Płynna ochrona silnika

Choć tak ważny, olej silnikowy powstał przypadkiem podczas badań nad zastosowaniem ropy naftowej w medycynie. Na początku do smarowania silników pojazdów używano znacznie mniej wydajnych tłuszczów zwierzęcych i roślinnych. Tymczasem współczesne oleje silnikowe to technologiczne dzieła sztuki!

Codzienna, prawidłowa praca silnika zależy w dużej mierze od odpowiedniego doboru oleju i to bez względu na to, czy oczekujemy od swego auta lepszych osiągów, czy większej niezawodności. Najlepsze oleje zapobiegają osadzaniu się szlamów i redukują utlenianie, utrzymując silnik w dobrym stanie i minimalizując kwasy powodujące korozję. Shell, wiodący globalny dostawca środków smarnych dla różnych typów pojazdów, od lat pracuje nad nowymi technologiami w produkcji olejów. W konsekwencji jako pierwszy wprowadza na rynek oleje silnikowe zapewniające najwyższy poziom ochrony oraz wydajności.

Oleje syntetyczne

Od czasu „wynalezienia” środka smarnego, przeszedł on prawdziwą rewolucję. Obecnie kierowcy mogą wybierać z całej gamy różnorodnych produktów dopasowanych do ich potrzeb. Warto
tu wspomnieć zwłaszcza o najbardziej innowacyjnych olejach syntetycznych, które mają lepsze właściwości niż ich naturalne odpowiedniki oraz mniej wad. Syntetyczne oleje bazowe działają skuteczniej, ponieważ są produkowane na bazie zaawansowanych procesów chemicznych, w związku z czym ich struktura, a co za tym idzie właściwości mogą być precyzyjnie określane.

Oleje syntetyczne są bardziej odporne na wysoką temperaturę i lepiej chronią silnik dzięki odpowiednio dobranym dodatkom przeciwutleniającym niż oleje mineralne. Całkowicie syntetyczne oleje, takie jak Shell Helix Ultra, szybciej docierają do kluczowych elementów silnika podczas rozruchu, kiedy jest on najbardziej narażony na zużycie” – komentuje Czarek Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Jak czysty może być olej?

O czystości oleju silnikowego decyduje głównie jakość bazy olejowej, która stanowi od 75 do 90 proc. oleju silnikowego – w zależności od jego formulacji. Ma zatem decydujący wpływ na jakość środka smarnego. Dzięki opatentowanej przez Shell Technologii Shell PurePlus baza olejowa wykorzystywana w syntetycznych olejach silnikowych Shell Helix Ultra jest produkowana z gazu ziemnego, a nie jak było do tej pory na bazie ropy naftowej. Środki smarne oparte na olejach bazowych wytwarzanych w Technologii Shell PurePlus są pozbawione praktycznie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej. Oleje Shell Helix Ultra gwarantują optymalną czystość silnika w stopniu zbliżonym do fabrycznej[1], zapewniają też wysoką stabilność lepkości
w wysokich temperaturach pracy, co pozwala utrzymać najwyższe parametry eksploatacyjne silnika.

Doceniony przez najlepszych

Obecnie silnik każdego modelu Ferrari, który opuszcza linię produkcyjną, jest zalewany olejem Shell Helix Ultra powstałym przy użyciu Technologii Shell PurePlus. Mając na uwadze fakt, że silniki tej marki pracują w ekstremalnie trudnych warunkach, wybór tego oleju świadczy o jego ponadprzeciętnych właściwościach. Co więcej, olej Shell Helix Ultra posiada atesty wiodących producentów OEM, takich jak: BMW, MB, VW (aprobata 504.00/507.00 w lepkości 0W-30 nieosiągalnej aktualnie przez konkurentów) , Porsche, Renault, Ferrari, Fiat, czy Chrysler.

Każdego roku ponad 200 naukowców i inżynierów Shell pracuje nad rozwojem środków smarnych,
a ponad 350 specjalistów ds. smarowania współpracuje w terenie bezpośrednio z klientami. Dzięki licznym testom terenowym i pracy specjalistów Shell w laboratoriach firma opracowuje oleje silnikowe, które są technologicznymi dziełami sztuki, które lepiej chronią silnik.

Bez względu na to jak wiele uprzyjemniających jazdę funkcji ma nasze auto, jeśli silnik nie będzie sprawny, nie ruszymy z miejsca. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór oleju silnikowego najwyższej jakości, który sprosta wymaganiom nawet najbardziej wymagającego kierowcy.


[1] Na podstawie testu tworzenia się szlamu Sequence VG przeprowadzonego na oleju SAE 0W-40.