Miedź Przeciwdrobnoustrojowa w marketowych wózkach

Miedź Przeciwdrobnoustrojowa w marketowych wózkach Uchwyty wózków sklepowych to siedlisko bakterii i innych drobnoustrojów. Jak pokazują badania, znajdują się tam bakterie typu fekalnego, w tym najczęściej E.coli. Jeden z brazylijskich supermarketów w trosce o zdrowie klientów wyposażył wózki w uchwyty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej.

Najbrudniejsze rzeczy świata

Uchwyty marketowych wózków, to coś, z czym każdy z nas styka się na co dzień. Nie zastanawiamy się zazwyczaj, czy ta powierzchnia jest czysta, czy nie, a pewnie na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy umyją poręcz (np. żelem antybakteryjnym) nim chwycą za wózek. Taki stan rzeczy sprzyja szerzeniu się bakterii i wirusów, które co jakiś czas powodują gwałtowny wzrost liczby zachorowań. W prasie można znaleźć zestawienia najbrudniejszych urządzeń lub przedmiotów na świecie. Uchwyty wózków sklepowych prawie zawsze plasują się w pierwszej dziesiątce.

Grypa i bakterie E. coli

Jak pokazują amerykańskie badania opublikowane w 2012 roku w czasopiśmie Food Protection Trends (Bacterial Contamination of Shopping Carts and Approaches to Control), 72 proc. zbadanych poręczy wózkowych zawierała bakterie typu fekalnego, z czego na połowie z nich stwierdzono obecność bakterii typu E. coli (Escherichia coli, pałeczka okrężnicy). Wnioski z badań wskazują na konieczność regularnej dezynfekcji wózków, ale niewiele marketów się na to decyduje. Poprzez dotknięcie skażonych uchwytów, czy innych poręczy możemy zarazić się również wirusem grypy, który przenosi się nie tylko drogą kropelkową, lecz także przez dotyk. Jak donosi Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, w okresie od 3 do 15 marca tego roku, grypa dotknęła w Polsce ogółem ponad 170 000 osób (zachorowania i podejrzenia zachorowań). Średnia dzienna zapadalność wynosiła 55,3 na 100 tys. ludności (http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/2015/G_15_03B.pdf).

Miedź Cu+
Na rozwiązanie problemu zanieczyszczonych uchwytów wpadli Brazylijczycy. W markecie Veranda Frutas, w Sao Paulo, gdzie zaopatruje się dziennie ponad 5 000 osób, zainstalowano uchwyty z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej (Cu+). – Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy regularnym czyszczeniem i dezynfekcją. Tę zaletę posiadają także stopy miedzi, w tym mosiądze i brązy – mówi Michał Ramczykowski z Polskiego Centrum Promocji Miedzi. Zastosowana miedź Cu+ nie zastąpi regularnej dezynfekcji wózków, ale pomoże znacznie ograniczyć namnażanie się bakterii i wirusów. – Naszym celem jest ochrona zdrowia klientów,a możemy ten cel osiągnąć poprzez obniżenie liczby bakterii i wirusów na często dotykanych powierzchniach – mówi Mauricio Chairvolotti, kierownik marketu.

Warto dodać, że na świecie Miedź Przeciwdrobnoustrojową stosuje się w szpitalach, domach spokojnej starości, w komunikacji miejskiej, na lotniskach, czy w ośrodkach sportowych. W Polsce pilotażową instalację powierzchni dotykowych z Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej wykonano na Oddziale Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Od tego czasu pojawiło się ponad 20 nowych instalacji w szpitalach w całej Polsce.
Więcej informacji o Miedzi Przeciwdrobnoustrojowej na www.cuplus.pl