NBP: Raport „Rynek nieruchomości w 2013″

Narodowy Bank Polski opublikował dziś na swojej stronie internetowej raport „Rynek nieruchomości w 2013″.

Prof. Jacek Łaszek, Zespół ds. Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP:

Jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy to sytuacja jest w tej chwili zrównoważona, dobra. Mieszkania nie są zbyt tanie, ale nie są może zbyt tanie, ale nie ma symptomów nierównowag i tzw. baniek spekulacyjnych.

W tej chwili deweloperzy budują mieszkania, produkcja jest rentowna. Konsumenci kupują mieszkania zarówno za gotówkę, jak i biorąc kredyty. Obniżanie stóp procentowych przez bank centralny skutkowało wzrostem dostępności kredytów hipotecznych i oczywiście jest w tym udział banku centralnego.

Niepokoimy się trochę o rynki nieruchomości komercyjnych, czyli biura i powierzchnie handlowe, które od dwóch lat obserwujemy. Wydaje się, że część deweloperów jednak zbyt optymistycznie oceniła chłonność tego rynku i obserwujemy rosnącą liczbę pustostanów, co może powodować pewne problemy niektórych firm.

Hanna Augustyniak, Zespół ds. Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP:

Nabywcy mieszkań w Warszawie powinni być bardzo zadowoleni, bo mają ogromny zasób do oglądania i wybierania mieszkań, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. W 2013 r. ceny mieszkań na warszawskim rynku nieruchomości rosły, bo był to specyficzny rok dla Warszawy, natomiast w tym roku te ceny spadają, więc jest jeszcze lepiej.

Cały komunikat prasowy jest dostępny po kliknięciu przycisku POBIERZ TEKST.