„Patrioci 1944 Obywatele 2014″ – okolicznościowa moneta NBP

Fot. NBP

W poniedziałek 28 lipca 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną dwudziestozłotówkę “Patrioci 1944 Obywatele 2014”. Moneta nawiązuje do 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odwołując się jednocześnie do czasów współczesnych. To już czwarty temat upamiętniający bohaterów Powstania wyemitowany przez NBP.

Powstanie Warszawskie zajmuje szczególne miejsce w naszej historii.  – Heroizm tych, którzy 1 sierpnia 1944 r. stanęli do walki o wolną i niepodległą Polskę, jest przykładem patriotyzmu najwyższej próby. Postawa Powstańców była wyjątkowa – oparta na solidarności, lojalności, odpowiedzialności: za ojczyznę, miasto, dom, za innych i za siebie. Dzisiaj, po 70 latach, nasz patriotyzm manifestujemy inaczej – w codziennych postawach obywatelskich, uczestnicząc w życiu społecznym i politycznym, pracując pro Res Publica – stwierdza Piotr Śliwowski, szef Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego, konsultant merytoryczny monety. – Wyrażają go jednak te same, wciąż aktualne słowa: odpowiedzialność, solidarność, poświęcenie, lojalność, wierność, troska, współpraca, bezinteresowność. Jego istotą jest troska o dobro wspólne – dodaje.

 

Przykład Powstania Warszawskiego dowodzi, jak mocno są ze sobą związane pojęcia – patriota i obywatel. Związek ten odzwierciedlają słowa umieszczone na rewersie monety: „PATRIOCI OBYWATELE” oraz „OBYWATELE PATRIOCI”, uzupełnione datami 1944 i 2014,  wykonane literami stylizowanymi na czcionkę z „Biuletynu Informacyjnego” – największego dziennika powstańczej Warszawy. Nawiązanie do Powstania Warszawskiego widoczne jest również w sferze symbolicznej – oprócz wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej umieszczonego na awersie monety, na jej odwrotnej stronie umieszczono kontur godła ze słynnego plakatu „Niech żyje rząd Rzeczypospolitej. Cześć walecznej Armii Krajowej” z 1 sierpnia 1944 r. Prosta forma, niepowielająca dotychczasowej symboliki, wyraża kontynuację idei przyświecającej Powstańcom – idei budowy niepodległej polskiej państwowości, którą cieszą się dziś Polacy.

 

Moneta „Patrioci 1944 Obywatele 2014” zostanie wyemitowana w nakładzie do 35 tysięcy sztuk. Wizerunki awersu i rewersu zaprojektował Sebastian Mikołajczak z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Monety wejdą do obiegu 28 lipca 2014 r. i od tego dnia można będzie je kupić we wszystkich oddziałach okręgowych NBP w cenie 145 zł.

Sprzedaż monet kolekcjonerskich emitowanych przez NBP prowadzona jest również w sklepie internetowym pod adresem: www.kolekcjoner.nbp.pl.

Kolejna emisja NBP już 5 sierpnia. Będzie to szczególna atrakcja dla kolekcjonerów – pierwszy w Polsce banknot polimerowy i szósty z kolei banknot kolekcjonerski NBP. Upamiętni on 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.  Więcej informacji na temat emisji wartości kolekcjonerskich NBP znajduje się na stronie internetowej NBP oraz w folderze „Monety okolicznościowe NBP”.