. Public Relations Banku Millennium.

Podczas zakupów 4 na 10 Polaków zdecydowanie (zawsze lub często) zwraca uwagę na akcje promocyjne i zniżki, ale okazje cenowe w różnym stopniu interesują aż 70 proc. badanych. Szczególnie zainteresowani promocjami są najmłodsi respondenci (w wieku 18-29 lat). Warto także podkreślić, że takie zainteresowanie deklarują częściej kobiety niż mężczyźni. – “Łowcami okazji” częściej są także beneficjenci programu Rodzina 500+, co wydaje się racjonalne, ze względu na dzieci i potrzebę częstszej niż w przypadku dorosłych wymiany garderoby. Do wzmożonych zakupów odzieżowych i obuwniczych w okresie jesiennym przyznaje się o 15% więcej osób korzystających ze świadczeń programu Rodzina 500+, niż tych spoza programu – dodaje Iwona Jarzębska, Dyrektor ds. Public Relations Banku Millennium.

Sposobem na udane, a przy tym oszczędne zakupy na jesienno-zimowy sezon może być zapłacenie za nie kartą Millennium Impresja, która oferuje zwrot części wydatków dokonanych kartą u jej Partnerów (do 5% wartości zakupów, aż do 760 zł rocznie). Żeby nie ominąć żadnej zakupowej okazji, warto też mieć w smartfonie aplikację, która przypomni o promocjach na produkty ulubionych marek. Przykładem takiego rozwiązania jest goodie, nowoczesna i przyjazna w użytkowaniu aplikacja na telefon i platforma www, zbierająca informacje dotyczące okazji i zniżek w sklepach, centrach handlowych, restauracjach w określonej lokalizacji oraz sklepach online.