Nowy rok przyniesie optymizm na rynku pracy

Jak pokazują wyniki najnowszego raportu ManpowerGroup, nowy rok będzie sprzyjał osobom poszukującym pracy i lepszych warunków zatrudnienia. Wzrosty zatrudnienia deklarują pracodawcy we wszystkich sektorach gospodarki oraz regionach kraju objętych badaniem. Dla szukających pracy najkorzystniejsza będzie sytuacja w branży produkcji przemysłowej, budownictwie oraz handlu detalicznym i hurtowym, jednak i w pozostałych sektorach należy spodziewać się optymizmu. Prognoza dla rynku pracy w Polsce na najbliższe trzy miesiące jest najwyższa od ostatnich osiemnastu kwartałów. 

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez firmę doradztwa personalnego ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są zauważalnie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9%. To najwyższy wynik dla naszego kraju od IV kwartału 2011 r. Zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym prognoza uległa poprawie, odpowiednio o 2 i o 4 punkty procentowe. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 11% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 6% zamierza redukować etaty a 79% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale.

– Ten rok kończymy w optymistycznej i stabilnej atmosferze, jaka od dłuższego czasu konsekwentnie utrzymuje się na rynku pracy. Płynące od pracodawców sygnały wskazują, że nadchodzące miesiące przyniosą zarówno więcej miejsc pracy, jak i lepsze warunki zatrudnienia, – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce. – Jak wynika z naszych badań oraz obserwacji rynku, prognozy dotyczące zatrudnienia w poszczególnych branżach są mieszane, jednak w każdym z sektorów odnotowujemy wzrost liczby ofert. Po grudniu możemy spodziewać się zakończenia czasu rekrutacji do prac sezonowych, które rokrocznie są dodatkowym zastrzykiem dla rynku pracy w okresie około świątecznym. Nie wpłynie to jednak na ogólny obraz rynku, który staje się coraz bardziej przyjazny pracownikom, – dodaje Iwona Janas.

Wykres 1. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski w ciągu kolejnych kwartałów. Źródło: Raport „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”.

W I kwartale 2016 r. we wszystkich 10 badanych sektorach[1]prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższy wynik odnotowano dla sektorów Produkcja przemysłowa, Budownictwo oraz Handel detaliczny i hurtowy, odpowiednio, dla którego prognoza wynosi odpowiednio +18%, +17% i +15%. Zauważalnie pozytywny klimat na szukanie pracy odnotowano również w branżach Instytucje sektora publicznego oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +10% oraz +8%. Umiarkowany optymizm uzyskano dla sektorów Transport/ Logistyka/ Komunikacja, Restauracje/ Hotele, a także Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, dla których wyniki wynoszą odpowiednio +6%, +5% i +4%. Niewielki optymizm odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, gdzie prognoza wynosi +3%. Najniższy wynik uzyskano dla branży Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, dla której odnotowano prognozę na poziomie +1%.

– Pracodawcy coraz częściej deklarują chęć powiększania swoich zespołów. Utrudnieniem dla nich jest jednak narastający niedobór talentów, którego skutkiem są trudności w pozyskiwaniu odpowiedniego personelu – zauważa Iwona Janas. – Zmusza to firmy do większego inwestowania w pracowników, podwyższania wypłacanych wynagrodzeń oraz nakładów na systemy motywacyjne. To też powód częstszego sięgania przez firmy po wsparcie agencji zatrudnienia, wyspecjalizowanych w prowadzeniu rekrutacji. Pomagają pracodawcom w pozyskaniu poszukiwanych talentów ale też dostarczają doradztwa, tak cennego na współczesnym rynku. Również dla poszukujących pracy kontakt z agencją zatrudnienia jest istotnym wsparciem, umożliwiając im dostęp do jeszcze większej liczby różnorodnych i sprawdzonych ofert, których na naszym rynku wciąż przybywa, – komentuje Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Wykres 2. Prognoza netto zatrudnienia dla sektorów w Polsce na Q1 2016 r. Źródło: Raport „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia”.

W ujęciu kwartalnym poprawa prognoz nastąpiła w sześciu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 16 punktów procentowych, odnotowano dla branży Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi. Zauważalnej poprawie uległa też sytuacja w Produkcji przemysłowej, o 8 punktów procentowych. W Budownictwie oraz Handlu detalicznym i hurtowym odnotowano umiarkowany wzrost prognozy, o 4 punkty procentowe dla obu. Wyniki dla branż Instytucje sektora publicznego oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi utrzymują się na zbliżonym do poprzedniego kwartału poziomie. Pogorszenie prognoz nastąpiło w czterech sektorach. Największy spadek, o 7 punktów procentowych, uzyskano dla Transport/ Logistyka/ Komunikacja. Umiarkowane pogorszenie prognoz odnotowano również dla branż Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz Restauracje/Hotele, odpowiednio o 3, 2 i 2 punkty procentowe.

W ujęciu rocznym poprawa prognoz nastąpiła w siedmiu z 10 badanych sektorach. Największy wzrost, o 11 punktów procentowych, odnotowano dla branży Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo. Zauważalnej poprawie uległa sytuacja w branżach Instytucje sektora publicznego, Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, a także Produkcja przemysłowa, odpowiednio o 9, 8, 8 i o 7 punktów procentowych. Nieznaczne pogorszenie wyników uzyskano jedynie dla sektora Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 3 punkty procentowe.

