Sam Pack Collection – z miłości do amerykańskiej motoryzacji

Od końca I wojny światowej po pierwszą połowę lat 70-tych samochody produkowane w Stanach Zjednoczonych były jednym z najlepszych wyznaczników siły amerykańskiej gospodarki. Często powyżej pięciu metrów długości, z silnikami powyżej sześciu litrów pojemności, do dzisiaj są one świadectwem rozrzutności, z jaką Amerykanie pochodzili do kwestii paliwa, dopóki wzrost cen ropy naftowej nie zmusił ich do zmiany aut na bardziej oszczędne. Najciekawsze samochody amerykańskie znalazły się w kolekcji Sama Packa, której duża część została sprzedana na licytacji zorganizowanej przez domy aukcyjne RM i Auctions America 14 i 15 listopada.

 

Sam Pack jest kolekcjonerem, który w sposób bardzo staranny i świadomy na przestrzeni dwóch ostatnich dekad zbudował kolekcję tego, co amerykańska motoryzacja miała najlepszego do zaoferowania. Nie dziwi więc fakt, że podczas licytacji zorganizowanej w Teksasie wspólnymi siłami przez dwa wiodące na amerykańskim rynku domy aukcyjne – RM Auctions oraz Auctions America – 100% z wystawionych 131 samochodów znalazło nowych właścicieli. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, taki poziom sprzedaży zazwyczaj osiąga się tylko na licytacjach zbiorów muzealnych. Wyjątkowa jest też kwota przychodu uzyskanego z aukcji: 11 543 400 dolarów.

Shelby Cobra: najdroższa ikona amerykańskiej motoryzacji

Amerykańska Shelby Cobra jest dla kolekcjonerów obiektem takiego samego pożądania, jak włoskie samochody sportowe z lat 50- i 60-tych, takie jak Ferrari czy Maserati. W posiadaniu Sama Packa były dwie oryginalne wersje Cobry, typ 289 z 1963 roku oraz typ 427 z 1967 roku. Trzycyfrowa liczba odnosi się w tym przypadku do pojemności silnika mierzonej w calach sześciennych, choć tak naprawdę Cobra 427 o numerze seryjnym CSX3279 w fabryce została wyposażona w silnik o pojemności 428 cali sześciennych, znany ze swojej wytrzymałości, dzięki czemu w wersji stłumionej był on montowany w autach policyjnych. W wystawionym na aukcji samochodzie silnik fabryczny został wymieniony na ten o pojemności 427 cali, na dodatek ten egzemplarz został przemalowany dwie dekady temu, ale mimo to sprzedał się za wysoką kwotę 1 292 500 dolarów.

Druga Cobra, z 1963 roku, o numerze seryjnym CSX2048 była samochodem pokazowym dla Forda, a jej pierwszym prywatnym właścicielem był ówczesny dyrektor dywizji produktów specjalnych tego koncernu. Znalazła nowego właściciela za 880 000 dolarów. Ciekawy jest fakt, że przebieg tego samochodu przekracza 200 000 mil. Jeden z poprzednich właścicieli używał tego małego roadstera na długie wyprawy po kontynencie północnoamerykańskim.

 

Przedwojenne małe samochody dostawcze

Małe samochody dostawcze były już przed wojną konstrukcjami bardzo popularnymi w dużych metropoliach. W kolekcji Sama Packa znalazły się dwa takie samochody, przeznaczone wyłącznie do transportu dwóch znanych napojów, Pepsi Coli i Coca Coli. Pierwszy, oparty na Fordzie z 1931 roku, w karoserii Canopy Express sprzedał się za 38 500 dolarów, a drugi, zbudowany na bazie Forda z 1937 roku, z zamkniętą przestrzenią towarową – po angielsku „panel van” – znalazł nowego właściciela za 44 000 dolarów.

W większości przypadków takie samochody są kupowane jako ciekawostki kolekcjonerskie, jednak ostatnio coraz więcej osób zwraca uwagę na unikatowość tego typu pojazdów. Bardzo mało z tych, jakie powstały przed wojną czy nawet w pierwszej dekadzie po zakończeniu II wojny światowej przetrwało do dzisiaj. To nakręca zainteresowanie kolekcjonerów, co z kolei powoduje, że niektóre modele aut dostawczych osiągają wartość sportowych samochodów z lat 50 i 60.

Prototypy Ford Motor Company w kolekcji Packa

Pięć lat temu Sam Pack nabył część kolekcji prototypów od Ford Motor Company. Było to osiem samochodów wyprodukowanych między 2000 a 2006 rokiem, a sześć z nich było całkowicie funkcjonalnymi pojazdami, z działającym silnikiem, systemem elektrycznym i zawieszeniem. Każdy z nich był oczywiście unikatowy. Szczególnie interesującym pojazdem był koncept Lincoln Mark X z 2004 roku. Zapowiadał on luksusowy kabriolet z twardym dachem na podstawie Forda Thunderbirda. Plany wprowadzenia tego auta do produkcji zostały jednak wstrzymane, co dodaje prototypowi wartości. Na aukcji w Teksasie znalazł on nowego właściciela za 129 500 dolarów.

 

Inne prototypy, jakie zostały zakupione na aukcji, to Ford Focus Kona Concept, Tunderbird Supercharged Concept, Thunderbird Sport Roadster Concept, Sport Trac Adrenalin Concept, P2000 Prodigy, Lincoln MKS Concept, Continental Concept.

Kolekcja Sama Packa pokazuje, że prywatni kolekcjonerzy umieją dbać o dziedzictwo samochodowe swojego kraju nie gorzej niż państwowe muzea motoryzacji. Potwierdzeniem jakości te kolekcji jest fakt, że każde z aut, jakie na aukcje wystawiły Auctions America i RM Auctions, znalazło nowego nabywcę.

 

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST.