MasterCard i Citi Handlowy zaproponują płatności mobilne firmom

Polski oddział MasterCard i Citi Handlowy wprowadzają nową metodę płatności mobilnych, skierowaną do biznesu. Usługa o nazwie MobilePay pozwala na bezgotówkowe rozliczenia pomiędzy kontrahentami przy użyciu karty płatniczej, jednak bez konieczności stosowania terminala. Całą transakcję można bowiem przeprowadzić w momencie dostawy towaru za pomocą każdego rodzaju telefonu komórkowego.

Usługa MobilePay jest skierowana przede wszystkim do firm produkcyjnych i dystrybucyjnych, które dostarczają swoje produkty do wielu punktów handlowych. Płatność mobilna z powodzeniem zastępuje tradycyjne rozwiązania, takie jak płatności odroczone czy gotówkowe. MobilePay ułatwia zarządzanie należnościami – likwiduje konieczność oczekiwania na płatność, co zwiększa płynność finansową firmy i ogranicza ryzyko nieterminowych płatności. Jednocześnie nowa usługa eliminuje konieczność przewożenia i rozliczania dużej ilości gotówki przez dostawców, co zwiększa bezpieczeństwo. Do przeprowadzenia transakcji kartowej w ramach usługi MobilePay potrzebny jest jedynie telefon komórkowy.

Pierwszym krokiem do uruchomienia usługi jest jednorazowa rejestracja kupującego za pośrednictwem strony Internetowej. Po podaniu nazwy firmy, numeru telefonu, z którego będą zatwierdzane płatności oraz danych karty płatniczej do obciążeń, usługa jest gotowa do użycia. W momencie dostawy towaru bądź usługi, sprzedający inicjuje transakcję zwykłym połączeniem telefonicznym, a kupujący, odbierając połączenie, akceptuje kwotę i zatwierdza transakcję kodem CVC/CVV zdefiniowanej wcześniej karty płatniczej. Płatność realizowana jest natychmiast po zatwierdzeniu, a środki pojawiają się na rachunku sprzedawcy w ciągu dwóch dni. MobilePay jest unikalnym rozwiązaniem, umożliwiającym zainicjowanie płatności bezpośrednio u klienta, jak i zdalnie, np. jako finalizacja transakcji telesprzedaży.

Nowe technologie zaczynają w coraz większym stopniu wkraczać również do bankowości korporacyjnej. Patrząc z perspektywy największego banku należnościowego widzimy duży potencjał na wdrożenie narzędzia, które dzięki wykorzystaniu mobilnych rozwiązań dodatkowo usprawni przepływ płatności. Jego największą zaletą, poza wygodą, jest powszechność, bo mogą z niego korzystać zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowe korporacje – mówi Paweł Pszczółkowski z Departamentu Rozwoju Produktów Zarządzania Środkami Finansowymi w Citi Handlowy.

Co istotne, usługa MobilePay jest dostępna z dowolnego telefonu komórkowego, również starszego typu. Cały proces płatności opiera na połączeniu telefonicznym i nie wymaga połączenia z internetem przez kupującego. System ma charakter całkowicie otwarty. Akceptowane są w nim wszystkie typy kart płatniczych (debetowe, kredytowe, przedpłacone), zarówno z logo MasterCard, jak i innych organizacji. Nie ma również ograniczeń co do wyboru banku – w MobilePay akceptowane są płatności kartami wydanymi przez każdy bank.

– Cieszymy się, że wspólnie z bankiem Citi Handlowy możemy zaoferować tak innowacyjne rozwiązanie płatnicze firmom. Wierzymy, że możliwość poprawy płynności finansowej, ograniczenie ryzyka związanego z obsługą płatności gotówkowych, czy wreszcie zmniejszenie biurokracji związanej z płatnościami z odroczonym terminem, będą dobrymi argumentami przemawiającymi za tym, by polscy przedsiębiorcy docenili MobilePay jako optymalne narzędzie dla ich firm – mówi Tomasz Łuczak, odpowiedzialny w MasterCard za produkty dla firm w regionie CEE.

Partnerami strategicznymi przedsięwzięcia są firmy eCard, odpowiedzialna za rozliczanie transakcji oraz CallPay, zapewniająca infrastrukturę techniczną. Rozwiązanie MobilePay opiera się na technologii MasterPass, globalnej platformy do płatności mobilnych, zbudowanej i rozwijanej przez MasterCard również w Polsce.

Chcemy być dla klientów korporacyjnych bankiem pierwszego wyboru w zakresie mobilnej obsługi należności. Jesteśmy przekonani, że MobilePay spotka się z dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców – dodaje Paweł Pszczółkowski.