Monetia rozszerza działalność o sprzedaż produktów finansowych

Monetia, spółka portfelowa Capital Partners Investment I FIZ, rozpoczyna dystrybucję produktów finansowych dla firm i klientów indywidualnych. Obok międzynarodowych przekazów pieniężnych, outsourcingu kasowego i fulfillmentu, mają one zapewnić spółce dalszy rozwój i wzrost udziału w rynku gotówkowym do ok. 20 proc.

Monetia, największa krajowa agencja płatnicza, w ramach współpracy z Fines i kilkoma bankami, rozpoczyna sprzedaż kredytów gotówkowych i pożyczek dla przedsiębiorców oraz osób indywidualnych. Osoby zainteresowane pożyczką mogą wybierać najlepsze dla siebie opcje. – W oparciu o tzw. multiwniosek, mamy możliwość szybkiego zweryfikowania informacji o osobie ubiegającej się o pożyczkę jednocześnie w wielu instytucjach finansowych. W odpowiedzi w parę chwil dostajemy kilka propozycji dostosowanych konkretnie do możliwości danej osoby – tłumaczy Wojciech Jóźwiak, prezes Monetii – Dzięki temu klient może dokonać przemyślanego i najkorzystniejszego wyboru. Może zdecydować od razu i otrzymać pieniądze w ciągu kilku minut, albo zastanowić się spokojnie w domu. Ma na to kilka dni. Jeśli potrzebuje pomocy, może też skorzystać z doradztwa naszych pracowników. Pożyczka wypłacana jest w takiej formie, jaką wybierze klient – gotówką w placówce Monetii, albo przelewem na wskazany rachunek bankowy.

Rozszerzenie oferty o produkty finansowe Monetia poprzedziła kilku miesięcznym pilotażem. – Wykorzystaliśmy go na dokładniejsze poznanie oczekiwań naszych klientów i ich skłonności do korzystania z tego typu produktów. Istotne też było odpowiednie przygotowanie pracowników, zwłaszcza w zakresie doradztwa. – wyjaśnia Wojciech Jóźwiak. – Wnioski z pilotażu okazały się satysfakcjonujące, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kredytów i pożyczek do naszej stałej oferty.

Dywersyfikacja źródeł przychodów ma przynieść spółce nie tylko wzrost udziału w rynku, ale także zapewnić możliwości dalszego dynamicznego rozwoju. W ciągu kilku najbliższych lat Monetia będzie rozwijać ofertę inną niż dotychczasowa obsługa kasowa. Za 3 lata sprzedaż nowych produktów i usług będzie generować 50% przychodów Monetii, a docelowo 70%. Rozszerzenie i dywersyfikacja oferty Monetii to także nowe potencjalne źródło zarobku dla franczyzobiorców. Agencja stworzyła im taką możliwość i wspiera w zakresie kompetencyjnym, jednak ostateczna decyzja o oferowaniu pożyczek i kredytów należy do partnera spółki. – Nowe produkty są dostępne we wszystkich placówkach własnych Monetii i już w dużej części placówek agencyjnych. – dodaje prezes Monetii. – Staramy się, by współpraca z nami była dla naszych partnerów jak najbardziej atrakcyjna. Nowe produkty otwierają i przed nami i przed nimi drzwi do dynamicznie rozwijającego się rynku i dodatkowych przychodów.

W tym roku Polacy pożyczyli w firmach pożyczkowych 4 mld zł. To o połowę więcej niż rok wcześniej: 2,7 mld zł. Już około 4% gospodarstw domowych korzysta z szybkich pożyczek. Zazwyczaj Polacy pożyczają jednorazowo średnio 1300 zł, przez Internet mniej, bo 600 zł. Ten segment rynku nadal będzie rozwijać się dynamicznie, ponieważ w porównaniu z instytucjami finansowymi jest bardziej elastyczny i liberalny. Z drugiej strony prowadzone są intensywne prace, by zwiększyć bezpieczeństwo osób korzystających z takich produktów i wiarygodność firm, które je oferują. To powinno zachęcić w przyszłości kolejne grupy klientów do korzystania z szybkich form zdobywania pieniędzy na niezaplanowane wydatki.

Równolegle do rozwoju oferty, zarząd Monetii rozbudowuje sieć swoich agencji. Obecnie ma 570 punktów, a do końca roku będzie ich 600. Co miesiąc odwiedza je pół miliona osób, by skorzystać z niskich prowizji przy opłacaniu domowych rachunków, doładować kartę telefoniczną, czy odebrać przekaz międzynarodowy w ramach Monetia24.pl.