Nastolatek bez gotówki czy karta w młodym wieku?

Europa zmierza w kierunku rozwoju płatności bezgotówkowych. Trend ten jest najbardziej widoczny w Norwegii, Szwecji oraz w Wielkiej Brytanii. Eksperci z organizacji Finans Norge, skupiającej 200 instytucji finansowych twierdzą, że do 2020 roku w Norwegii gotówka może zostać całkowicie wyeliminowana. Czy warto mieć kartę płatniczą w młodym wieku? Jarosław Archacki, Dyrektor Sprzedaży w PaySquare, firmie zajmującej się dostawą terminali, mówi o możliwościach, jakie dzisiejszy rynek oferuje małoletnim właścicielom kart.

 

Karta w młodym wieku uczy oszczędzania i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, dając jednocześnie rodzicom większą możliwość kontroli wydatków swoich pociech. Jest to dobra inwestycja w przyszłość, biorąc pod uwagę fakt, że Europa zmierza kierunku płatności bezgotówkowych. Kartę debetową można mieć już od 13. roku życia. Przed przekroczeniem tego wieku dostępne są karty przedpłacone. Karty te mogą być połączone z rachunkiem bankowym lub wymagają wcześniejszego zasilenia środkami pieniężnymi.

 

Nie tylko karta

Karta, zegarek, brelok czy klucze? Kiedyś transakcje bezgotówkowe kojarzyły się tylko z kartą płatniczą. Obecnie dzięki nowym technologiom istnieje o wiele więcej rozwiązań. Bezstykowo można płacić dowolnym gadżetem. Za pomocą specjalnej antenki, która może być wmontowana w kawałek plastiku zbliżonego wielkością do karty SIM, urządzenie takie komunikuje się z czytnikiem płatności bezstykowych. Mechanizm może być wbudowany do kluczy, breloka, zegarka a nawet do rękawa bluzy czy koszuli. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych fanów nowoczesnych sprzętów mobilnych. Tym bardziej, że ponad 60% kart płatniczych w Polsce to karty z rozwiązaniem płatności bezstykowych, a zdaniem analityków popularność tej metody płatności stale rośnie, plasując Polskę w czołówce europejskiej.

Warto jeszcze podkreślić, że jeśli kwota transakcji przekracza 50 zł wymagane będzie wpisanie kodu PIN, co dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo w przypadku utraty lub kradzieży gadżetu.

 

Płać z głową

No właśnie – bezpieczeństwo. Istnieje kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać podczas korzystania z karty czy płacąc zbliżeniowo. Są to pozornie oczywiste sprawy, jednak zdarza się, że o nich zapominamy. Po pierwsze, nie należy zapisywać kodu PIN na karcie, na kartce w portfelu, ani w telefonie. Po drugie, w przypadku kradzieży lub utraty karty należy natychmiast poinformować o tym bank. Warto mieć przy sobie numer telefonu do właściwego działu, żeby zaoszczędzić czas. Po trzecie, nie należy powierzać nikomu karty ani zgadzać się by osoba przyjmująca płatność z nią odeszła. Zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa znacznie ograniczy prawdopodobieństwo wystąpienia problemów i pozwoli w pełni cieszyć się korzyściami, jakie daje karta.

 

Zapomnij o zdrapkach

Płatności to nie wszystko. Istnieją jeszcze dodatkowe usługi, które mogą spodobać się nastolatkom. Jedną z nich jest prepaid, czyli tzw. usługa przedpłacona. Umożliwia ona doładowanie telefonu za pomocą terminala w sklepie lub punkcie obsługi bez konieczności kupowania kart „zdrapek”. Jest to błyskawiczne, nowoczesne a zarazem wygodne rozwiązanie, dające nie tylko możliwość wyboru kwoty doładowania, ale również kontrolę wydatków telefonicznych małoletniego dzięki płatności kartą za doładowanie. Korzystanie z łatwiejszych sposobów załatwiania codziennych spraw pozwala  zaoszczędzić czas i przygotowuje do dorosłego życia.