Na co będziemy mieli smaka w 2020 roku?

Taco będzie najpopularniejszym daniem 2020 roku. Dla niektórych może być to zaskoczeniem, jednak według tegorocznej edycji raportu Uber Eats FoodCast ten przysmak kuchni meksykańskiej zdeklasował konkurentów. Za nim uplasowały się odpowiednio: pizza, poke bowls i shawarma. W badaniu przeanalizowano kilka milionów wyszukiwań użytkowników z aplikacji Uber Eats, aby wskazać główne preferencje żywieniowe mieszkańców Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Co zaskakujące, oprócz typowych potraw, które zawsze są na topie i dostępnych w jedzeniu w dostawie, wśród popularnych trendów żywieniowych znajdują się w nadchodzącym roku: kwiat lotosu, mochi (japońskie ciastka z ryżu i mąki ryżowej) oraz bibimbap (danie kuchni koreańskiej, zbliżone do bowla).

Super Foody i Konopie

Na podstawie wyszukiwań oraz liczby zamówień użytkowników aplikacji Uber Eats, zdecydowanie najmocniej uwagę przykuwają dania z siemieniem lnianym. Prawdopodobnie będzie to najpopularniejszy super food w 2020 roku.

W większości europejskich restauracji standardem staną się menu oferujące dania z olejem CBD (legalny, organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, występujący w konopiach). Z kolei kombucha – czyli musujący napój na bazie sfermentowanej herbaty – będzie stałym dodatkiem do posiłków.

Natomiast weganie i fleksitarianie rzadziej będą sięgać po sprawdzone już substytuty mięsa, jak tofu czy seitan, a częściej będą wybierali nowe produkty, jak tempeh (charakterystyczny dla kuchni indonezyjskiej zamiennik wytwarzany z ziaren soi) lub chlebowiec (owoc z rodziny morowatych, występujący w tropikalnej Azji).

– Kierunki zapoczątkowane w minionym roku, obecnie przeszły do mainstreamu. Substytuty mleka i mięsa zdecydowanie zyskały na popularności. Konsumenci zaś poszukują produktów bogatych w prozdrowotne składniki – jak nasiona lnu – mówi Jeanette Mellinger.

Powrót do warzyw?

Według niej obok zawsze popularnego popcornu, na stałe na naszych talerzach zagoszczą warzywa takie, jak dynia, grzyby czy czosnek, ponieważ trend zdrowego odżywiania będzie jeszcze zyskiwał na popularności.

– Jesteśmy dumni, widząc jak platforma Uber Eats zmienia postrzeganie segmentu posiłków na dowóz z niedzielnych grzeszków, na zdrowe, codzienne dania – podsumowuje Jeanette Mellinger.

Przewidywania na 2020 rok

Wśród najgorętszych produktów spożywczych znajdą się: len, olej CBD, kombucha, czosnek, kurki, kakao, prażona kukurydza, dynia, chlebowiec (owoc z rodziny morowatych, występujący w tropikalnej Azji) oraz tempeh (charakterystyczny dla kuchni indonezyjskiej zamiennik wytwarzany z ziaren soi). Natomiast najpopularniejszym regionem będzie EMEA, czyli kuchnia: Izraelska, Skandynawska, Etiopska, Koreańska i Armeńska

Jednocześnie zanotowano największy spadek wyszukiwań takich produktów jak: Sriracha (tajski sos chilli z dodatkiem czosnku, octu, cukru i soli), Taro (tropikalny kuzyn ziemniaka, występujący w rejonach Hawajów i Polinezji), Matcha, Tofu oraz Kimchi.

Metodologia badania

Badanie FoodCast zostało przeprowadzone od maja do listopada 2019 roku. Przeanalizowano w nim kilka milionów wyszukiwań użytkowników zamawiających potrawy przy użyciu aplikacji Uber Eats w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).