Za miesiąc niższe stopy? Gorsze lokaty, kredyty niekoniecznie tańsze

Za miesiąc niższe stopy? Gorsze lokaty, kredyty niekoniecznie tańsze

W marcu Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie po raz kolejny obniży stopy procentowe. Expander sugeruje, że obecnie mamy więc dobry moment na założenie dłuższej lokaty o stałym oprocentowaniu. Obniżka stóp procentowych wcale nie musi oznaczać jednak tańszych kredytów w ofercie. Banki będą zapewne rekompensować sobie niższe odsetki za pomocą wyższych marż i prowizji. Osoby planujące w najbliższym czasie zaciągnięcie zobowiązanie nie powinny więc zwlekać.

Mamy obecnie rekordowo niskie stopy procentowe, co przekłada się na niezbyt wysokie oprocentowanie lokat. Nie licząc krótkoterminowych promocji, zwrot z takiej inwestycji rzadko przekracza 3%. Niestety, już za miesiąc może być pod tym względem jeszcze gorzej. Wyceny kontraktów terminowych na stopę procentową już od kilku miesięcy wskazywały na możliwość kolejnej obniżki stóp. Taki pogląd przedstawiało również wielu ekonomistów. Teraz nawet Marek Belka, przewodniczący RPP, zasugerował, że jeśli nic się nie zmieni, za miesiąc stopy procentowe prawdopodobnie pójdą w dół.

Dla osób posiadających oszczędności to sygnał do założenia długoterminowej lokaty ze stałym oprocentowaniem. Jeśli stopy spadną, w ślad za nimi pójdzie zapewne oprocentowanie depozytów będących w ofercie. Najszybciej zmiany dotkną środków zgromadzonych na kontach oszczędnościowych. W najmniejszym stopniu ucierpią natomiast oferty promocyjne, które służą przede wszystkim pozyskiwaniu nowych klientów, a nie zdobywaniu środków na udzielanie kredytów. Nadal więc zapewne będziemy kuszeni ofertami na 4% i więcej. Problem polega jednak na tym, że zwykle można z nich skorzystać tylko raz, lokując niewielką kwotę na dość krótki okres.

Obniżka stóp procentowych wpłynie również na wysokość oprocentowania kredytów. Wbrew pozorom nie warto jednak zwlekać z zaciąganiem zobowiązania. W przypadku kredytów gotówkowych banki i tak zrekompensują sobie spadki oprocentowania naliczając wyższą prowizję. Lepiej więc zadłużyć się teraz  i skorzystać z niższej opłaty. Jednocześnie istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank obniży nam również oprocentowanie, aby jego poziom nie przekraczał nowego poziomu maksymalnego, wynikającego z ustawy antylichwiarskiej.

Podobnie wygląda sytuacja osób, które planują zaciągnąć kredyt hipoteczny. Obniżka stóp może spowodować kolejne podwyżki marż. Lepiej więc kredyt zaciągnąć teraz. Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest bowiem sumą marży, która jest stała w całym okresie spłaty oraz stawki WIBOR, zależnej od stóp NBP. Samo oprocentowanie bank i tak będzie zmuszony obniżyć w momencie aktualizacji poziomu WIBORu. Marża udzielonego już kredytu nie ulegnie zmianie, więc najlepiej, aby była jak najniższa.

Możliwa obniżka stóp jest dobą informacją jedynie dla tych, którzy już spłacają kredyty. Chodzi zarówno o te gotówkowe, jak i hipoteczne, zaciągnięte w złotych. Ich marże i prowizje już się nie zmienią, a oprocentowanie spadnie (o ile nie jest stałe).