Manifestacja przeciwko ustawie o ochronie zwierząt używanych do doświadczeń

Akcję wesprą swoim udziałem między innymi – znane ze swojego zaangażowania w ochronę zwierząt i akcje Fundacji Viva! – Maja Ostaszewska i Agnieszka Włodarczyk. Rozpoczynamy 26 listopada pod Sejmem RP o godzinie 12:00.

Już na etapie konsultacji społecznych i pracy w podkomisjach organizacje zgłaszały wiele zastrzeżeń, z których większość nie została wzięta pod uwagę. 5 listopada powtórzyliśmy je na spotkaniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele organizacji prozwierzęcych, Krajowej Komisji Etycznej, prof Ewa Łętowska, Pani minister Lena Kolarska Bobińska, prof Andrzej Elżanowski, Dr Tomasz Pietrzykowski.

Pani Minister podzieliła zastrzeżenia artykułowane między innymi w stanowisku Polskiego Towarzystwa Etycznego (http://tinyurl.com/ocena-pte). W skrócie – kwestionujemy przepisy, które nie realizowały dyrektywy UE w wystarczającym stopniu oraz te, które miały obniżyć standardy ochrony zwierząt doświadczalnych w stosunku do tego, co obowiązuje w obecnej polskiej ustawie m.in.:
– brak gwarancji udziału organizacji pozarządowych w komisjach etycznych,
– brak możliwości “odwołania” od pozytywnej (pozwalającej na przeprowadzenie doświadczenia) decyzji komisji etycznej,
– brak dodatkowych ograniczeń wydawania pozwoleń na używanie zwierząt bezdomnych i tych, które zostały już poddane procedurze o wysokim stopniu dotkliwości
– brak zakazu stosowania procedur o najwyższym stopniu inwazyjności
– brak kontroli komisji etycznych nad zwierzętami uśmiercanymi do celów pobrania narządów

Cezary Wyszyński z Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt zwraca uwagę na problem: “Doświadczenia to bardzo newralgiczny aspekt wykorzystywania zwierząt przez ludzi. To co robimy tym zwierzętom w innych okolicznościach nazwalibyśmy znęcaniem ze szczególnym okrucieństwem – celowe ranienie, amputacje, wszczepianie nowotworów, wprowadzanie toksycznych i trujących substancji. Dlatego te procedury powinny być pod szczególnym nadzorem i kontrolą. Projekt w obecnym kształcie to krok w tył o niebezpiecznych dla zwierząt konsekwencjach.”

Zastrzeżenia do ustawy podzielają wszystkie organizację zajmujące się ochroną zwierząt oraz ponad 50.000 osób podpisanych pod petycją w tej sprawie. Demonstracja ma na celu przekonanie członków odbywającej się tego samego dnia komisji obradującej nad projektem do wprowadzenia poprawek.
Nagranie z jednego z laboratoriów w Niemczech: http://youtu.be/lHsmeFNaT6w

Organizator: Fundacja Lex Nova

Link do wydarzenia na FB:
www.facebook.com/events/329446627226752

 

Petycja:
www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_ustawy_o_ochronie_zwierzt_dowiadczalnych