W niedzielę wystartuje 36. PZU Maraton Warszawski

W niedzielę, 28 września, wystartuje 36. PZU Maraton Warszawski. Płaska i szybka trasa biegu oraz gorący doping kibiców, będą sprzyjać biciu rekordów życiowych. Zacięta walka zapowiada się przede wszystkim wśród zawodników biegowej elity. Przez cały weekend na wszystkich czekają sportowe atrakcje.

 

36. PZU Maraton Warszawski

To już tradycja. W ostatnią niedzielę września ulicami Warszawy pobiegną uczestnicy największego polskiego maratonu. Jego start zlokalizowany będzie na moście Poniatowskiego, a meta na płycie Stadionu Narodowego. Po drodze ulica Marszałkowska z Pałacem Kultury i Nauki, Stare Miasto, Cytadela, Łazienki Królewskie, Świątynia Opatrzności oraz dziesiątki warszawskich zabytków i ważnych obiektów. Pełną trasę wyścigu można zobaczyć tutaj.

 

O godzinie 8:40 i 21 sekund rozlegnie się pierwszy start startera, po którym na trasę wybiegną zawodnicy biegowej elity. 19 minut i 39 sekund później, punktualnie o 9:00 swoje 42 km 195 m. rozpoczną pozostali uczestnicy maratonu. Więcej informacji o starcie znajduje się tutaj.

 

Wśród najbardziej utytułowanych zawodników maratonu znajdą się m.in.: Victor Kipchirchir (Kenia) – zwycięzca PZU Półmaratonu Warszawskiego 2014 i półmaratonu w Geteborgu (2012), Samson Kiprono Barmao (Kenia) – zwycięzca maratonu w Koeln (2011), Jonatahan Kiptoo Yego (Kenia) – zwycięzca maratonów w Brukseli (2007) i Rzymie (2008). Wśród faworytek wymieniane są m.in.: Svitlana Stanko (Ukraina) – triumfatorka w 33. Maratonie Warszawskim, Meseret Kitata Tolwak (Etiopia) – zwyciężczyni maratonu w Ottawie, Abeba Teklu Gebremeskel (Etiopia) – 2. miejsce w 35. PZU Maratonie Warszawskim.

 

„Bieg na Piątkę”

O godz. 9.30 wystartuje „Bieg na Piątkę”. To świetna okazja dla wszystkich biegaczy, którzy chcą wziąć udział w weekendzie maratońskim, a nie są jeszcze gotowi, aby zmierzyć się z królewskim dystansem. Uczestnicy „Biegu na Piątkę” wystartują z mostu Poniatowskiego, dobiegną do ronda de Gaulle’a, obiegną palmę i ponownie pokonując most skierują się na metę zlokalizowaną na płycie Stadionu Narodowego. Dodatkową atrakcją wyścigu będzie udział wicemistrza Europy w maratonie – Yareda Shegumo. Więcej informacji tutaj.

 

Wielobój sportowy i Mali Bohaterowie Narodowego

Organizatorzy nie zapomnieli jednak o rozrywce dla osób nie biorących udziału w biegu i maratonie. W sobotę, 27 września, przez cały dzień wokół Stadionu Narodowego odbywać się będzie wiele sportowych rywalizacji.

 

Od godz. 10.00 do 18.00 odbywać się będą zmagania dzieci w wieloboju sportowym. Tory przeszkód, liczne wyzwania rozwijające szybkość, skoczność, zmysł równowagi czy koordynację wzrokowo-ruchową gwarantują to tylko niektóre z atrakcji dla najmłodszych.

 

O godz. 11.00 wystartują zawodnicy biorący udział w maratonie hand-bikeów. Jego uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję, aby wziąć udział w wyścigu na wyjątkowo wymagającej trasie poprowadzonej na piętnastu pętlach wokół Stadionu Narodowego. Kibice będą mogli obserwować wyścig z trybun wokół stadionowej płyty, którą zawodnicy będą przecinać na każdej pętli i gdzie znajduje się meta.

 

O godz. 13.00 rozegrany zostanie mecz koszykówki na wózkach, a o 14.00 mecz rugby na wózkach.

 

Prawdziwe emocje czekają nas jednak dopiero o godz. 15.00. Wtedy to rozpoczną się serie biegów dla dzieci zatytułowane Mali Bohaterowie Narodowego. Rywalizacja odbywać się będzie w kilku kategoriach wiekowych i na kilku dystansach. Rozegrane zostaną biegi:

– Bieg Bąbla (2011 i młodsi) dystans:100m, godzina 15:00

– Bieg Krasnala (2009-2010), dystans: 200 metrów, godzina 15:30

– Bieg Smyka (2007-2008), dystans: 200 metrów, godzina 16:00

– Bieg Urwisa (2005-2006), dystans: 400 metrów, godzina 16:30

– Bieg Małolata (2003-2004), dystans: 750 metrów, godzina 17:00

– Bieg Nastolatka (2000-2002), dystans: 1500 metrów, godzina 17:30

 

Więcej informacji o wszystkich atrakcjach, a także o organizacji 36. PZU Maratonu Warszawskiego i „Biegu na Piątkę” na stronie internetowej: www.pzumaratonwarszawski.com.

 

Aby już dziś poczuć emocje maratońskiej rywalizacji, zachęcamy do obejrzenia filmu prezentującego całą trasę 36. PZU Maratonu Warszawskiego tutaj

.

 

Zawody współfinansowane są ze środków m.st. Warszawy.