Nie daj się zatruć czadem

Co roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie w Polsce prawie 100 osób. Kolejne 2000 jest hospitalizowanych. Następstwa zatrucia tlenkiem węgla mogą być poważne: nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet natychmiastowa śmierć. Żeby nie dopuścić do tragedii, warto regularnie sprawdzać wentylację. Ruszyła kampania mająca na celu ratowanie setek ludzi rocznie przed cichym zabójcą – czadem.

Tlenek węgla to cichy zabójca, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku
i zapachu. Nie jesteśmy więc w stanie wyczuć, że ten gaz się ulatnia. W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Jednym z głównych powodów jest brak prawidłowej cyrkulacji powietrza. Niesprawna wentylacja uniemożliwia wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże co powoduję gromadzenie się tlenku węgla w pomieszczeniach.

Kampania społeczna

Pod patronatem Krajowej Izby Kominiarzy powstała kampania społeczna, której celem jest wzrost świadomości na temat zatrucia czadem. W ramach akcji rozdystrybuowano obrazki z wizerunkiem św. Floriana, patrona strażaków i kominiarzy. Pierwsi do akcji włączyli się księża odwiedzający parafian po kolędzie. Zwyczajowo księża podczas wizyty duszpasterskiej wręczają obrazek kolędowy. Tym razem obrazek przedstawiał konkretną postać – św. Floriana. Zmieszczono na nim krótką adnotację, zachęcającą do prostego testu, który pozwala sprawdzić sprawność cyrkulacji powietrza w domach bez specjalistycznych narzędzi bazując na prawach fizyki.

Odczytuj znaki od św. Floriana

Idea jest prosta: obrazek z wizerunkiem św. Floriana należy przyłożyć do każdej kratki wentylacyjnej w domu. Jeśli obrazek przylgnie to znaczy, że cyrkulacja powietrza jest sprawna. Jeśli odpadnie – to „znak od Św. Floriana”, że wentylacja może nie działać prawidłowo. Wtedy należy uchylić okno i zadzwonić po kominiarza. Każda karta papieru może posłużyć do wykonania testu. Obrazek z wizerunkiem św. Floriana to jedynie pretekst, żeby wzbudzić większe zainteresowanie istniejącym problemem. W domach czujemy się najbezpieczniej, to miejsce gdzie mamy wrażenie, że nic nam nie grozi. Żeby to bezpieczeństwo nie było złudne, musimy mieć świadomość zagrożeń związanych z zatruciem czadem i umieć je monitorować. Zatykając kratki wentylacyjne, czy nadmiernie uszczelniając okna, przerywamy obieg powietrza. Tworzy się czad, który w wysokim stężeniu zabija nawet po 3 sekundach– mówi Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy i zachęca do przeprowadzenia prostego testu.

Obrazek z wizerunkiem św. Floriana

Obrazek z wizerunkiem św. Floriana jest też dostępny do pobrania ze strony www.znakfloriana.pl. Na stronie internetowej można dowiedzieć się więcej o tym jak uchronić siebie i bliskich przed zatruciem tlenkiem węgla. W przypadku problemów z wentylacją dostępne są numery do kominiarzy, aby szybko zadzwonić po specjalistyczną pomoc. Dodatkowo jest możliwość ustawienia przypomnienia za pośrednictwem sms. Wówczas co trzy miesiące dostaniemy automatyczną wiadomość o tym, że nadszedł czas, by ponownie sprawdzić wentylację w naszym domu.