Opieka medyczna na Mazowszu – szczególny nadzór w 8 powiatach

Od Nowego Roku opieka medyczna w Mazowieckiem będzie zapewniona. Przyjmują wszystkie szpitale publiczne. 1, 3, 4 i 6 stycznia korzystamy – jak zwykle – z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL) a w przypadkach nagłych – ze szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pogotowia. Od 1 stycznia możemy też sprawdzić, czy nasza przychodnia ma kontrakt. Jeśli nie ma, należy przepisać się do innej.* Aktualizowane listy zakontraktowanych placówek są na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ (www.nfz-warszawa.pl) i pod numerem całodobowej infolinii (22) 456 74 01.

W powiatach, w których lekarza pierwszego kontaktu ma zapewnionych mniej niż 60 proc. mieszkańców, NFZ zawarł dodatkowe umowy z działającymi placówkami lub przedłużono dyspozycyjność placówek NPL. Informacje, gdzie się leczyć, powinni przede wszystkim sprawdzić mieszkańcy powiatów (stan na 31.01 godz. 17.00): lipskiego, kozienickiego i Radomia, makowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego i Ostrołęki, węgrowskiego.

Sytuacja jest dynamiczna, kolejne podmioty wciąż decydują się podpisać umowę (mogą to zrobić dziś do północy).

Od 2 stycznia NFZ uruchamia na swojej stronie aplikację do wyszukiwania najbliższych placówek leczących w ramach kontraktu. Wyświetlą się po wpisaniu w okienko kodu pocztowego. Ewentualne przypadki nieudzielenia pomocy medycznej można zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta 0 800 190 590 lub numer 987 (Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego). U wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego odbyło się dziś spotkanie z dyrektorem mazowieckiego NFZ, na którym szczegółowo przeanalizowano sytuację w każdym z powiatów i omówiono działania wspierające.

* Warto zabrać kopie lub odpis naszej dokumentacji medycznej (przychodnie wydają ją zwykle odpłatnie).