Miliony paczek muszą bezpiecznie trafić pod choinkę

Koniec roku kalendarzowego to zawsze gorący czas dla branży KEP[1]. Okres wytężonej pracy logistyków, kurierów oraz specjalistów od recyklingu zaczyna się z początkiem listopada i trwa, aż do końca grudnia. Składa się na to kilka czynników, ale najważniejszymi są – ruch generowany przez firmy handlowe oraz wzrost popularności zakupów świątecznych w e-sklepach.

Eksperci szacują, że blisko 80% Polaków planuje kupić prezenty na gwiazdkę przez internet[2], a w grudniu przybywa o 50-70% paczek więcej w stosunku do pozostałej części roku[3]. Nie bez wpływu na ruch w branży logistycznej pozostają także przedsiębiorstwa z sektora MŚP, które coraz chętniej sięgają po sprawdzone,  pro-ekologiczne i korzystne finansowo rozwiązania.

 

Blisko 2 miliony Polaków zrobi zakupy świąteczne przez urządzenia mobilne[4], a co 10 sekund ktoś  w sieci kupi prezent pod choinkę[5]. Największą popularnością cieszą się takie produkty jak: golarki, szczoteczki elektryczne, prostownice, ekspresy, sokowirówki, perfumy, kosmetyki do makijażu, bransoletki i naszyjniki, portfele, szale, torebki, no i oczywiście zabawki.

 

„Koniec roku to gorący czas w branży handlowej, nie tylko ze względu na finalizowanie umów.
W znacznej mierze przyczynia się do tego świąteczny szał zakupów, który generuje o wiele większy ruch w handlu i logistyce niż zazwyczaj. Istotnym problemem, przed jakim stoją firmy kurierskie, jest bezpieczeństwo wysyłanych paczek. Niestety nie zadba o to, ani Święty Mikołaj, ani jego pomocnicy. Do optymalizacji procesów logistycznych, zwiększenia bezpieczeństwa oraz bardziej proekologicznego podejścia można wykorzystać dobrze wszystkim znany recykling. Jednym ze sposobów na wykorzystanie zużytych i niepotrzebnych kartonów, których w okresie świątecznym jest kilkakrotnie więcej,  jest przetworzenie ich przez specjalne nacinarki. Kartony poddane recyklingowi można użyć jako wypełniacz do kolejnych przesyłek, oszczędzając przy tym środki na zakup np. folii bąbelkowej. Materiał opakowaniowy przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa wysyłanego produktu,
a zniszczone kartony zostaną zutylizowane i przetworzone w sposób ekologiczny”
–  komentuje Marcin Sobaniec, ekspert HSM Polska.

 

Polscy przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z tego, że działania proekologiczne mogą przyczynić się do znacznych oszczędności . Tylko niecałe 6 proc. firm z sektora MŚP monitoruje, jaki wpływ na środowisko naturalne ma ich działalność. Blisko 40 proc. nie podjęło żadnych aktywności w celu ochrony środowiska . Świadomość ekologiczna polskich przedsiębiorców powoli się zmienia. Coraz częściej technologie, które mają pozytywny wpływ na środowisko są także atrakcyjne pod względem finansowym dla firm, które je wdrażają. Przykładem są m.in. firmy prywatne, e-sklepy, spółki kurierskie i logistyczne.

 

„Według raportów ekspertów, polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw w najbliższym czasie planuje zwiększenie zarówno wydatków inwestycyjnych, jak i zatrudnienia[6]. Wydatki mają wzrosnąć o ponad 30%  w stosunku do ubiegłego roku (z poziomu 97,7 mld zł do 129,9 mld zł)[7]. Inwestowanie w inteligentne i pro-ekologiczne rozwiązania, które w dodatku pozwalają zaoszczędzić to właściwy kierunek. Nowoczesne nacinarki do kartonów to urządzenia które perforują i odpowiednio modelują zużyte opakowania kartonowe, przetwarzając je na miękkie maty wypełniające. To system dedykowany dla miejsc związanych z wysyłką i magazynowaniem towaru, dzięki któremu można usprawnić procesy logistyczne w przedsiębiorstwie. Dzięki przetworzonemu materiałowi, który wykorzystamy ponownie jako wypełniacz paczek, nie ma potrzebny kupowania folii bąbelkowych czy też innych granulatów potrzebnych do zabezpieczania przesyłek. Jest to po prostu tańsze i bardziej eko-pakowanie” – podsumowuje Marcin Sobaniec. Ekspert HSM Polska

 


[1] przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe

[2] ARC Opinia i Rynek

[3] Barometru Świątecznego Poczty Polskiej

[4] CBOS 2014

[5] Allegro

[6] SME Capex Barometer

[7] SME Capex Barometer