Pigułka. Dlaczego zapominamy?

Kobiety z pokolenia Millenialsów zmagają się z wieloma właściwymi dla ich wieku zmianami w codziennym życiu, m.in. nagromadzeniem zadań do wykonania. Międzynarodowe badanie „Millennial and Contraception – Why do we forget?” („Kobiety z pokolenia Millenialsów i antykoncepcja – dlaczego zapominamy?”) przeprowadzone na zlecenie firmy Bayer wykazuje, w jaki sposób zmiany, których młode kobiety doświadczają na co dzień, podnoszą ich poziom stresu. To z kolei prowadzi do częstszego zapominania o zwyczajowych czynnościach – włącznie z zażywaniem pigułki antykoncepcyjnej.

 

Badanie wskazuje, że – niezależnie od tego, czy chodzi o nowy związek, rozstanie, czy zwrot w życiu zawodowym – kobiety doświadczyły w minionym roku przeciętnie dwóch istotnych zmian, a w niektórych przypadkach – nawet sześciu. Trzy czwarte badanych (75%) przyznało, że zmiany te spotęgowały ich stres.

Dr Linda Papadopoulos mówi: „Nie jest żadną tajemnicą, że życie po dwudziestce jest stresujące. To czas podejmowania ważnych decyzji i czas istotnych zmian, które często powodują stres. Stres ten może zaburzać proces kodowania i przywoływania wspomnień, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na zapamiętywanie.”

Kobiety z „Pokolenia Y” uczestniczące w badaniu i stosujące codzienną antykoncepcję regularnie zapominają
o takich czynnościach, jak zażycie pigułki, zmycie makijażu przed snem czy naładowanie komórki.