PKO Bank Polski partnerem strategicznym  festiwalu Wratislavia Cantans

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, w tym roku trwa od 6 do 19 września 2015 roku. To, jedno z największych wydarzeń muzycznych w Europie obchodzi jubileusz 50-lecia. Koncerty z udziałem wybitnych polskich i zagranicznych artystów, które jak co roku, tłumnie zgromadzą melomanów z całego świata, odbywać się będą w nowej siedzibie Narodowego Forum Muzyki, wrocławskim ratuszu i miejskich kościołach. PKO Bank Polski jest Partnerem Strategicznym wydarzenia.

PKO Bank Polski, od lat jest mecenasem Międzynarodowego Festiwalu Wratislawia Cantans, a od 2014 roku także Narodowego Forum Muzyki, które powstało z połączenia Festiwalu oraz Filharmonii im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu. Bank, jako Partner Strategiczny zapewnia realne wsparcie instytucjonalne, ale także udogodnienia dla widzów, którzy otrzymują zniżki płacąc za bilety kartami Banku lub korzystając z aplikacji IKO.

Festiwal otworzy koncert, będący swoistym hołdem dla twórców wydarzenia, którego historia zaczęła się 14 sierpnia 1966 r. Nawiązaniem do pierwszej edycji będzie też wykonanie Mszy c-moll W.A. Mozarta oraz program obejmujący mistrzów polskiego baroku: Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela. Podczas festiwalu zabrzmi też IX Symfonia Gustava Mahlera w wykonaniu Israel Philharmonic Orchestra pod batutą Zubina Mehty oraz Symfonia tysiąca tego kompozytora – w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej, trzech chórów NFM oraz solistów, pod kierunkiem Jacka Kasprzyka.

Wśród wyjątkowych pozycji programowych znajdzie się też „Koncert specjalny z okazji Jubileuszu 80-lecia urodzin Tadeusza Strugały”, pod batutą jubilata, wieloletniego dyrektora festiwalu. Publiczność zobaczy też i usłyszy, m.in.: Alexander’s Feast G.F. Heandla w wykonaniu chóru, solistów i Wrocławskiej Orkiestry Barokowej poprowadzonej przez Paula Goodwina oraz Sonaty różańcowe Bibera, które na dwóch koncertach zagra Dymitr Sinkovsky. Ponadto, na zabytkowym klawesynie Pierre Hantaï wykona Wariacje Goldbergowskie Bacha, a grupa Tasto Solo zaśpiewa muzykę z XV-wiecznych manuskryptów. To tylko część wydarzeń, które odbywać się będą w całym mieście, m.in. w kościele św. Marii Magdaleny, kolegiacie św. Krzyża i św. Bartłomieja i katedrze św. Jana Chrzciciela czy w salach ratusza.

Ideą Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, i to od 50 lat, jest budowanie więzi między współczesnością a tradycją oraz muzyką nowoczesną a dawną. Podkreśleniem tych założeń jest zaproszenie do udziału w festiwalu trzykrotnych zdobywców nagrody Grammy – sekstetu eighth blacbird i Agaty Zubel z programem „Urodzeni szaleńcy”, łączącym muzykę awangardową ze śpiewem i performancem. Bogaty i różnorodny program festiwalu zadowoli nawet bardzo wyrafinowane gusta, ale też, jak zwykle odkryje coś nowego i obiecującego.

PKO Bank Polski jest Partnerem Strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, którego nowa siedziba została otwarta 4 września. Bank od wielu lat jest mecenasem kultury wspierając m.in. Filharmonię Warmińsko-Mazurską, Operę na Zamku w Szczecinie, Operę w Krakowie https://bankomania.pkobp.pl/bankopasje/kultura/wielkie-emocje-w-operze-krakowskiej/  oraz Bydgoski Festiwal Operowy https://bankomania.pkobp.pl/bankopasje/kultura/xxii-bydgoski-festiwal-operowy/. Jest partnerem tytularnym Festiwalu PKO Off Camera https://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/kultura/pko-off-camera-1-10-maja-2015-festiwal-atrakcji/, sponsorem Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO w Poznaniu.

Więcej o festiwalu opowiada w wywiadzie dla newsrm.tv Andrzej Kosendiak, dyrektor Narodowego Forum Muzyki.
Prawie 40 koncertów. Co usłyszymy na Wratislawia Cantans?