Najwięcej kawalerek jest w Łodzi

Fot. Lion’s Bank

W miastach wojewódzkich co czwarte mieszkanie jest mniejsze niż 40 m kw. Najwięcej kawalerek jest w Łodzi, Warszawie i Krakowie, a najmniej w Opolu i Rzeszowie – wynika z danych GUS, które przeanalizował Lion’s Bank.

Niemal co czwarte mieszkanie kawalerką? Z taką sytuacją mogą mieć do czynienia mieszkańcy Łodzi. Jest to bowiem miasto o największym udziale lokali o powierzchni do 30 m kw. Jest ich tam niemal 10%. Dodatkowo to właśnie w stolicy rodzimego włókiennictwa najwięcej jest mieszkań o powierzchni między 30 a 39 m kw. Takich lokali jest ponad jeden na pięć. Można więc spokojnie przyjąć, że połowa z tego grona lokali jest kawalerką. Garsoniery stanowią więc co czwartą, a przynajmniej co piątą nieruchomość mieszkalną w Łodzi.

W Opolu kawalerek dużo nie znajdziesz

Dużo niewielkich mieszkań znaleźć też można w Warszawie, Krakowie i Olsztynie. W miastach tych lokale o powierzchni do 39 m kw. stanowią odpowiednio 27,2%, 25,5% oraz 25,1% wszystkich nieruchomości.

Na drugim biegunie są takie miasta jak Opole, Rzeszów, Szczecin i Wrocław. W miastach tych od 17,8% do 19,8% wszystkich nieruchomości mieszkalnych ma powierzchnię mniejszą niż 39 m kw. Opole jest szczególnie jaskrawym przykładem, bo mniej niż 30 m kw. ma tu 3,5% wszystkich mieszkań, a więc zaledwie jedno na 28.

Najwięcej mieszkań w polskich miastach wojewódzkich ma od 40 do 79 m kw. Na ten wbrew pozorom wąski przedział przypadają aż dwa na trzy mieszkania w największych miastach. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że w statystykach GUS pod pojęciem „mieszkanie” znaleźć można zarówno lokal mieszkalny w bloku czy kamienicy, jak i dom wolnostojący czy szeregowy. Pod GUS-owskim pojęciem „mieszkanie” należy więc rozumieć nieruchomość mieszkalną.

Właśnie dlatego miastem o największym udziale przynajmniej 120-metrowych „mieszkań” jest Rzeszów. Stanowią one tam co 9 nieruchomość. Nie znaczy to jednak, że w stolicy województwa podkarpackiego jest aż tyle apartamentów, ale raczej, że w tym mieście sporo jest domów jednorodzinnych. Na drugim biegunie jest w tym wypadku Łódź, gdzie przynajmniej 120 m kw. ma 3,9% nieruchomości.

Bartosz Turek,

Lion’s Bank