Jak nakłonić maturzystę do nauki?

Do matury 2016 pozostało jeszcze niecałe 8 miesięcy, które mogą być stresującym okresem nie tylko dla uczniów, ale także ich rodziców. Aby zminimalizować ten stres i zagwarantować sobie maturalny sukces, warto przygotowania rozpocząć już dziś. Jeśli maturzysta poświęci na naukę języka 4 godziny tygodniowo, do dnia egzaminu uda się wygospodarować łącznie ok. 112 godzin na ten cel. Eksperci marki PONS radzą, jak zmotywować uczniów i pomóc im w rozplanowaniu nauki do egzaminu dojrzałości.

Krok po kroku porządkuj i poszerzaj wiedzę

Według danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, językiem zdecydowanie najczęściej wybieranym przez maturzystów w 2014 r. był angielski, z liczbą prawie 250 tys. zdających. Niemiecki wybrało ponad 18 tys. uczniów, rosyjski prawie 5 tys., a francuski – 2 tys. Niezależnie od tego, jaka była treść deklaracji maturalnej, zdający musieli poświęcić wiele godzin, aby zdobyć wiedzę niezbędną do uzyskania satysfakcjonującej liczby punktów. Dla wielu osób egzamin ten wiąże się z dużym stresem, który można zredukować jeżeli przygotowania rozpoczniemy z wyprzedzeniem, a także odpowiednio dobierzemy metody i narzędzia do nauki. Tymczasem w gąszczu porad dotyczących tego, jak skutecznie przygotowywać się do egzaminów łatwo się pogubić. Co więcej, nie wszystkie popularne sposoby okazują się najtrafniejsze. Dowodzą tego badania grupy uczonych z Kent State University, którzy wzięli pod lupę dziesięć najpopularniejszych metod powtarzania materiału. Jak się okazało, naukowo potwierdzono skuteczność zaledwie dwóch z nich – autotestowania i rozłożenia procesu poznawczego w czasie, dzieląc go na etapy i zadania. – Warto pomyśleć o stworzeniu planu, który pomoże nam w systematycznym przygotowaniu do egzaminu dojrzałości. Ucząc się do matury, dobrze jest podzielić materiał na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząstki – radzi Krzysztof Baran, ekspert marki PONS, wydawcy repetytoriów maturalnych. – Pomoże nam to usystematyzować konieczne do opanowania zagadnienia. Co więcej, łatwiej będzie nam skupić się  na mniejszych, realnych celach. Solidne przygotowanie do egzaminu powinno uwzględniać wszystkie kompetencje językowe. Pamiętajmy, żeby wygospodarować czas na ćwiczenie zarówno umiejętności budowania wypowiedzi ustnej, rozumienia ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, jak i poprawnego formułowania zdań na papierze – dodaje Krzysztof Baran.

Indywidualne potrzeby

Nie zawsze wiedza zdobyta na zajęciach szkolnych z języka wystarcza, aby kompleksowo przygotować się do matury. Do dyspozycji mamy wiele dodatkowych kursów, ale bardzo ważnym ich uzupełnieniem powinna być również samodzielna praca w domu. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że uczestnicy zajęć grupowych często posiadają zróżnicowany poziom wyjściowy kompetencji językowych. – W przypadku języków obcych konieczne jest równomierne rozwijanie czterech podstawowych umiejętności: pisania, czytania, mówienia i rozumienia ze słuchu. Jednak w grupach uczniowskich zazwyczaj poziom ich opanowania jest nierówny. Niektórym z łatwością przychodzi rozumienie tekstu, trudności zaś sprawia pisanie w obcym języku – lub na odwrót. Nauka w domu pozwala zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby – wyjaśnia Krzysztof Baran, PONS.

Jadąc autobusem, powtarzaj słownictwo

Wygospodarowanie czasu na naukę bywa wyzwaniem, dlatego warto pomyśleć, jak do powtarzania materiału wykorzystać czas poświęcany na codzienne czynności, np. dojazdy czy wykonywanie obowiązków domowych. Kiedy podróżujemy środkami komunikacji miejskiej korzystanie z książek czy słowników w klasycznym wydaniu może być uciążliwe. – W tym przypadku z pomocą przychodzą nam rozwiązania mobilne, m.in. coraz popularniejsze aplikacje. W łatwy i dostępny sposób możemy uczyć się z nich słownictwa i gramatyki, i co istotne sprawdzać stan wiedzy, ponieważ wiele z takich narzędzi posiada funkcję testowania. Często informację skąd taką mobilną pomoc pobrać, znaleźć możemy w tradycyjnych podręcznikach, które jako bonus zawierają linki lub QR kody umożliwiające darmowe pobranie aplikacji. Obecnie nie brakuje też różnego rodzaju słowników przeznaczonych na smatfony czy internetowych vlogów, z których również można czerpać wiedzę – dodaje Krzysztof Baran.

Pamiętaj o odrobinie przyjemności

Przygotowywania do matury wcale nie muszą być przykrym obowiązkiem. W czerpaniu satysfakcji z nich pomaga odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Uporządkowanie nie tylko myśli i wiedzy w głowie, ale również otoczenia. Jeżeli lubimy uczyć się przy muzyce, to pomoże nam dobranie odpowiedniej playlisty. Przekąski, w postaci orzechów lub gorzkiej czekolady nie tylko przypadną do gustu łasuchom, ale też wpłyną na koncentrację i wzmocnią zdolność zapamiętywania. Na czas  przygotowań nie należy też rezygnować z życia towarzyskiego. Spotkanie z przyjaciółmi może iść w parze ze wspólnym powtarzaniem materiału.

Kilka wskazówek jak efektywnie przygotować się do matury z języka obcego: 

  • Staraj się być jak najbardziej systematyczny.
  • Wykorzystuj nowoczesne rozwiązania, które urozmaicają naukę języka…
  • …ale nie zapominaj też o tych tradycyjnych, jak np. fiszki.
  • Spróbuj nauki z przyjaciółmi lub rodzeństwem – w ten sposób połączysz przyjemne z pożytecznym.
  • Pamiętaj, że to od Ciebie wszystko zależy.
  • Nie stresuj się – na pewno wszystko dobrze pójdzie.