Nie tylko szampan, czyli o winach musujących na Sylwestra

Żadna inna okazja nie kojarzy się tak mocno z winem musującym, jak powitanie Nowego Roku. Jeśli butelka szampana to dla nas zbyt duży wydatek, możemy zastąpić go winem musującym z Hiszpanii lub Włoch. Warto zatem znać różnice w metodach produkcji i wiedzieć, które oznaczenia na etykietach są istotne.

–  Zanim wybierzemy wino musujące, warto sprawdzić skąd pochodzi i jaką metodą zostało wyprodukowane. Szampany i cavy powstają w ten sam sposób, choć w zależności od długości dojrzewania na osadzie czy renomy producenta, ich jakość może być diametralnie różna. Wielką zaleta win musujących jest ich uniwersalny charakter, który sprawia, że dobrze komponują się z niemal wszystkimi potrawami. Pamiętajmy również, że bąble zawsze podajemy porządnie schłodzone. Najlepiej smakują w temperaturze ok 8’C.  – mówi Małgorzata Sułek, Kondrat Wina Wybrane

Prosecco
Prosecco to nazwa apelacji wina musującego pochodzącego z regionu Veneto we Włoszech, które jest produkowane ze szczepu glera. Swoją popularność zawdzięcza orzeźwiającemu charakterowi oraz przystępnej cenie. Pamiętajmy, że prosecco powinno być zawsze serwowane w tradycyjnych, szklanych butelkach zamkniętych korkiem, nigdy są z tzw. nalewaka. Nie dajmy także wprowadzić się w błąd winom musującym wytwarzanym w innych włoskich regionach o specyficznych nazwach nawiązujących do oryginalnego prosecco. Najwyższej jakości prosecco będzie miało na etykiecie oznaczenie DOCG.

Lambrusco
Lambrusco to wino musujące z regionu Emilia-Romana we Włoszech, które dawniej było kojarzone ze słodkim winem o słabej jakości. Aktualnie stanowi dobrą alternatywę dla win musujących z „głównego nurtu”. Powstaje ono na bazie różnych odmian należących do rodziny szczepów lambrusco. Jest to czerwone wino o niewielkiej zawartości alkoholu wytwarzane taką samą metodą, jak prosecco.

Cava
Cava to hiszpańskie wino musujące wytwarzane tą samą metodą co szampan. Proces fermentacji, którego skutkiem jest powstanie dwutlenku węgla, przebiega w butelce zamkniętej kapslem. Dzięki takiej metodzie produkcji najlepsze cavy osiągają jakość porównywalną do szampanów, pomimo że wytwarzane są z zupełnie innych szczepów. Najlepsze, hiszpańskie wina musujące najczęściej produkuje się z takich odmian winorośli, jak parellada, macabeo i xarello.

Szampan
Szampan jest nazwą chronioną, zastrzeżoną dla francuskich win musujących wytworzonych tradycyjną metodą w regionie Szampanii. Wino to słynie z kultowej jakości oraz zawrotnych cen. Kojarzy się głównie z nazwami słynnych domów szampana oraz z dwoma szczepami: pinot noir i chardonnay. Ostatnio coraz popularniejsze stają się także wina z odmiany pinot meunier wytwarzane przez małych producentów.

Brut, dry, seco – oznaczenia win musujących

– Skala słodyczy win musujących różni się od pozostałych gatunków/rodzajów win. Wersja „brut” jest najbardziej uniwersalna i  zazwyczaj odpowiada osobom o różnych preferencjach smakowych. „Sec” w przypadku win musujących oznacza wyraźną słodycz. – wyjaśnia Małgorzata Sułek, Kondrat Wina Wybrane – i podaje skalę dla win musujących w kolejności od najbardziej wytrawnych
do najsłodszych:

  1. brut nature (bardzo wytrawne)
  2. extra brut
  3. brut
  4. extra dry, extra sec, extra seco
  5. dry, sec, seco
  6. demi sec, semi seco
  7. doux, sweet, dulce (wino słodkie)