Masz tylko 7 dni na zmianę danych w CEIDG? Skorzystaj z Profilu Zaufanego!

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i zmieniły się twoje dane? Złóż w tej sprawie wniosek do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Nie musisz nigdzie iść. Usiądź przed komputerem i wejdź na www.biznes.gov.pl

Ważne! Termin, w którym przedsiębiorca musi zgłosić zmianę danych zależy od tego, jakie dane uległy zmianie. Oto co powinieneś zgłosić w ciągu 7 dni:

  • zmianę twojego imienia i nazwiska, daty urodzenia (jeśli nie posiadasz numeru PESEL)
  • zmianę dodatkowych określeń, które włączyłeś do nazwy firmy
  • zmianę informacji o obywatelstwie
  • zmianę adresu do doręczeń oraz adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej – jeżeli takie miejsce posiadasz
  • zmianę innych danych kontaktowych, jeśli podałeś je we wniosku o wpis do CEIDG

Wszystko to możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wybierzesz opcję złożenia wniosku online. Wniosek (jego dokładna nazwa to CEIDG-1) możesz wypełnić samodzielnie uzupełniając pola formularza lub korzystając z pomocy tzw. kreatora. W tym przypadku, przewodnik „krok po kroku” i pytania pomocnicze ułatwią ci uzupełnianie kolejnych rubryk.

Najwygodniejsze jest przygotowanie i podpisanie wniosku online. Aby to zrobić wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej CEIDG, wypełnić formularz i podpisać go elektronicznie, oczywiście Profilem Zaufanym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Profil Zaufany. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu zza ekranu komputera np. zmienisz dane firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

– Profil Zaufany to bezpłatna i w pełni bezpieczna alternatywa płatnego podpisu kwalifikowanego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki niemu podstawowy kontakt przedsiębiorców z administracją odbywa się w pełni online – począwszy od możliwości założenia firmy przez Internet, na rozliczeniach z fiskusem skończywszy – dodaje szef MC.

Masz dwie możliwości, by założyć Profil Zaufany. Najszybciej zrobisz to za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie założenie Profilu Zaufanego umożliwia 10 banków.  Nasze dane w banku są już sprawdzone i wiarygodne – zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta. Dlatego nie ma potrzeby potwierdzania ich osobiście w placówce, ani w urzędzie. Cały proces to kilka kliknięć i kilka minut. Drugi sposób to założenie Profilu Zaufanego przez Internet i potwierdzenie go w Punkcie Potwierdzającym. Na terenie całego kraju działa 1500 takich punktów.  Wszystkie informacje na temat Profilu Zaufanego znajdziesz na stronie www.pz.gov.pl

Tylko w lutym i marcu ponad 630 tysięcy osób założyło Profil Zaufany. W sumie korzysta już z niego niemal 3,3 miliona Polaków, wśród nich wielu przedsiębiorców.