Kupuje jak Polak, czyli jak?

Jakie są zwyczaje zakupowe Polaków? Grupa On Board przy udziale ekspertów z Krajowej Izby Gospodarczej, Polskiej Izby Handlu oraz firmy badawczej SW Research, wzięła pod lupę m.in. decyzje zakupowe Polaków i sprawdziła, czym kierujemy się wybierając produkty z różnych segmentów: kosmetyków, odzieży, artykułów spożywczych, sportowych, akcesoriów dla dzieci i sprzętu RTV/AGD. Analiza jest częścią podsumowania raportu „Jak postrzegamy marki własne? Perspektywy rozwoju rynku private label w Polsce”, który jest już dostępny na stronie agencji www.onboard.pl (pod linkiem: http://goo.gl/TFXSp5).

 

Podejście Polaków do kwestii zakupów ewoluowało wraz ze wzrostem zamożności naszego społeczeństwa. Obecnie oferta usług dla konsumentów znacznie się poszerzyła, a rola zakupów w określaniu własnego statusu została zmniejszona. Profesjonalne uprawianie sportu, usługi kosmetyczne, wyjazdy i inne płatne formy spędzania wolnego czasu spowodowały, iż zakupy przestały być jedyną formą określenia własnej pozycji.

 

Jeśli nie chęć zdobycia lub utrzymania określonego statusu społecznego skłania Polskich konsumentów do określonych zakupów, to na co obecnie zwracamy uwagę, stając przed umowną „półką sklepową”? Wyniki badania wskazują, że jako najważniejsze czynniki przy zakupie produktów spożywczych, ponad połowa respondentów wskazała: skład (53%) oraz jakość (51%), a niewiele mniej – promocję (49%). Również w przypadku tej kategorii produktów, coraz większe znaczenie ma lokalny patriotyzm. Ponad 41% pytanych, stwierdziło, że chętniej wybierają produkty polskiego pochodzenia, ale już nie tak istotne wydają się być certyfikaty pochodzenia i jakości umieszczane na opakowaniach produktów. Jedynie 28% uczestników badania stwierdziło, że taka informacja na opakowaniu skłoniłaby ich do zakupu oferowanego towaru.

 

Marka produktu, jako determinant wyboru konsumenckiego wskazywana była najczęściej przy zakupie artykułów sportowych (42%) oraz często przy zakupie kosmetyków i odzieży (37%).

 

Jeśli chodzi o rynek kosmetyczny, to aż połowa respondentów uznała, że najważniejsza jest jakość produktów, a oferowane promocje i producent są istotne dla niewielu ponad 30% pytanych.

 

Okazuje się, że coraz bardziej popularnym źródłem informacji o produktach są  Internet i znajomi. Opinie w Internecie są najważniejsze przy zakupie produktów elektronicznych i spożywczych (35%) oraz umiarkowanie ważne przy zakupie artykułów sportowych (26%), zaś 29% badanych odpowiedziało, że zdanie bliskich jest dla nich ważne, zwłaszcza gdy zastanawiają się nad wyborem odpowiednich dla siebie kosmetyków.

 

Różne czynniki decydują o wyborze produktów dla poszczególnych kategorii, ale niezmiennie – zawsze – liczy się dla polskiego konsumenta wysoka jakość, a niewielką wagę przywiązuje on do opakowania czy pochodzenia z zagranicy. Dlatego programy komunikacyjne powinny opierać na dowodach jakości, podkreślać, że marka oferuje to, co dla konsumenta dobre, może zdrowe, a niekoniecznie najładniejsze” – podkreśla Małgorzata Majewska, Client Service Director departamentu Brand & Entertainment agencji On Board PR Ecco Network.

 

Ponadto, bez względu na kategorię produktową, dość ważny jest dla konsumentów producent. Około 30% respondentów deklaruje, że dokonując zakupu, patrzy nie tylko na markę, ale i producenta. To niezwykle istotna informacja w kontekście nurtu działań z zakresu społecznej odpowiedzialności dużych przedsiębiorstw.

 

Pełne wyniki analizy zwyczajów zakupowych Polaków dostępne są w raporcie badawczym Grupy On Board pt. „Jak postrzegamy marki własne? Perspektywy rozwoju rynku private label w Polsce”. Raport jest już dostępny na stronie: www.onboard.pl, w zakładce Badania & Eksperci/Retail, Media, Culture & Entertainment  (pod linkiem http://goo.gl/TFXSp5),