We wszystkich sześciu badanych regionach Polski[2] prognoza netto zatrudnienia dla I kwartału 2016 r.jest dodatnia. Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższy wynik uzyskano dla regionów Wschodniego i Południowo-Zachodniego, gdzie prognoza wynosi odpowiednio +15% i +13%. Zauważalny optymizm odnotowano też dla Północnego-Zachodu, +10%. W regionach Południowym i Północnym wynik wynosi +7% dla obu. Najniższą prognozę uzyskano dla regionu Centralnego, +6%.

W porównaniu z wynikami dla IV kwartału 2015 r. prognoza zatrudnienia prognoza zatrudnienia wzrosła w pięciu z sześciu badanych regionach, a w jednym spadła. Największą poprawę, o 8 punktów procentowych, odnotowano w regionie Wschodnim. W regionie Południowo-Zachodnim i Północnym wynik wzrósł umiarkowanie, o 4 punkty procentowe dla obu. Pogorszeniu natomiast uległa prognoza dla Centrum, o 4 punkty procentowe.

W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców wzrost optymizmu pracodawców odnotowano w pięciu z sześciu badanych regionach, a spadek w jednym. Największą poprawę uzyskano w regionie Wschodnim, gdzie wynik wzrósł o 11 punktów procentowych. W regionie Południowo-Zachodnim uzyskano umiarkowaną poprawę prognozy, o 6 punktów procentowych. W Północnym oraz Północno-Zachodnim wynik uległ umiarkowanej poprawie, o 4 punkty procentowe dla obu. Natomiast niewielki spadek, o 2 punkty procentowe, odnotowano dla Południa.

W badaniu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2016 r. deklaracje polskich respondentów przedstawiono również w podziale pod względem rodzajów organizacji na przedsiębiorstwa duże średnie, małe oraz mikroprzedsiębiorstwa[3]. Dla pracodawców ze wszystkich czterech wyżej wymiennych grup prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano na podstawie odpowiedzi respondentów z dużych przedsiębiorstw, dla których prognoza wynosi +20%, wskazując na wyraźny optymizm pracodawców i stanowiąc dla tej grupy najwyższy wynik od IV kwartału 2010 r. Wynik dla średnich przedsiębiorstw jest zauważalnie optymistyczny i wynosi +12%. Najniższe prognozy odnotowano na podstawie deklaracji pracodawców z małych firm i mikroprzedsiębiorstw, gdzie wyniosły one +3% dla obu, wskazując na nieznacznie optymistyczne perspektywy dla szukających pracy.

Polska a Świat:

W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 58.000 pracodawców z 42 krajów i terytoriów. Zgodnie z ich deklaracjami pozytywny klimat na globalnym rynku pracy utrzyma się w najbliższym kwartale. W 39 badanych krajach i terytoriach, pracodawcy przewidują zwiększenie zatrudnienia. W porównaniu do poprzedniego kwartału plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 23 z 42 krajach i terytoriach, pogorszeniu w 13, natomiast w sześciu pozostały bez zmian. W ujęciu rocznym wzrost prognoz odnotowano w 19 krajach i terytoriach, spadek w 18, a brak zmian w pięciu. Najbardziej pozytywne plany dotyczące zwiększenia zatrudnienia w ciągu I kwartału 2016 r. deklarują pracodawcy w Indiach (+42%), na Tajwanie (+29%), w Japonii (+23%), Turcji (+19%) i Stanach Zjednoczonych (+17%). Najsłabszą prognozę netto zatrudnienia spośród 42 badanych krajów odnotowano dla Brazylii (-13%), Finlandii (-6%) i Francji (-1%). Są to jedyne ujemne prognozy, jakie uzyskano w tej edycji badania ManpowerGroup. Polska, w zestawieniu z innymi badanymi krajami regionu EMEA, znalazła się na szóstym miejscu państw, w których o pracę będzie najłatwiej.

Kwartalny badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przeprowadzono w Polsce już po raz 32. Raport z badania jest bezpłatny i ogólnodostępny w wersji polskiej i angielskiej na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy. Wyniki dla wszystkich badanych 42 krajów i terytoriów a także interaktywne narzędzie umożliwiające ich analizę są dostępne na stronie na stronie: http://manpowergroupsolutions.com/DataExplorer/.


[1]   Sektory uwzględnione w badaniu: Budownictwo, Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi,
Handel detaliczny i hurtowy, Instytucje sektora publicznego, Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, Produkcja przemysłowa, Restauracje/ Hotele, Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, Transport/ Logistyka/ Komunikacja.
[2]   Regiony Polski według podziału Eurostatu: Centralny (łódzkie, mazowieckie), Południowo-Zachodni (dolnośląskie, opolskie), Południowy (małopolskie, śląskie), Północno-Zachodni (wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie), Północny (kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie), Wschodni (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie).
[3]  Podział respondentów pod względem wielkości przedsiębiorstw: mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające mniej niż 10 osób), małe przedsiębiorstwa (od 10 do 49 osób), średnie przedsiębiorstwa (od 50 do 249 osób), duże przedsiębiorstwa (powyżej 250 osób).