Niezwykła przyroda na zdjęciach

Kojarzony z przemysłem i industrialną zabudową, Śląsk skrywa wiele niespodzianek. Jedną z nich jest niezwykła przyroda, która z pewnością zadziwi niejednego turystę, spodziewającego się tu jedynie kopalni i kominów. Stereotypowe postrzeganie regionu przełamuje wystawa fotografii „Natura 2000 w województwie śląskim”. Dotąd pokazywana w miastach, teraz przeniesie się w skalisty krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, do hotelu POZIOM 511.

heko czerwonczyk_fioletek

Wystawę „Natura 2000 w województwie śląskim” tworzy 30 wielkoformatowych fotografii, wykonanych przez 15 fotografików przyrody. To, co często niewidoczne dla oka lub niezauważane w codziennym biegu, zostaje zaprezentowane w dużym przybliżeniu, z niezwykłą spostrzegawczością i wrażliwością. Prezentowane na wystawie fotografie pokazują, że krajobraz województwa nie został w pełni przekształcony przez człowieka – wiele miejsc pozostaje dzikich, tajemniczych, dających schronienie różnym gatunkom zwierząt i roślin. A te, które kiedyś zostały zniszczone, po zaprzestaniu działalności przemysłowej, stanowią siedliska dla wielu cennych gatunków.

Nocek_Natterera obuwik_pospolity

Wystawa gościła dotąd w porcie lotniczym w Pyrzowicach, przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie oraz w centrum Częstochowy. Teraz „Natura 2000…” zostanie przeniesiona bliżej samej natury, w miejsce współgrające z jej misją i charakterem – do hotelu POZIOM 511.

 

POZIOM 511 znajduje się w Podzamczu, w pobliżu miejscowości Ogrodzieniec. Nazwa hotelu pochodzi od rzędnej posadowienia – ulokowany został na wysokości 511 m n. p. m., pośród wapiennych skał, wzgórz porośniętych lasami, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamkowych na szklaku Orlich Gniazd. Do hotelu wjeżdża się przez skalną bramę, która już zapowiada klimat miejsca. Nowoczesne, minimalistyczne, a jednocześnie wpisane w liczącą miliony lat naturę i współgrające z nią.

„Natura 2000 w województwie śląskim” zostanie zaprezentowana na zewnątrz, w otoczeniu zieleni, jurajskich ostańców oraz z widokiem na piękny krajobraz krainy. Zdjęcia będzie można podziwiać podczas spaceru po posesji, bądź z leżaków rozstawionych przed hotelem, w ramach błogiego odpoczynku.

Wystawa zorganizowana została w ramach projektu „W plecaku z Naturą – propagowanie spotkań z przyrodą”, realizowanego wspólnie przez Fundację Przyroda i Człowiek oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Wśród autorów zdjęć znaleźli się: Damian Czechowski, Andrzej Czylok, Artur Jurkowski, Marcin Karetta, Cezary Korkosz, Henryk Kościelny, Paweł Niemiec, Michał Piekarski, Krzysztof Pierzgalski, Tomasz Sczansny, Bogusław Sępioł, Andrzej Siudy, Marceli Ślusarczyk, Janusz Wojcieszak, Andrzej Zembik.