Odwiedź NBP w ramach akcji „Warszawa jest trendy”

W sobotę 6 września Narodowy Bank Polski, wyjątkowo już po raz drugi w tym roku, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Impreza „Odwiedź Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie – pieniądz i bankowość – wystawy, pokazy, konkursy” będzie częścią akcji „Warszawa jest trendy!”. Zapraszamy całe rodziny do oddziału banku przy placu Powstańców Warszawy 4.

 

Na zwiedzających będą czekały liczne atrakcje. Wśród nich znajdą się aż dwie wystawy – „Władysław Grabski, Bank Polski SA i stabilizacja ekonomiczna Polski” oraz „Andrzej Heidrich – twórca polskich banknotów”. Okazją do uzupełnienia praktycznych wiadomości na temat polskich pieniędzy będą krótkie szkolenia z rozpoznawania autentyczności banknotów. Pracownicy banku zaprezentują podczas nich także zmodernizowane zabezpieczenia banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł.

 

Najmłodsi będą mogli zobaczyć imitację „skarbca”, w którym znajdować się będą  worki z „pieniędzmi”, a także sfotografować się na tle jego potężnych drzwi. Na stanowisku mincerzy dowiedzą się, w jaki sposób w danych czasach wybijano monety, a także otrzymają pamiątkowy żeton. To nie wszystko – będzie można spróbować otwarcia prawdziwego sejfu za pomocą otrzymanego szyfru. Cierpliwość i precyzja uczestników zostaną nagrodzone.

 

NBP pamiętał również o kolekcjonerach oraz tych, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z numizmatyką. Specjalnie z myślą o nich w sali operacyjnej oddziału banku zostanie otwarta kasa kolekcjonerska. Dostępne w niej będą zarówno monety srebrne (m.in. „Kanonizacja Jana Pawła II”), jak i obiegowe 2 zł ze stopu Nordic Gold (m.in. „Podkowiec mały” z serii „Zwierzęta świata”). Będzie można zakupić także banknoty kolekcjonerskie – najnowszy z polimeru z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego wyemitowany z okazji 100-lecia powstania Legionów Polskich oraz pierwszy polski banknot kolekcjonerski, z wizerunkiem Jana Pawła II.

 

Impreza odbędzie się w sobotę 6 września w godz. 12.00-17.00 w warszawskim oddziale okręgowym banku przy placu Powstańców Warszawy 4.

Miejsce jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.