Nowe życie śródmiejskich podwórek

Mieszkańcy mogą w pełni korzystać z placu rekreacyjnego przy ul. Edelmana 5 (d. Lewartowskiego). W miejsce morza asfaltu pojawiły się stoliki do szachów, stół do ping-ponga, a także urządzenia do ćwiczeń street workout. Osoby szukające wytchnienia mogą skorzystać z 19 wygodnych ławek, z których 10 tworzy efektowny, skryty w cieniu pergoli „amfiteatr”. Całość dopełniają elementy małej architektury (takie jak stojaki na rowery czy kosze na śmieci) wraz z nowym systemem oświetlenia. Wiosną 2019 r. plac zostanie wzbogacony o świeże rośliny – od kwitnących krzewów po drzewa. Łącznie wykonanych zostanie ponad 2 tysiące nasadzeń. Koszt inwestycji wyniósł 665 tysięcy zł. Symbolicznego otwarcia podwórka dokonali dziś: Marcin Rolnik, Przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście; Dariusz Wolke, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Śródmieście; radni dzielnicy: Paweł Martofel, Grzegorz Rogólski oraz Michał Sas, a także Ryszard Krzysztofowicz, Przewodniczący Rady Osiedla Muranów.

To jednak nie koniec – w najbliższym czasie zakończą się remonty kolejnych muranowskich podwórek. Prace realizowane przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy obejmują m.in. wymianę nawierzchni dróg dojazdowych i chodników, budowę systemów oświetlenia, jak też wymianę elementów małej architektury: ławek, trzepaków, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Nie zapominamy również o naszych najmłodszych mieszkańcach, którzy już niebawem będą mogli skorzystać z planów zabaw, jakie staną na podwórkach przy ul. Dzielnej 7, 7A i ul. Nowolipki 12; ul. Edelmana 18-22 i ul. Miłej 15, 17 oraz ul. Anielewicza 15-17 i ul. Karmelickiej 15. Na podwórku przy ul. Zamenhofa 10, 10A i ul. Nalewki 5 poza placem zabaw powstanie ponadto strefa dedykowana seniorom.

Spośród inwestycji realizowanych w innych częściach Śródmieścia na szczególną uwagę zasługują rewitalizacje podwórek przy ul. Kruczej 41/43 oraz ul. Marszałkowskiej 10/16. Przeprowadzane prace obejmowały wymianę nawierzchni, a także zagospodarowanie zieleni. Tworzenie zielonych wysp stanowi jeden z priorytetów obecnych władz Śródmieścia. Dzięki nowym nasadzeniem udało się odmienić wygląd terenów po rozbiórkach garaży – np. terenu przy ul. Waryńskiego 9. Cieszące oko zieleńce pojawiły się ponadto m.in. przy ul. Nowowiejskiej 5 i ul. Hożej 37. W 2018 roku wydatki na remonty związane z infrastrukturą, w tym na rewitalizację podwórek, są rekordowo wysokie – wynoszą aż 6 112 259 zł. Na utrzymanie istniejącej zieleni i zagospodarowanie nowych terenów w 2018 r. ZGN wyda 1 962 236 zł. Jest to wzrost aż o 25% w stosunku do wydatków z 2014 r.