Nowoczesny kombajn marki FAMUR zdaje egzamin w KWK „Marcel”

Fot. FAMUR

Kombajn ścianowy FS 300/1,0 marki FAMUR – wiodącego producenta maszyn i urządzeń dla górnictwa – osiąga bardzo dobre wyniki wydobywcze w KWK „Marcel”. Prace z wykorzystaniem FS 300/1,0 – zaprojektowanego z uwzględnieniem specyficznych warunków górniczo-geologicznych zakładu – rozpoczęto 16 kwietnia 2014 roku. Jak wynika z informacji przekazanych przez władze kopalni – po przeprowadzeniu licznych testów i konsultacji z pracownikami – urządzenie zostało perfekcyjnie przystosowane do warunków panujących w pokładzie.

Kombajn FS 300/1,0 jest najnowszym produktem z typoszeregu kombajnów FS produkowanych przez FAMUR. Wyposażony jest w dwa zespoły napędowe, blok aparatury elektrycznej z najnowszej generacji systemami sterowania, zabezpieczeń i diagnostyki oraz możliwością zastosowania różnych typów ramiom w zależności od panujących warunków górniczo-geologicznych. Dodatkowo urządzenie jest przystosowane do zabudowy pomostu roboczego, z którego można prowadzić prace związane z likwidacją ściany. Urządzenie zostało dostarczone do kopalni węgla kamiennego „Marcel” w dniu 2 kwietnia 2014 roku, a jego uruchomienie w ścianie C3 w pokładzie 503/504 nastąpiło 16 kwietnia 2014 bieżącego roku. Warto dodać, że kolejny kombajn ścianowy FS300 produkcji FAMUR zostanie dostarczony także do innej kopalni – KWK „Chwałowice”.

„Jest to pierwszy tego typu kombajn zastosowany w polskim górnictwie. W zakresie eksploatacji mogę powiedzieć, że jest to maszyna dobra, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania podobnie jak reszta wyposażenia kompleksu ścianowego. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy urządzeń, bez problemu osiągamy wyznaczone cele związane z prowadzonym przez nas wydobyciem. Mogę orientacyjnie powiedzieć, że przy parametrach ściany wynoszących 147 sekcji i zabiorze kombajnu 0,8 metra z jednego cięcia, uzyskujemy około 700 ton węgla. Aby w pełni wyobrazić sobie możliwości kombajnu FS 300/1,0 wystarczy pomnożyć to razy możliwą do wykonania ilość skrawów na zmianę. Uzyskana w ten sposób liczba najlepiej świadczy o tym, że urządzenie pracujące w kopalni ‘Marcel’ spisuje się doskonale” – ocenia inż. Tomasz Lubszczyk, nadsztygar energomaszynowy w kopalni KWK „Marcel”.

Charakterystyka środowiska pracy kombajnu FS 300/1,0 w kopalni KWK „Marcel”:

  • 147 sekcji obudowy zmechanizowanej ścianowej o łącznej długości 220 metrów.
  • wysokość ściany oscylująca pomiędzy 2,5 – 3,5 metra.

„FAMUR specjalizuje się w produkcji wysokowydajnych kompleksów ścianowych, wyposażonych w zaawansowane technologicznie kombajny ścianowe. Parametry naszych maszyn dostosowywane są każdorazowo do panujących w kopalniach warunków górniczo-geologicznych, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników. Stale inwestujemy w prace badawczo-rozwojowe, mające na celu tworzenie innowacyjnych rozwiązań zapewniających wydajne, opłacalne oraz bezpieczne wydobycie surowców metodą ścianową. Niezmiernie cieszy nas fakt, że nasze rozwiązania są po raz kolejny doceniane i chętnie wykorzystywane w prowadzonych pracach wydobywczych” – komentuje Ireneusz Tomecki, zastępca prezesa Famuru ds. sprzedaży krajowej.