PKO Bank Polski mecenasem Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej

Klasyczna muzyka w pięknych zakątkach kraju to domena Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. 16. edycję wydarzenia trwającego do 4 września poleca PKO Bank Polski.

Każdy z tegorocznych koncertów odbywa się w innej miejscowości. Są wśród nich miejsca znane już bywalcom festiwalu, takie jak Arboretum w Rogowie czy klasztor Cystersów w Sulejowie. Artystów ugoszczą kościoły w Paradyżu, Zelowie, Brzeźnie, Łowiczu czy Parzęczewie. Zaplanowano również koncerty w Stacji Nowa Gdynia w Zgierzu lub amfiteatrze w pobliżu Dworca Głównego w Koluszkach. Każde z nich ma swoją ciekawą historię a przede wszystkim niebanalny klimat, doskonały do odbioru muzyki na żywo. Sponsorem Wędrującego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest PKO Bank Polski, który patronuje temu wydarzeniu od początku istnienia. Bank wspiera również cykl koncertów Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina w nadchodzącym sezonie artystycznym 2015/2016.

Podczas festiwalu można usłyszeć znane utwory w nowej oprawie, np. kompozycje słynnych twórców baroku, Bacha, Händla i Vivaldiego z towarzyszeniem współczesnej grupy tanecznej. W programie pojawia się też muzyka jazzowa, flamenco, etno czy funky. A koncerty będą się odbywać zarówno w pięknych wnętrzach jak i urokliwych plenerach. Każdy z koncertów stanowi lokalne wydarzenia, dlatego towarzyszyć mu będą rozmaite imprezy: wystawy, wernisaże, warsztaty, a także pikniki i kiermasze.

Program Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”

18.07, Lutomiersk: „Jak zacne cnoty o Duszę walczyły”

19.07, Tum: „Folk&Roll”

25.07, Brzeźno k. Sieradza: „Pokój jej cieniom”

26.07, Brzeziny: „Betesda”

1.08, Małków: „Flamenco namiętnie”

2.08, Inowłódz: „Dawne tańce i melodie”

8.08, Koluszki: Widowisko „Pociąg do…”

9.08, Nieborów: „Dancing w ith Bach”

15.08, Sulejów: „Pieśni miłością pisane” –

16.08, Pabianice: „Karma”-

22.08, Aleksandrów Łódzki: „Adam Bałdych Imaginary Quartet”

23.08, Łowicz: „Akatyst ku czci Bogarodzicy”

29.08, Parzęczew: „Znachorka”

30.08, Łask: „Inny świat. Muzyka na trąbkę i organy”

4.09, „7 widoków w drodze do Krakowa” – koncert finałowy „Kolory Polski” w ramach Mixera Regionalnego

Jak narodził się pomysł „wędrującego” festiwalu – rozmowa z Tomaszem Bębnem, dyrektorem naczelnym Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina

PKO Bank Polski od wielu lat jest mecenasem kultury. Angażuje się w projekty teatralne, np. Niecodzienny Festiwal Teatralny 2015 Teatru IMKA, działania Teatru Miejskiego w Gdyni czy Teatru Polskiego w Warszawie. Wspiera wydarzenia związane z X muzą, m.in. jako partner tytularny Festiwalu PKO Off Camera czy sponsor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni a także muzyczne, np. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Ponadto wspomaga instytucje kulturalne, np. Filharmonię Warmińsko-Mazurską, Operę na Zamku w Szczecinie oraz muzea, m.in. Muzeum Kinematografii w Łodzi czy Muzeum Narodowe w Warszawie, gdzie do 6 września trwa oryginalna wystawa „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”.