MARSH RISK DAY – RYZYKA POWODUJĄCE PRZERWY W DZIAŁALNOŚCI BIZNESOWEJ

Ryzyko przerwy w działalności jest jednym z najważniejszych zagrożeń, których obawiają się przedsiębiorcy. Niezależnie od branży i rodzaju prowadzonej działalności – zarówno w przypadku firm produkcyjnych, jaki i dostawców usług w chmurze kluczowe jest zapewnienie niezawodności świadczonego serwisu.

Przerwę w działalności może wywołać wiele sytuacji – mogą to być zarówno szkody majątkowe, ryzyka cybernetyczne, środowiskowe, jak i akty terroryzmu. O tym jakie są główne wyzwania związane z utrzymaniem ciągłości działalności firmy, z perspektywy biznesowej, ubezpieczeniowej, jak również likwidacji szkód z tego tytułu rozmawiali eksperci podczas tegorocznej konferencji Marsh Risk Day, organizowanej przez Marsh Polska, we współpracy z Partnerem Ubezpieczeniowym: TUiR WARTA. Dyskusję poprowadził Artur Grześkowiak – Prezes Marsh Polska.

„Ubezpieczenie od ryzyka przerwy w działalności to produkt, który powinna wykupić każda firma, która rozpoczyna prowadzenie działalność biznesowej. Poza polisą ubezpieczenia mienia czy maszyn od uszkodzeń i awarii, polisa przerwy w działalności powinna być kolejną podstawową polisą, w którą  powinni być wyposażeni przedsiębiorcy. Na przestrzeni lat widzimy wzrost świadomości przedsiębiorców w tym obszarze, ale w dalszym ciągu jest on daleki od oczekiwań, zwłaszcza w przypadku ubezpieczenia utraconego zysku po awarii/uszkodzeniu maszyn (MLOP). Rozmawiając z Klientami obserwujemy, iż największym problemem dla nich jest należyte oszacowanie sumy ubezpieczenia utraconego zysku.” – podkreśla Blanka Kuzdro-Chodor, Dyrektor Działu Klienta Korporacyjnego Marsh Polska.

Agnieszka Michałowska, Dyrektor Działu Klienta Strategicznego, Marsh Polska dodaje: „Nasze doświadczenie pokazuje, że 99% postępowań likwidacji szkód Utraty Zysku w Polsce i na świecie kończy się na drodze porozumienia pozasądowego. Wynika to m.in. ze specyfiki szacowania zysku (marży), zmienności warunków i trendów rynkowych, procesu i czasu trwania naprawy szkody, kosztów odzyskiwania utraconych rynków oraz innych czynników oddziałowujących przywracania działalności sprzed szkody. W tym złożonym procesie niezwykle ważne jest wsparcie ekspertów, którzy łączą wiedzę biegłych finansowych, przygotowują wyliczenie roszczenia z wiedzą ubezpieczeniową.”

„Ważny jest proces analizy i oceny ryzyka. Zdajemy sobie sprawę, że naszym klientom nie jest łatwo zdecydować, czy zakup ubezpieczenia jest ekonomicznie uzasadniony. Właśnie dlatego często oddajemy do ich dyspozycji zespół analityków, którzy korzystając ze swojej wiedzy z zakresu matematyki i finansów, narzędzi informatycznych i naszych baz danych, są w stanie pomóc klientom w uzyskaniu odpowiedzi na pytanie – czyj kapitał jest w danym przypadku tańszy: klienta czy ubezpieczycieli?” – podsumowuje Marcin Zimowski, Broker Dyrektor, Konsultant Marsh Analytics, Marsh Polska.

„Zmiany technologiczne, rozwój cyber ryzyk, rosnąca niepewność w sferze politycznej i geopolitycznej, czy coraz większe zmiany klimatu i zmienność pogody to współczesne zagrożenia wpływające na funkcjonowanie biznesu. Zapewnienie ciągłości dostarczania usług czy produktów naszym klientom jest kluczowe, dlatego firmy muszą odpowiednio zarządzać dynamicznie zmieniającym się krajobrazem ryzyk” – podkreśla Artur Grześkowiak, Prezes Marsh Polska.

 „Im bliżej wejścia w życie RODO, tym więcej mówi się o ubezpieczeniach ryzyk cybernetycznych. Jednak warto podkreślić, że to nie kary nakładane na podstawie regulacji, a przerwa w działalności i jej finansowe konsekwencje to największy ból dla firmy dotkniętej cyber-atakiem czy cyber-wymuszeniem” – mówi Małgorzata Splett, Dyrektor Działu FINPRO (Ubezpieczenia finansowe i profesjonalne) i PEMA (Fuzje i Przejęcia). „Warto także wskazać na nietrafione przejęcie – złamanie zapewnień z umowy kupna-sprzedaży, które może poważnie zachwiać operacjami spółki-target i jej nowego właściciela. Choć polisy ryzyk transakcyjnych chronią co do zasady przed złamaniem wszystkich grup zapewnień to najwięcej szkód obserwujemy w związku ze złamaniem tych związanych z kontraktami, podatkami i kondycją finansową spółki” – dodaje Małgorzata Splett.

Z kolei Konrad Drzewicki – Kierownik Działu Ubezpieczeń OC, Marsh Polska wskazuje na ryzyka środowiskowe: „W swoim podstawowym zakresie ubezpieczenie mienia, ubezpieczenie Cyber oraz ubezpieczenie OC nie pokrywają wszystkich skutków emisji substancji niebezpiecznych, które mogą obciążać przedsiębiorcę. Dla zabezpieczenia interesów przedsiębiorcy konieczna jest zarówno analiza ryzyka z punktu widzenia zagrożeń dla środowiska, jak i kompleksowości programu ubezpieczeń. Ze względu na zaostrzony reżim odpowiedzialności za szkody w środowisku oraz rosnącą świadomość zagrożeń, rośnie również popularność odrębnych od OC ubezpieczeń szkód w środowisku (EIL).”

Na przerwę w działalności, a nawet bankructwo firmy, mogą wpłynąć również nierzetelni kontrahenci – zwłaszcza, gdy mała firma nie otrzymuje płatności za dostarczoną usługę czy towar.

Marcin Olczak – Dyrektor Departamentu Ryzyk Kredytowych i Politycznych podkreśla: „Ubezpieczenie należności handlowych w dalszym ciągu pozostaje niedocenionym narzędziem wspierającym funkcjonowanie firm. W dobie gospodarki opartej na usługach, wiele firm wydaje się nie dostrzegać, iż głównym ich aktywem pozostają należności. Ubezpieczyciele oferują kompleksową usługę, poczynając od weryfikacji i monitoringu kontrahenta, poprzez sprawdzone procedury windykacyjne a kończąc na finansowaniu poniesionych strat.”