Podsumowanie Dialogu Obywatelskiego i Forum CETA w Warszawie

Komisarz UE ds. Handlu Cecilia Malmström oraz Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i ponad 400 przedstawicieli nauki, środowisk eksperckich i organizacji pozarządowych brało udział w Dialogu Obywatelskim pt. “Nowe gospodarcze możliwości dla Polski i UE” oraz w Forum CETA. Celem debaty, było poszerzenie wiedzy na temat CETA i dostarczenie faktów na jej temat. Organizatorami były Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

– Chcieliśmy stworzyć platformę rzeczywistego i pełnego dialogu publicznego. Szczególnie cenimy sobie to, że padały pytania na temat konkretnych branż, ze strony producentów stali czy żywności, a także związków zawodowych, co świadczy o reprezentatywności naszego forum – mówi dr Bartłomiej E. Nowak, szef katedry stosunków międzynarodowych AFiB Vistula, i koordynator Dialogu Obywatelskiego i Forum CETA.

Pytania na temat CETA mógł osobiście zadawać każdy z ponad 400 uczestników Dialogu Obywatelskiego. Ponadto za pośrednictwem mediów społecznościowych mogli to robi także internauci – Dialog był bowiem transmitowany na żywo.

Komisarz Malmström wyraziła przekonanie, że obie strony skorzystają na CETA. – CETA otwiera możliwości dla firm europejskich, które będą mogły realizować inwestycje w Kanadzie, a także przysłuży się firmom kanadyjskim, które będą mogły inwestować w Unii Europejskiej – mówiła.

Z kolei wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński ocenił, że Polski parlament mógłby zająć się CETA jeszcze w tym roku. -Polski rząd dał zielone światło tej umowie, czekamy teraz na stronę kanadyjską. I po otrzymaniu zielonego światła ze strony kanadyjskiej przejdziemy do tymczasowego wdrożenia umowy CETA – mówił wiceminister.

Bezpośrednio po Dialogu Obywatelskim rozpoczęło się Forum CETA z udziałem m.in. ambasadora Kanady w Polsce oraz ekspertów z wielu organizacji i uczelni wyższych. Paneliści w szczegółach omawiali zmiany, jakie niesie ze sobą umowa między UE i Kanadą.

Dialog Obywatelski i Forum CETA odbyły się w piątek, 7 kwietnia w kampusie Akademii Finansów i Biznesu Vistula, przy ul. Stokłosy 3 w Warszawie. Retransmisja Dialogu Obywatelskiego jest dostępna online tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=5rLBQ8sVxdw