Kupujemy lampkę na biurko dla ucznia. Jak wybrać najlepszą?

Fot. POLED Tradycyjna lampka z halogenową żarówką czy nowoczesne oświetlenie ledowe? Wybór lampki na biurko dla ucznia to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa.

Jesień i zima w naszym klimacie nie są zbyt łaskawe dla uczniów – lekcje odrabiać muszą popołudniami, przy sztucznym świetle. Dlatego tak ważne jest, by wybrać dziecku odpowiednią lampkę na biurko. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia? Oto kilka najważniejszych parametrów lamp biurkowych.

Kształt

Wybierając lampę biurkową, zwłaszcza do pokoju dziecięcego, w pierwszej chwili warto zwrócić uwagę na kształt i sposób mocowania lampki. Można wybrać taką, która postawimy na biurku lub lampkę z klipsem, dzięki któremu przyczepimy ją np. do blatu biurka czy nadstawki. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca. Drugim ważnym parametrem jeśli chodzi o kształt lampki jest ruchome ramię, które pozwala swobodnie sterować źródłem światła. Mając lampkę z ruchomym ramieniem możemy przybliżać i oddalać światło od blatu w zależności od potrzeb w danej chwili, wzrostu dziecka lub wielkości biurka. To sprawia, że lampka jest bardziej uniwersalna – nie trzeba wymieniać jej na nową, gdy dziecko podrośnie lub kupimy większe biurko – zauważa Grzegorz Gierszewski, ekspert z firmy POLED, zajmującej się importem oświetlenia LED. Jeśli już kupujemy lampkę bez regulacji wysokości – zwróćmy uwagę na to, by źródło światła było oddalone od blatu o 35 centymetrów.

Kupując lampkę dla dziecka weź pod uwagę także jej ciężar – lampka powinna być lekka, by maluch mógł sam ją przestawić, gdy zajdzie taka potrzeba.

Barwa światła

Drugim, równie ważnym parametrem jeśli chodzi o lampki biurkowe dla ucznia jest barwa światła, jakie emitują. Idealnie byłoby, gdyby światło z lampki przypominało światło dzienne – taki efekt najłatwiej uzyskać dzięki żarówkom halogenowym. Minusem halogenów jest to, że szybko się nagrzewają, a gorąca żarówka w lampce dla dziecka to nie jest dobry wybór – radzi Grzegorz Gierszewski. Alternatywą są lampki LED, które także mogą emitować światło o barwie zbliżonej do światła dziennego, ale nie rozgrzewają się jak żarówki halogenowe.

Zaletą oświetlenia ledowego jest także to, że w lampkach ledowych można regulować barwę światła, a więc dostosować ją do aktualnych potrzeb. Dzięki temu lampka biurkowa może świecić zarówno ciepłym, jak i zimnym światłem.

Dopasowanie do indywidualnych potrzeb

Możliwość regulacji wysokości lampki biurkowej (czyli długie ruchome ramię) i sterowanie barwą światła to nie jedyne możliwości konfiguracyjne nowoczesnych lampek na biurko. Kupując lampkę ledową można regulować można również strumień światła. Co to oznacza? Gdy dziecko spędza czas przy biurku i potrzebuje dobrego oświetlenia – lampka może świecić z większym natężeniem, gdy zaś chcemy wykorzystać lampkę biurkową jako punktowe oświetlenie pokoju czy lampkę nocną – wystarczy zmniejszyć strumień światła. Mniejszy strumień to oszczędność prądu – warto więc wziąć pod uwagę i ten parametr przy wyborze lampki.

Nowoczesny wygląd

Lampki na biurko dla ucznia nie muszą być nudne. Nowoczesne oświetlenie charakteryzuje się nie tylko ciekawym wyglądem, ale także dodatkowymi funkcjami. Wśród lampek dla dzieci popularnością cieszą się te, które w podstawę mają wbudowane dodatkowe oświetlenie LED z regulacją barw i mogą świecić na jeden z 258 kolorów – mówi ekspert z firmy POLED. Ciekawym wyborem są też lampki biurkowe pokazujące datę, czas i temperaturę w pomieszczeniu.

Wybór lampki na biurko dla ucznia to coś, czemu nie poświęcamy zwykle zbyt wiele czasu – kupujemy po prostu pierwszą lepszą lampkę. Tymczasem warto zdać sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrane oświetlenie nie tylko umożliwia pracę przy biurku, ale też wpływa na efektywność tej pracy i nie powoduje zmęczenia oczu. Dlatego właśnie wybór lampki dla dziecka to coś, czego nie powinno się bagatelizować.