Pierwsza lekcja bankowości dla dziecka

Fot. Comperia

Początek września to czas, kiedy dzieci pełne wakacyjnej energii wkraczają w nowy rok szkolny. To także idealny moment dla rodziców, aby wprowadzić pociechy do świata finansów, który może być całkiem zrozumiały dla dziecka, jeśli edukację rozpocznie się odpowiednio wcześnie. Pytanie tylko, jakie banki oferują najlepsze produkty dla najmłodszych?

Konto osobiste to najmniej skomplikowany produkt bankowy. Dzięki niemu dziecko w prosty sposób może poznać podstawowe tajniki funkcjonowania rynku finansowego. Zgodnie z prawem osoby małoletnie wraz z ukończeniem 13. roku życia nabywają ograniczoną zdolność do czynności prawnych – co otwiera dla nich nowe możliwości. Rozpiętość gamy produktów bankowych dla najmłodszych klientów, a właściwie ich rodziców, jest ze względów prawnych mizerna. Dopiero w dniu 13. urodzin banki szerzej otwierają swoje podwoje mówi Jacek Kasperczyk z Comperia.pl. Wśród przeanalizowanych przez porównywarkę banków ponad połowa ma w swojej ofercie konta osobiste dedykowane najmłodszym klientom. Analitycy porównywarki finansowej przygotowali krótki przegląd produktów bankowych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

Pora do szkoły, pora na konto

W przypadku dziecka w wieku poniżej 13. roku życia konto musi otworzyć rodzic. Wśród banków z ofertami dla najmłodszych, którzy nie ukończyli trzynastu lat dominuje PKO BP ze znanym od wielu lat produktem – SKO Konto Ucznia, przeznaczonym dla dzieci od 6 do 13 roku życia. Dzięki SKO najmłodsi mają możliwość dokonywania u nauczyciela (opiekuna SKO w szkole) wpłat i wypłat gotówkowych do 50 zł. Oszczędności trafiają na bezpłatny rachunek z oprocentowaniem 4,5 proc. w skali roku. Do konta zarówno dziecko, jak i rodzice mają dostęp przez Internet.

Innym produktem jest PKO Konto Dziecka, które zakładają i kontrolują rodzice. Najmłodsi klienci mogą również korzystać z elektronicznej portmonetki IKO, która pozwala na płatności telefonem lub kartą, przy czym to rodzic decyduje o częstotliwości i kwocie zasilenia portmonetki środkami.

W bankach takich jak BPH czy Deutsche Banku dzieci mogą formalnie posiadać konto, ale jednocześnie są pozbawione możliwości zarządzania środkami (nawet w ograniczonym zakresie). Najmłodsi klienci mogą tam być właścicielami rachunku (założonego przez rodzica), nabywając prawo dysponowania zgromadzonymi tam środkami dopiero po ukończeniu 13. roku życia.

Konto bez stresu – konto bez kosztów

Z raportu wynika, że 11 z 13 banków oferujących konta dla młodzieży od 13. do 18. roku życia nie pobiera żadnych opłat z tytułu prowadzenia rachunków. Bank Polskiej Spółdzielczości i Eurobank zwalniają z opłat wyłącznie wówczas, gdy konto tam ma także rodzic czy opiekun.

W przypadku kart płatniczych wydawanych do konta, żaden z banków nie pobiera opłaty za wydanie karty, jednak z kosztem użytkowania bywa różnie. Całkiem darmową kartę do konta oferuje obecnie 5 banków: Bank BPH, Deutsche Bank, ING Bank Śląski, mBank oraz Nordea Bank. Bank Millennium i Meritum Bank warunkują natomiast brak opłat za kartę koniecznością wykonania odpowiedniej ilości transakcji kartą w miesiącu lub płatności na określoną kwotę. Z kolei pozostałe sześć banków pobiera opłatę bez względu na aktywność w użytkowaniu karty (Bank Pekao, Toyota Bank, Getin Noble Bank, PKO BP, Eurobank i BPS). Zwykle jednak nie jest to duża kwota – najwyższe obciążenie z tego tytułu występuje w Banku Millennium i wynosi 4 zł.

Najważniejsze wnioski:

  • Młodzieżowe konta bankowe oferuje obecnie 13 banków.
    • W pięciu bankach rachunki dla najmłodszych prowadzone są bezpłatnie.
    • Wszystkie 13 banków wydaje kartę do konta bez żadnych opłat.
    • 6 banków pobiera opłatę za użytkowanie karty bez względu na aktywność klienta.

 

Źródło: Raport „Nauczanie przez bankowanie”: http://www.comperia.pl/nauczanie-przez-bankowanie—czyli-konto-na-nowy-rok-szkolny.html